4 червня - Україна Incognita

4 червня

1070. За легендою жителі французького містечка Рокфор отримали новий сорт сиру ("рокфор"). 

1500. Київ, згідно з Магдебурзьким правом, звільнений від усіх торгових мит.

1771. Експедиція Вітуса Берінга вирушила з Камчатки в бік Аляски.

Вітус Берінг

Ілюстрація з сайту liveinternet.ru

Прийнято вважати, що першою білою людиною, яка ступила на землю Аляски, був німецький ботанік Георг Стеллер під час експедиції Берінга. 

Георг Стеллер

Ілюстрація з сайту naturalistsnote.files.wordpress.com

1775. Імператорська російська армія оточила Нову Січ.

 

Перед походом на Запорожжя російське керівництво з метою приховати свою акцію поширило чутки про те, що ніби війська переходять через запорізькі землі для здійснення прикордонної служби. 4 червня 1775 р. війська генерала Текелія оточили Січ. 300 гусарів та піхотний полк захопили січове передмістя, артилерію, блокували запорозькі гавань і флот. 

Реконструкція В. Ленченка

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

5 червня, після оголошення указу Катерини ІІ про скасування Січі, тритисячна січова залога склала зброю і прийняла присягу на вірність Катерині ІІ. Частина козаків утекла на турецькі землі, де було засновано Задунайську січ. 

1856. Засновано Третьяковську галерею, художній музей в Москві

1874. У Львові відбулись перші загальні збори Товариства ім. Т. Шевченка. 

Через заборону розвитку української культури та науки на українських землях у складі Російської імперії і менший тиск на українство в Австро-Угорщині, саме Львів став центром праобразу академії наук. 

Ініціативу створення товариства пов'язують з іменами історика Володимира Антоновича і письменника Олександра Кониського. 

У 1920-30-х роках НТШ зазнало переслідувань від польської влади, а згодом, у 1939-му, ліквідовано радянською владою. НТШ відновлено 1947 року в Західній Європі та США. З 1989 року товариство знову діє в Україні.

1878. У Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, згідно з яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр. 

1896. На вулицях Детройта Генрі Форд провів дорожні випробовування першого авто власної конструкції під назвою "Quadricycle". Їх довелось перенести на годину через те, що ширина авто була більшою, ніж ширина дверей приміщення, в якому її зібрали. 

1941. Помер Вільгельм II Гогенцоллерн, кайзер Німеччини та король Прусії.

Ілюстрація з сайту dic.academic.ru

Вільгельм ІІ проголосивши так званий новий курс, активізував зовнішню політику Німеччини, спрямовану на боротьбу за переділ світу. Разом з іншими правителями європейських держав сприяв початку Першої світової війни. У січні 1918 наполягав на підписанні мирного договору з Україною. Разом з іншими країнами Четверного союзу Німеччина визнала УНР незалежною державою. За перебування Вільгельма ІІ Гогенцоллерна на престолі, між УНР і Німеччиною та її союзниками було укладено Берестейський мир. Пізніше він визнав гетьманом України П. Скоропадського. 

1989. У Китаї відбулась «різанина на площі Тяньаньмень».

Фото з сайту media.ourstory.com

Кількість загиблих до сьогодні остаточно не встановлено. Основна маса протестуючих - студентами, котрі виступали за демократизацію Китаю. Учасники демонстрації на площі Тяньаньмень і сьогодні вважаються в Китаї контрреволюціонерами.  

Фото з сайту diogenesii.files.wordpress.com

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар