4 квітня - Україна Incognita

4 квітня

1758. Народився П`єр Поль Прюдон, французький графік і живописець, придворний декоратор Наполеона.

Портрет Жозефіни Богарне, 1805. Лувр, Париж.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1818. Народився Томас Майн Рід, ірландсько-американський письменник, журналіст.

Фото з сайту img1.liveinternet.ru

Автор романів "Вершник без голови", "Мисливці за скальпами", "Квадрун", "Оцеола, вождь семінолів", "Морське вовченя". 

1841. Помер Вільям Гаррісон, американський військовий, 9 президент США.

Ілюстрація з сайту media.web.britannica.com

Перебував на посаді менше ніж будь-який із президентів США (4 березня - 4 квітня 1841): помер рівно через місяць після прийняття присяги.

Статуя Гаррісона в Цинциннаті, штат Огайо.

Фото з сайту img.groundspeak.com

Автор найдовшої в американській історії двогодинної інавгураційної промови (весь цей час стояв під вітром без капелюха й пальта).

1929. Помер Карл Бенц, німецький інженер, піонер автомобілебудування.

Фото з сайту www.biography.com

Створив першу у світі модель бензинового двигуна, а у 1885 р. створив автомобіль з таким двигуном.

1949. У Вашингтоні утворено НАТО, міжнародну політично-військову організацію. Північноатлантичний договір підписали США, Бельгія, Велика Британія, Голландія, Данія, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Норвегія, Португалія й Франція. 

Фото з сайту coldwarevents.wikispaces.com

Головним принципом організації є система колективної оборони, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на атаку з боку зовнішньої сторони.

З 1949 р. кількість членів НАТО зросла з 12 до 28 країн внаслідок шести раундів розширення Альянсу.

1953. У Нью-Йорку народилась Квітка Цісик, американська співачка українського походження, лауреатка премії "Оскар" (1977).

Авторка збірників "Пісні України" (1980), "Два кольори" (1989), саундтреків до однойменного фільму "You Light Up My Life" (1977).

Була голосом американських брендів та виконавицею рекламних джинглів корпорацій Coca-Cola, Pepsi-Cola, American Airlines, ABC, NBC, CBS, "Макдоналдс", з 1982 р. і до смерті Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors.

Ілюстрація з сайту tsikave.ostriv.in.ua

Місто Квітки

У Львові хочуть створити «співаючу» вулицю Квітки Цісик

Прикарпаття запрошує на фестиваль Квітки Цісик

На "Інтері" покажуть фільм про Квітку Цісик

У Львові відбудеться концерт пам’яті Квітки Цісик

Два кольори Квітки Цісик

Пам’яті Квітки Цісик

1968. У Мемфісі Джеймс Ерл Рей застрелив визначного американського громадського діяча й проповідника, лідера руху негрів за свої права Мартіна Лютера Кінга, коли той стояв на балконі мотелю "Лоррейн".

Фото з сайту www.truthmove.org

Помер від ран у госпіталі Сент-Джозефа і був похований в Атланті. На похорон прийшли понад сто тисяч осіб.

Убивство Кінга викликало загальнонаціональне обурення, що супроводжувалося бунтами чорношкірого населення більш ніж у ста містах. По всій країні було вбито 46 осіб, 2,5 тисячі поранені, на придушення заворушень кинули 70 тисяч солдатів.

Фото з сайту www.truthmove.org

Джеймс Ерл Рей, в минулому судимий, визнав себе винним у злочині, але потім відмовився від свідчень, заявивши, що його зробили "пішаком" і підставили справжні вбивці. Рей отримав 99 років тюремного ув'язнення. Офіційно було визнано, що він був убивцею-одинаком, але багато хто вважає, що Кінг став жертвою змови.

Фото з сайту gdb.rferl.org

У жовтні 1964 р. Кінг був нагороджений Нобелівською премією миру за внесок в рух ненасильницького опору расовою гноблення. У 1965 р.  Кінг очолив рух за реєстрацію виборців у штаті Алабама. 1966 р. Кінг першим з провідних негритянських лідерів публічно виступив проти війни у В'єтнамі. У 1968 р. він організував "Кампанію бідних людей" з метою об'єднання будинків всіх рас у боротьбі з убогістю.

Серед праць Кінга: "Крок до свободи" ("Stride Toward Freedom" 1958), "В якому напрямку ми підемо – до хаосу чи спільноті?" ("Where Do We Go from Here: Chaos or Community?" 1967).

У третій понеділок січня до дати народження діяча 15 січня американці святкують День Мартіна Лютера Кінга як національне свято, державний вихідний день.

Фото з сайту suavv.com

1972. У Ялті відкрилася перша в Україні сейсмометрична станція.

1973. У Нью-Йорку на Манхеттені відбулося відкриття Всесвітнього торгового центру, спроектованого американським архітектором японського походження Мінору Ямасакі.

Фото з сайту www.alad.net

Комплекс складався з 7 будинків, серед яких архітектурною домінантою були дві вежі-близнюки, кожна по 110 поверхів (північна висотою 417 м., а південна висотою 415 м) 

Під час терористичного акту 11 вересня 2001 р. вежі-близнюки повністю обвалилися, а ще один будинок комплексу (готель "Маріотт") було поховано під уламками першої вежі.

Фото з сайту 1.bp.blogspot.com

Каркаси чотирьох інших будинків вистояли, але вони були визнані непридатними для ремонту й згодом були знесені.

1975. Біля Сайгона (Південний В'єтнам) зазнав катастрофи американський військово-транспортний літак C-5 "Гелексі", що перевозив в'єтнамських безпритульних дітей в рамках операції "Babylift". Загинуло 172 людини, в основному діти.

"Babylift" - операція ВПС США по евакуації понад 2000 безпритульних дітей з Південного В'єтнаму в інші країни в останні дні В'єтнамської війни. Тривала з 4 по 14 квітня 1975 р. Незважаючи на трагедію, операція була продовжена і завершилася без ускладнень. 

1979. У Пакистані стратили через повішання Зульфікара Алі Бхутто, колишнього президента (у 1971-1977) і прем'єр-міністра країни  (1973-1977).

Фото з сайту vsetke.ru

Був скинутий військовими в ході перевороту на чолі з генералом Зія-уль-Хаком. Засуджений до смертної кари за фальшивим обвинуваченням.

1991. У Цюриху від раку помер Макс Фріш, швейцарський прозаїк, драматург і публіцист, який вважався одим з найкращих в німецькомовній літературі після Другої світової війни.  

Відомі твори - романи "Штіллер" (1954), "Гомо Фабер" (1957), "Нехай мене звуть Гантенбайн" (1964),  політичні п'єси "Андорра" (1961) та "Пан Бідерман і палії" (1953, 1958).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар