31 травня - Україна Incognita

31 травня

1223. Відбувся бій між русько-половецькими силами з одного боку і монгольським військом з іншого на річці Калка (сучасна Донецька область).

Ілюстрація з сайту istorichka.ru

У битві на Калці монголи вперше зіткнулися з руськими методами ведення війни. Армія Субедея змогла розбити полки Мстислава Удатного. Цей бій засвідчив перевагу східноазійських військових традицій над середньовічними європейськими. Тактичні відмінності стали запорукою монгольського успіху на Калці, а згодом і блискавичного завоювання Східної і Центральної Європи.

1594. Помер Тінторетто, італійський художник, представник пізнього венеціанського Відродження і маньєризму. 

Автопортрет

Диво Святого Марка

Сенатор з Венеції

Ходіння по воді Господом

Зразок живопису Тінторетто в палаці дожів Венеції

Свята вечеря

Ілюстрації з сайту wikimedia.org

1815. Проголошено створення Нідерландського королівства.

Віденський конгрес 1814-15 насильно об'єднав Нідерланди та Бельгію в єдине Нідерландське королівство. На умовах особистої унії (по чоловічій лінії) нідерландські королі ставали великими герцогами Люксембургу (унія закінчилась у 1890 зі смертю Вільгельма III). У результаті революції 1830 Бельгія відокремилася від Нідерландів. Відносини Нідернандів із незалежною Бельгією були врегульовані лише в 1839.

1859. У Лондоні запрацював Біг-Бен. (За іншими даними 21 травня)

Фото з сайту 4.bp.blogspot.com

1870. Бельгієць Едвард де Смедт запатентував асфальт. Вперше його застосували в липні того же року на Вільям-стріт у Ньюарку.

1879. У Берліні відкрили першу в світі електричну залізницю та продемонстрували перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом.

1894. У Львові відкрито регулярний рух другого в Україні і четвертого в Австро-Угорщині електричного трамвая.

Фото кін. ХІХ ст.

Довжина ліній становила 8,3 км. Діяли такі маршрути (подані сучасні назви вулиць): «проспект Свободи - вулиця Степана Бандери - головний вокзал», «проспект Свободи - вулиця Івана Франка - Стрийський парк» і «проспект Свободи - вулиця Личаківська - Личаків». Відкриття приурочили до Крайової виставки 1894 року, що проходила у Стрийському парку.

1918. Після розпаду Австро-Угорщини у Піттсбурзі (США) оголошено про політичний союз чехів і словаків, який згодом призвів до утворення в жовтні того ж року незалежної Чехословацької республіки.

1970. Помер Террі Савчук, канадський хокеїст українського походження, легенда хокею.

Фото з сайту museum-school13.at.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар