31 грудня - Україна Incognita

31 грудня

1600. Створена Британська Ост-Індська компанія. 

Єлизавета, з хартіїї якої було створено Британську Ост-Індську компанію, померла 24 березня 1603 у віці 69 років. Вона так і не назвала наступника. Коли королева лежала на смертному одрі, її перший міністр Роберт Сесіл послав вістового в Шотландію повідомити Якова VI Шотландського, що прийшов його час. Історія розпорядилася так, щоб на спорожнілий після Єлизавети трон прийшов син її суперниці Марії, який став королем Англії Яковом I. З сайта istorik.org

У 1600 р. згідно з хартією королеви Єлизавети засновується Ост-Індська компанія, що отримала монопольне право на торгівлю з Ост-Індією. Компанія мала великий вплив на життя і політичні рішення всієї Британської Імперії і відігравала важливу роль у її створенні. Колишні співробітники компанії, заробивши великі по тім часам гроші після відходу від справ ставали як правило дуже багатими і впливовими людьми в Британській Імперії, великими землевласниками, отримували дворянські титули, проходили в англійський парламент, лобіюючи інтереси компанії. Крім того компанія платила власним коштом велику зарплатню військовим і чиновникам британських колоній, забезпечуючи таким чином власні інтереси. Про це існує чимало згадок в різних книжках, як наукових, так і в художніх.

1695. В Англії введено податок на вікна. Щоб не платити, багато хто з жителів просто заклали їх цеглою.

1774. Завершення судового процесу над учасниками Пугачовського повстання в Росії. 

Англійці, як свідчиьт історія, справді почали замуровувати вікна, щоб не платити на них податки. З сайта www.rb.ru

Винесено смертні вироки Омеляну Пугачову, Максиму Шигаєву та іншим. У повстанні брали участь представники багатьох народів Великого Степу (донські і українські козаки, калмики, башкири, буряти, казахи). Повстання було жорстоко придушене військами Російської імперії. Після цього степова вольниця вже ніколи не мала тої сили і влади, що раніше. Відповідно до офіційної версії, Пугачов видавав себе за законного царя, імператора Петра III, який, згідно з тією ж версією, був убитий. Більшість документів пугачовської сторони, які могли б заперечити офіційну версію, не дійшли до нашого часу, оскільки їх свідомо знищила влада Російської імперії. В офіційних документах Пугачов називався злодієм. Засуджений до четвертування, страчений 10 (21) січня 1775 на Болотній площі у Москві.

1799. Остаточне припинення терміну дії привілеїв Ост-Індської компанії.

1808. Французький учений Жозеф Луї Гей-Люссак сформулював один із законів, які нині носять його ім'я, - закон об'ємних відносин. Закон говорить про те, що всі прості гази з'єднуються один з одним у простих кратних відношеннях.

У 1802 р. знаменитий французький хімік Жозеф Луї Гей-Люссак встановив залежність обсягів газів від температури (перший газовий закон Гей-Люссака). Через шість років ним же був відкритий другий газовий закон: взаємодія газоподібних речовин відбувається завжди у найбільш простих відносинах: з одним об'ємом газу з'єднується або такий же, або подвійний, або, у крайньому випадку, потрійний обсяг іншого газу. З сайта chemlib.ru

1857. Королева Вікторія оголосила Оттаву столицею британської колонії Канади.

Місто Оттава у 1857 році. З сайта www.thecanadianencyclopedia.com

1869. Англійський археолог-аматор Джон Вуд на південь від Ізміру виявив на семиметровій глибині руїни храму Артеміди, який вважався одним із семи античних чудес світу.

Храм Артеміди в Ефесі відноситься до одного з семи чудес світу в античному світі. Він знаходиться на узбережжі Малої Азії у районі міста Ефес (нині це місто Сельчук у Туреччині). Місто Ефес для будівництва Храму Артеміди було обрано не випадково, саме в 6 столітті до н.е. воно досягло небувалого розквіту. У той же час, а саме у 550 г до н.е. у ньому був побудований Храм на честь богині Артеміди. З сайта bestrest-info.ru

1872. Народився Володимир Левицький, український математик. Доктор філософії, професор Львівського університету, дійсний член НТШ. Автор перших праць українською мовою з вищої математики («Про симетричні вираження функцій по модулю m» — надруковано 1894 р.).

 "Основоположник математичної культури нашого народу", - так сказав про Володимира Левицького академік Михайло Кравчук. Великою заслугою В. Левицького було те, що він зібрав і впорядкував матеріали з української математичної термінології, що була надрукована в 1903 р. Основною ділянкою наукової роботи професора В. Левицького була теорія аналітичних функцій. Він займався також геометрією, алгеброю, диференціальними рівняннями та історією математики. Багато уваги приділяв теоретичній фізиці та астрономії.

1877. Під час російсько-турецької війни російські війська під командуванням Йосипа Гурка завдали поразки туркам при Ташкісені.

1877. Народився Гнат Хоткевич (псевдонім Галайда), український письменник, музикант, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч. 

Фото з сайта www.ukrlit.vn.ua

Незважаючи на свої заслуги перед народом як талановитого письменника, громадського і культурного діяча, учасника революційного руху в Україні, Хоткевич з початку 30-х років зазнає жорстоких переслідувань з боку партократії: його звинувачують у націоналізмі, не публікують творів, шельмують у пресі. Письменник звертається листовно до різних інстанцій (харківських властей, Академії наук України, зрештою, до «батька» Сталіна) з проханням полегшити його долю та долю його сім'ї: «Як мені далі жити? Мене позбавили праці і хлібних карток. Ми голодуємо. Я спроможний купити лише один кухоль квасолі на день, із якої варимо на всіх юшку... На двох дітей маємо тільки одну пару чобіт, а їм же треба ходити до школи... В нас нічим топити... Вода в хаті замерзає...».

1888. Відкрився установчий з'їзд австрійської соціал-демократичної партії.

1899. Початок ефемеридного часу (року). Ефемерідний час (ET) - ідеально рівномірна шкала часу, впроваджена за рішенням з'їзду Міжнародного астрономічного союзу в 1952 р.

Ілюстрація з сайту www.e-reading.org.ua

Спочатку було вирішено відмовитися від сонячних діб як фундаментальної одиниці часу і замість них користуватися роком, тривалість якого, хоч і не постійна, але може бути заздалегідь обчислена з урахуванням її зменшення приблизно на півсекунди на століття. Це призвело до введення в міжнародній практиці у 1952 р. для деяких цілей нової шкали часу - ефемеридного часу (ЕТ), який стали використовувати - про що говорить вже сама його назва - для складання різних національних ефемерид і щорічників. У результаті рішення Вашингтонської конференції 1884 р. і спеціальних рекомендацій Міжнародного астрономічного союзу, прийнятих у 1928 р., Гринвіцький час став називатися всесвітнім часом (UT).  Зараз UT, заснований на обертанні Землі навколо своєї осі, задає шкалу часу, необхідну для астронавігації. Але швидкість обертання Землі змінюється, тому в 1956 р. для спеціальних потреб служб часу виникла необхідність у більш точному визначенні UT:


UT0 - сонячний час нульового меридіана, отриманий безпосередньо з астрономічних спостережень;
UT1 - це UT0 з поправками на рух полюса (не більш ніж на 0,035 с). Шкала UT1 використовується для астронавігації;
UT2 - це UT0 з поправками на рух полюса і на екстрапольовані зміни у швидкості обертання Землі (також не більше ніж на 0,035 с). UT2 - «згладжена» шкала часу, що задає по можливості рівномірний час. До 1972 р. ця шкала була основою сигналів часу.

1902. На сцені Московського художнього театру відбулася прем'єра п'єси Максима Горького «На дні» у постановці Станіславського і Немировича-Данченка. Успіх був приголомшливим.

Сцени зі спектаклю. З сайта old-photos-card.livejournal.com

«"На дні", постановка МХТ, 1902, Дія II». З сайта old-photos-card.livejournal.com

1904. Перше масове святкування Нового року на площі Таймс-сквер (тоді – Лонгакр) у Нью-Йорку.

1917. Симон Петлюра подав у відставку з посади генерального секретаря з військових справ УНР.

Восени 1917 р., не погоджуючись з напрямними в Уряді В. Винниченка, С. Петлюра вийшов з Уряду і, виїхавши на Лівобережжя, організував Гайдамацький кіш Слобідської України, який згодом під його проводом відіграв вирішальну роль в січні - лютому 1918 року в боях за Київ і у ліквідації більшовицького повстання на Арсеналі. З сайта www.nbuv.gov.ua

1919. У ході Донбаської операції частини 6-ї кавалерійської дивізії Червоної армії в районі Олексієво-Леонова розбили Марківську піхотну дивізію. Встановлено радянську владу в Макіївці; більшовики отримують контроль над Донбасом.

Начальник 1-ї піхотної дивізії генерал-лейтенант М. С. Тімановскій. З сайта humus.livejournal.com

1923. Симон Петлюра разом із В. Прокоповичем, тодішнім прем’єр-міністром уряду УНР, виїхав із Польщі в Будапешт.

Прокопович В. К. – Голова Ради Народних Міністрів УНР у травні–жовтні 1920 р. ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-205081

1926. Офіційно припинив існування Латинський монетний союз. Ця міжнародна організація була заснована 1865 р. з метою уніфікації кількох європейських валют у єдину валюту для використання у всіх країнах-учасницях.

1935. Американець Чарльз Дарроу запатентував гру «Монополія», яку придумав у 1933 р.

Макет "Монополії" від Чарльза Дарроу. З сайта stepandstep.ru

1942. «Новорічний бій» у Баренцовому морі між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B, і німецькими рейдерами. Слабші англійські сили змогли відігнати німецьку ескадру. Унаслідок цього Гітлер відправив у відставку адмірала Редера.

Потоплення німецького винищувача Eckoldt на HMS Sheffield у битві в Баренцевому морі

1944. Крайова рада народова ухвалила декрет про перетворення Польського комітету національного визволення на тимчасовий уряд Польської республіки.

1944. Угорщина, яка доти була союзницею Гітлера, оголосила війну нацистській Німеччині.

1952. Протокол про безоплатну передачу Радянським Союзом уряду Китайської Народної Республіки всіх прав на управління Китайсько-Східною залізницею та її майном.

1968. В СРСР відбувся перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144.

За словами розробників, конструкція Ту-144 була ідеальна, але двигуни і деякі системи мали недоліки. Однією з особливостей Ту-144 було те, що переднє крило під час польоту забиралося. Це дозволяло швидше зменшувати швидкість при посадці, а також збільшити маневреність машини у повітрі. Ту-144 могли обслуговувати 18 аеропортів в СРСР. Недоліками літака були висока вартість виробництва, експлуатації та обслуговування, високий рівень шуму, велика витрата палива. З сайта flymachines.ru

1989. Відкрито першу ділянку Сирецько-Печерської лінії Київського метрополітену завдовжки 1,9 км із трьома станціями: «Золоті ворота», «Палац спорту» та «Мечникова» (нині «Кловська»).

1993. Помер Звіад Гамсахурдія, грузинський письменник, вчений, дисидент, громадський і політичний діяч, перший законно обраний президент Грузії у 1991-1992 рр. (перед тим – у 1990-1991 рр. - голова Верховної Ради Грузинської РСР). 

 

У 1976 р. - член-засновник Грузинської Гельсінкської групи. Арештований у 1977 р., але після покаяння засуджений лише на два роки поселення в Дагестані і в 1979 р. помилуваний. Скинутий із президентської посади в результаті військового перевороту в 1992 р., знайшов притулок у Чечні в Джохара Дудаєва. Після повернення на батьківщину у вересні 1993 р. Гамсахурдія очолив у Зугдіді т. зв. «уряд у вигнанні» і за допомогою підконтрольних збройних загонів узяв під контроль значну частину Західної Грузії, включаючи стратегічно важливий порт Поті. Надалі сили звіадістів були придушені регулярною армією, а екс-президент загинув у селі Дзвелі Хібула в гірській області Самегрело. Зі слів господаря будинку, Звіад покінчив життя самогубством, вистріливши собі в голову з пістолета (за іншою версією – убитий). Був похований і перепохований чотири рази: у січні 1994 р. в селі Джихаскарі, неподалік від місця загибелі; у лютому 1994 р. - в Грозному, ще раз – після воєнних дій у столиці Чечні в 1999 р., у секретному місці; 1 квітня 2007 р. - у пантеоні державних і громадських діячів Грузії на горі Мтацмінда.

1999. Борис Єльцин у зверненні до росіян, що передувало традиційній новорічній телепромові, подав у відставку з поста президента Російської Федерації. Виконуючим обов'язки президента призначений глава уряду Володимир Путін, колишній керівник ФСБ.

 

1999. Померла Соломія Павличко, український літературознавець, історик літератури, перекладачка.

За офіційною версією, Соломія Павличко, приймаючи ванну, наковталася чадного газу від несправного бойлера і, заснувши, захлинулася

2011. За півгодини до настання нового року в Запоріжжі підірвали статую Йосипа Сталіна, встановлену у травні біля обкому Компартії. Пам'ятник знищено, будинок отримав незначні ушкодження (вилетіли шибки), жертв немає.Цієї ж ночі за підозрою у вчиненні вибуху за допомогою саморобною пристрою міліція арештувала голову запорізької "Свободи" Юрія Подлобнікова та заступника голови Юрія Гудименка. Перед цим 28 грудня запорізькому Сталіну відрізали голову активісти ВО "Тризуб" ім. С. Бандери, того ж дня комуністи приклеїли голову до бюсту.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар