30 жовтня - Україна Incognita

30 жовтня

1848. У Львові розпочався «Собор руських науковців». 

Микола Устиянович

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Це був перший просвітнцький з'їзд у Галичині, скликаний Головною Руською Радою з ініціативи Миколи Устияновича й Івана Борисикевича. Відбувся у Львові з 19 по 26 жовтня (за старим стилем) 1848 року з участю 99 осіб, які вели наради у 9 секціях. Собор руських учених накреслив широку програму організації української науки і народного шкільництва (серед інших видання шкільних загальноосвітніх довідників), схвалив утворити «Общество просвіщення народного», обговорював питання української літературної мови тощо. Безпосередніх практичних наслідків не мав.

1888. Лауд Джон запатентував кулькову ручку.


Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1921. З посиланням на єврейське бюро преси в Тарнові повідомлялося, що С. Петлюра уклав політичну угоду з організацією сіоністів у Польщі. Посередником виступив В. Жаботинський.

Володимир Жаботинський

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1941. Розпочалася оборона Севастополя. 

Форт броне-баштової батареї ББ-30. Башта №1 капітана Георгія Александера

Фото з сайта uk.wikipedia.org

До кінця вересня 1941 року німецькі війська оволоділи Смоленськом і Києвом, блокували Ленінград. На південно-західному напрямку противник також домігся значних успіхів: у битві під Уманню і київському котлі були розбиті основні сили Південно-Західного фронту РККА, була зайнята велика частина Україні. У середині вересня вийшли на підступи до Криму. Крим мав стратегічне значення, як один із шляхів до нафтоносних районах Кавказу (через Керченську протоку і Тамань). Крім того, Крим був важливий, як база для авіації і Чорноморського флоту. З втратою Криму радянська авіація втратила б можливості нальотів на нафтові промисли Румунії, які мали надзвичайно важливе стратегічне і військове значення для Німеччини, а німецька авіація змогла б наносити удари по цілях на Кавказі. Радянське командування розуміло важливість утримання півострова і зосередило на цьому напрямку значну частину військ, відмовившись від оборони Одеси.

1941. Франклін Делано Рузвельт схвалив виділення 1 мільярда доларів на допомогу Радянському Союзу.   

Франклін Делано Рузвельт

Фото з сайта www.vokrugsveta.ru

1943. На Московській конференції підписано угоду про створення ООН.

Перший Генеральний секретар ООН Гледвін Джебб

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1945. Київ. ЦК КП(б)У ухвалив постанову “Про хід виконання постанови ЦК КП(б)У 24 липня 1945 р. “Про ліквідацію залишків банд українсько-німецьких націоналістів у західних областях УРСР”, у якій ішлося про додаткові заходи в боротьбі проти повстанського руху.

1947. Помер Юрій Клен (Освальд Буртгардт), український поет-неокласик. 

Юрій Клен

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Народився в родині німецького купця-колоніста. 1911 р. вступив до Київського університету, де дістав ґрунтовну філологічну освіту (студіював західну і слов'янську філологію, історію літератури). 3 початком першої світової війни був депортований до Архангельської губернії. Повернувся до Києва у 1918 р., закінчив університет (1920) і був прийнятий до аспірантури при дослідному інституті УАН. Викладав разом із М. Зеровим у соціально-економічному технікумі с. Баришівки. Вже в 20-ті роки розкрилися ті особливості його манери письма, які зближували Юрія Клена з неокласиками: досконале володіння мистецькою формою, своєрідний панестетизм. У Київському інституті народної освіти створив кафедру прикладного мистецтва (1930—1931), брав активну участь у роботі ВУАН. З 1931 року живе та працює в Німеччині, тісно співпрацює з поетами, які об'єднувались довкола «Вісника» Д. Донцова. Захистив докторську дисертацію «Головні мотиви творчості Леоніда Андрєєва» (1936). У роки Другої світової війни служив перекладачем при штабі 17-ї армії. З 1943 р. працює викладачем в Українському вільному університеті (Прага), згодом — в Інсбруцькому (Австрія).

1961. СРСР здійснив найпотужніший в історії вибух водневої бомби.

Вибух водневої бомби

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1967. Вперше в космосі здійснено автоматичне стикування кораблів «Космос-186» і «Космос-188».

Марка із зображенням кораблів "Космос 186" і "Космос 188"

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org


1987. У Києві дебютував український рок-гурт «Воплі Відоплясова» («ВВ»).

Фото з сайта www.last.fm

1990. На Лубянській площі в Москві встановлено Соловецкий камінь на згадку про жертви політичних репресій.

Соловецький камінь. Лубянка. Москва

Фото з сайта ru.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар