31 березня - Україна Incognita

31 березня

1492. Указом королівської пари Фердинанда II Арагонського та Ізабелли Католицької видано Альгамбрський декрет, в якому йшлося про вигнання євреїв з Іспанії. Також відомий як Гранадський едикт або Едикт про вигнання. Всім юдеям Іспанії наказували у тримісячний термін або приймати хрещення (католицтво), або покинути межі країни, решта після цього терміну оголошувалися поза законом.

Внаслідок декрету євреї переселялись або в Португалію, звідти - на північ Європи, або в Італію, Османську імперію, країни Північної Африки.

Для євреїв вигнання стало національною катастрофою.

Декрет було відмінено лише у 1968 р.

1596. Народився Рене Декарт, видатний французький філософ, математик, фізик.

Ілюстрація з сайту www.hrono.ru/biograf/bio_d/dekart_rene.jpg

Основні праці - "Геометрія" (1637), "Міркування про метод…"(1637), "Начала філософії" (1644). Заклав основи аналітичної геометрії, дав поняття змінної величини і функції, ввів багато алгебраїчних визначень, висловив закон збереження руху, дав поняття імпульсу сили. Автор теорії, яка пояснює утворення небесних тіл вихоровим рухом частинок матерії (вихрі Декарта). Ввів поняття рефлексу (дуга Декарта).

1685. Народився Йоганн Себастьян Бах, німецький композитор, органіст і скрипаль, один із творців світової музичної класики.

Ілюстрація з сайту sqnotes.com

Творча спадщина Йоганна Себастьяна Баха надзвичайно велика, охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських і духовних кантат, меси, "Різдвяна" й "Великодня" ораторії,  хорали, мотети, інструментальні твори та інші.

Інструментальна музика Баха написана для органа (прелюдії, токати, фантазії, фуги тощо), для клавесина ("Добре темперований клавір", 48 прелюдій і фуг, "Мистецтво фуги", 6 партит, 6 французьких сюїт, 6 англійських сюїт тощо). Також створив сонату для скрипки соло, сюїти для віолончелі соло, а також музику для оркестру (6 "Бранденбурзьких концертів", 4 сюїти), концерти для скрипки з оркестром, для клавесина з оркестром та інші.

1732. Народився Франц Йозеф Гайдн, австрійський композитор, "батько симфонії", автор понад 100 симфоній і 80 струнних квартетів.

Ілюстрація з сайту img-fotki.yandex.ru

1837. Помер Джон Констебль, англійський живописець, пейзажист.

Ілюстрація з сайту www.langham.org.uk

 "Стоунхендж". Акварель, 1835

Ілюстрація з сайту www.uni-bielefeld.de

1854. Підписано Договір про мир і дружбу між Японією та США (Канаґавський договір). 

Угода завершила ізоляцію Японії для західних підприємців і науковців. 

1855. Від сухот померла англійська письменниця Шарлотта Бронте, авторка романів "Джейн Ейр","Ширлі", "Вільєтт".

Ілюстрація з сайту soeursbronte.files.wordpress.com

1873. Народився Микола Міхновський, український громадський діяч, публіцист, автор брошури "Самостійна Україна".

Фото з сайту breader.ru

Ідеолог і лідер самостійницької течії українського руху кінця ХІХ - початку ХХ ст., співзасновник першої політичної партії у Наддніпрянській Україні - Революційної Української Партії (РУП).

1889. Відбулося офіційне відкриття Ейфелевої вежі, перше сходження на 1665 сходин, увімкнуто освітлення, яке складалось із 10 тис. газових ліхтарів, двох прожекторів і розміщеного на верхівці маяка, світлові промені від якого мали синій, білий та червоний кольори (кольори національного прапора Франції).

Ілюстрація з сайту www.gutenberg.org

Вежа була зведена як тимчасова споруда та використовувалася як символ і вхідна арка паризької Всесвітньої виставки 1889 р., що відбувалась в палаці Трокадеро з 6 травня до 31 жовтня 1889 р. За шість місяців роботи виставки подивитися "залізну даму" прийшли понад 2 млн відвідувачів. До кінця року вдалося відшкодувати три чверті всіх витрат на будівництво. Споруда мала приголомшливий успіх.

1929. Українська академія наук прийняла Харківський ("скрипниківський") правопис,  затверджений 6 вересня 1928 р. Народним комісаром освіти М. Скрипником, через що інколи називають правопис "скрипниківським" або "скрипниківкою"

Його укладачі - українські мовознавці А. Кримський, Л. Булаховський, О. Курило, О. Синявський, Є. Тимченко, М. Грунський, В. Ганцов, М. Наконечний, Г. Голоскевич, Б. Ткаченко та інші. Членами правописної комісії були літератори М. Йогансен, С. Єфремов, М. Хвильовий, М. Яловий. 

Правопис надруковано і розповсюджено 1929 р., відтоді всі школи та видавництва УСРР зобов'язані були його дотримуватися. 

Усі подальші зміни в українському правописі за радянських часів приймали без жодного обговорення. У 1933 році правописна комісія на чолі з А. Хвилею переробила "Український правопис", визнавши норми 1927—1928 рр. націоналістичними.

1939. Народився Петро Римар, український архітектор, член Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Брав безпосередню участь в організації проектування та створення пам'ятників зокрема, Ярославові Мудрому, Михайлові Грушевському, Шолом Алейхему, меморіалу працівникам органів внутрішніх справ України, загиблих під час виконання службових обов'язків в Києві, Букринський меморіал на Київщині, організовував конкурси зі створення Монументу Незалежності в Києві. Працював над об'ємно-просторовим рішенням Монументу Незалежності.

Працював над проектом монумента по увічненню пам'яті видатних діячів української культури (Микола Зеров, Микола Куліш, Лесь Курбас), які зазнали переслідувань і катувань та були страчені у жовтні-листопаді 1937 року в урочищі Сандармох, Карелія.

1954. СРСР звернувся до НАТО з ініціативою прийняти його в члени організації. 7 травня  Альянс відкинув цю пропозицію.

1990 (31 березня-1 квітня). По всій Україні відбулися демонстрації на підтримку прийнятих рішень Верховної Ради Литовської РСР про відновлення незалежної Литовської держави.

У Києві у демонстрації взяло участь понад 30 тис. осіб, стільки ж і у Івано-Франківську. У Львові перед початком мітингу, в якому взяло участь понад 100 тис. осіб, відбулося підняття жовто-синього прапора над будинком університету.

У Тернополі (єдине місто, де влада дозволила мітинг) на вулиці вийшло 50 тис. осіб.

Масові демонстрації пройшли у Донецьку, Кривому Розі, Запоріжжі, Вінниці, Житомирі.

За підрахунками Української Гельсінської спілки, у мітингах, демонстраціях, пікетуваннях та інших акціях в Україні взяло участь більш як чверть мільйона осіб.

За твердженням газети "Правда Украины", у Києві мітинг був "небагатолюдним", у ньому взяли участь 3-3,5 тис. осіб, у Львові - 15-20 тис., у Тернополі – 8 тис., у Харкові – 2 тис., в Донецьку – до 200 осіб, у Вінниці – 200-250. За організацію і проведення несанкціонованих мітингів було притягнуто до відповідальності 50 осіб.

1991. На референдумі в Грузії 90% населення проголосувало за незалежність країни. 9 квітня Грузія одна з перших союзних республік, яка проголосила незалежність від СРСР. 

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар