4 травня - Україна Incognita

4 травня

1626. Індіанці продали голландським колоністам острів Манхеттен за ганчір'я на суму 60 гульденів.

Ілюстрація з сайту www.snob.ru

60 гульденів на той час дорівнювали 24 доларам. Після купівлі острова голландці взялися за будівництво форту, проте через 40 років ця територія перейшла у володіння британців.

 

1715. У Парижі виготовлено першу складну парасолю. 

Перші згадки про парасолі відносяться ще до ІХ століття до нашої ери. Батьківщиною перших парасольок вважають Єгипет і Китай.  Там вони мали символічне значення, оскільки лише керівники держав та наближені до них особи могли користуватися парасолями. Перші прототипи були близько 1,5 метрів заввишки і важили більше 2 кг.

Жінка з парасолькою, Е. Мане, 1881

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

В Індії парасолі могли собі дозволити тільки багаті та знатні люди. Чим більшу владу мала людина - тим більше парасольок у неї було над головою. 

1772. Народився Фрідріх Брокгауз, німецький видавець, засновник видавничої фірми «Брокгауз» і видавець «Енциклопедії Брокгауз».

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1838. (За новим стилем) Тараса Шевченка викупили з кріпацтва. 

Ілюстрація з сайту www.epochtimes.com.ua

Шевченко пізніше писав:

"Змовившись попередньо з моїм паном, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет, з метою розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов одразу погодився і портрет у нього був готовий. Жуковський, за допомогою графа Вієльгорського, влаштував лотерею і за 2500 рублів була куплена моя свобода 22 квітня 1838."

1904. США отримали зону Панамського каналу в безстрокове володіння.

 

Зона панамського каналу з'явилась згідно з умовами договору 1903 року, за яким Панама гарантувала США в обмін на щорічні виплати виключне право управляти і контролювати канал, а також частину суші (5 миль 8 км) з кожного боку. 

Будівництво Панамського каналу стало одним із найбільших і найскладніших будівельних проектів, здійснених коли-небудь людством. Завдяки каналу морський шлях із Нью-Йорка в Сан-Франциско скоротився з 22,5 тис. км до 9,5 тис. км.

1980. Помер Йосип Броз (Тіто), югославський лідер з кінця Другої світової війни до своєї смерті.

Йосип Броз Тіто. 1945 рік

Фото з сайту www.hrono.ru

Шлях розвитку соціалізму в Югославії Тіто вбачав у самоврядуванні, створенні «робочих рад» на підприємствах з гранично широкими правами, частковому послабленню цензури, «керованому» плюралізмі, «відокремленні партії від влади» тощо.

У зовнішній політиці Тіто був ідеологом Руху неприєднання, проголосивши рівну віддаленість і від США, і від СРСР.

Перед смертю понад 100 днів знаходився в стані коми.

1979. Маргарет Тетчер призначено прем'єр-міністром Великобританії.

Фото з сайту grandisplay.ru

Тетчер - єдина жінка-прем'єр в історії Великобританії. Вона доклала чимало зусиль для реформування британської економіки. За її керівництва було приватизовано багато державних компаній з метою підвищення ефективності їх діяльності.

Під час Фолклендського конфлікту з Аргентиною Тетчер проявила себе як рішучий політик і лідер держави, задіявши всі військові й дипломатичні можливості для відновлення суверенітету Великої Британії над островами. Рішучими діями, непохитним слідуванням обраному курсу (незважаючи на жорстку критику), Тетчер заслужила прізвисько «залізна леді». У листопаді 1990 року вона залишила пост лідера партії і посаду прем'єр-міністра.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар