4 січня - Україна Incognita

4 січня

1643. Народився Ісаак Ньютон, англійський фізик, математик, астроном, один з основоположників сучасного природознавства.

Ілюстрація з сайту biographera.net

До фундаментальних відкриттів, як правило, приходять кілька вчених одночасно. Так сталося і з відкриттями, зробленими Ньютоном. До відкриття закону всесвітнього тяжіння близький був Роберт Гук. Незалежно від Ньютона диференційне й інтегральне числення відкрив німецький математик Ляйбніц. Зав'язалася полеміка щодо пріоритетів, яка на довгі роки затьмарила життя великого вченого. Він озлобився, втратив віру в людей і одного разу написав: "Я переконався, що або не слід повідомляти нічого нового, або доведеться витрачати всі сили на захист свого відкриття ..." І Ньютон справді за життя мало друкувався.

1837. Народився Павло Житецький, український філолог, педагог та громадський діяч.

Ілюстрація з сайту З сайта arhiv.orthodoxy.org.ua

Павло Гнатович Житецький написав близько 30-ти праць з історії літератури, мови, фольклору. Літературний шлях Павла Гнатовича розпочався 1862-го року в журналі «Основа». Після завершення у Києві духовної академії та університету викладав російську мову й літературу в навчальних закладах Російської імперії, у тому числі й Петербурзькому університеті. 

«Його учні зберігали пам'ять про нього, як про світлого «учителя життя», - так писав про педагога Житецького Сергій Єфремов. Видатний внесок літературознавця в Шевченкіану. Свого часу без нього не відбувався жодний захід, пов'язаний з виданням творів поета та вшануванням його пам'яті.

1863. Джеймс Плімтон з Нью-Йорка запатентував роликові ковзани на чотирьох коліщатах.

Екземпляр роликових ковзанів, запатентованих Плімтоном

1885. У штаті Айова доктором Уільямом Грантом проведено першу в світі успішну операцію по видаленню апендикса.

1919. Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.

1919. Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей.

Будинок, де засідала Центральна Рада. З сайта uateka.com

1932. Британською владою в Індії оголошено поза законом партію "Індійський національний конгрес" і заарештовано її лідера Мохандаса Ганді.

"Людина та її вчинок - речі різні. У той час як хороший вчинок заслуговує схвалення, а поганий - засудження, людина, незалежно від того, хороший чи поганий вчинок вона здійснив, завжди гідна або поваги, або співчуття" - Ганді

1943. Американський журнал «Тайм» підбив підсумки 1942 року і назвав «людиною року» Йосипа Джугашвілі (Сталіна).

Обкладинка січневого випуску журнала "Тайм" за 1943 рік

Журнал провів опитування, опублікувавши його результати: "Ні кроку назад! .. 1942 рік був роком крові і сили. Людина, чиє ім'я означає сталь, той, чий словниковий запас англійською мовою включає слова крутий хлопець, - це Людина 1942 року. Тільки Йосип Сталін знає, наскільки близька була Росія до розгрому в 1942-му. І лише Йосип Сталін знає, як йому вдалося врятувати Росію. Йосип Сталін переміг. Він і є той «крутий хлопець» ... ".

1944. США почали довготривалу секретну операцію з підтримки партизанських антифашистських загонів у Західній Європі - цього дня американські літаки почали скидати зброю і боєприпаси підпільникам в Італії, Греції та Франції.

1954. Всього за 4 долара водій вантажівки на ім'я Елвіс Преслі записав на провінційній студії міста Мемфіс пісні "Casual Love" і "I’ll Never Stand in Your Way". Любительська платівка, котру Елвіс планував подарувати матері на день народження, змінила його біографію - уже в серпні Преслі записувався на професійній студії, а друга половина 50-х і початок 60-х років в історії рок-н-ролу і молодіжної культури стали невід'ємно повязані з іменем Елвіса Преслі.

Легендарний Елвіс у 1970 році

Обкладинка дебютного альбома "Elvis Presley" (1959)

1958. Після 92 днів перебування у космосі, увійшов у атмосферу Землі і згорів радянський "Спутник 1", перший зроблений людиною об'єкт, що вийшов на навколоземну орбіту. 80-кілограмовий супутник рухався зі швидкістю майже 3 тисяч км/год і робив один оберт за 95 хвилин, постійно передаючи на Землю радіосигнали.

Фото з сайту mentallandscape.com

1960. Майже через три роки після утворення Європейського економічного співтовариства у Стокгольмі створено ще один західноєвропейський економічний союз. Австрія, Великобританія, Данія, Ірландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Португалія, Швейцарія та Швеція підписали угоду про заснування Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ). Це була відповідна реакція на відміну митних і торгових обмежень в країнах ЄЕС. ЄАВТ, на відміну від ЄЕС, було досить вільним об'єднанням, і в 1961 році до нього приєналась Фінляндія, а в 1970-у - Ісландія. В цей же час Велика Британія, Данія Ірландія та Норвегія почала переговори про входження до ЄЕС.

1960. Неподалік міста Сан у автомобільній катастрофі загинув 46-річний французький письменник-екзістенціаліст, Нобелівський лауреат 1957 року Альбер Камю ("Посторонній", "Вигнання і царство", "Чужий", "Чума", "Міф про Сізіфа").

Фото з сайту www.topos.ru

Своє екзистенційне credo Камю позначив лапідарно: «... індивіду я не надаю значення. Він здається мені приниженим і нікчемним». 

Могила Альбера Камю

1980. Президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот його країною Олімпійських ігор у Москві, викликаний інтервенцією радянських військ в Афганістан.

1985. В одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон — першої в світі сурогатної матері.

1999. Вперше з часів Карла Великого, що правив у 9-у столітті, в Західній Європі почала ходження єдина валюта - на торгах валютних бірж вперше почато операції з "євро", покликаною зміцнити економіку і сприяти подальшій інтеграції 11 європейських держав. На час закриття торгів співвідношення євро/долар склало 1.17. Починаючи з 1 січня 2002 року, євро увійшла і в готівковий оберт з метою замінити до липня національні валюти країн ЄЕС.

 

2004. Після «революції троянд» у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96% громадян підтримали Михаїла Саакашвілі.

2010. Відкрито найвищий хмарочос у світі — Бурдж Дубай.

Фото з сайта www.mota.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар