30 вересня - Україна Incognita

30 вересня

1472. У Майнці Йоганн Гутенберг надрукував першу книгу — Біблію. 

Йоганн Гутенберг

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1452 — розпочав друкування Біблії — першої великої книги, технічно і естетично досконалої як на той час. Протягом трьох років виготовив 180 примірників, з яких до нашого часу збереглося 48. Два з них знаходиться у Британській бібліотеці. Незважаючи на успіх, залишився після виходу книги в боргах, і друкарня від нього перейшла до Фуста, але 1459 Гутенбергу вдалося відкрити свою маленьку власну. Архієпископ Майнца, розуміючи значення винаходу Гутенберга для майбутнього культурного розвитку людства, призначив йому за три роки до смерті пенсію. 

1566. При облозі угорської фортеці Сігетвар, загинув турецький султан Сулейман I (чоловік Роксолани). 

Сулейман І Пишний

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Сулейману І Роксолана була подарована як невільниця пашею Ібрагімом. Перший син Сулеймана і Роксолани народився у 1521 році. У 1530 році відбувся шлюб Сулеймана і Роксолани та гучне весілля.

Свій великий вплив на султана Роксолана використовувала для політичних інтриг, впливала на зовнішню політику, листувалася з Бона Сфорца та Сигізмундом II Августом. Брала участь у визначенні наступника трону: в результаті її інтриг, син Роксолани Селім, після смерті батька посів трон як Селім II. Після смерті Роксолани навесні 1558 року Сулейман І проводив діяльність, присвячену її пам'яті. Сулейман І та Роксолана були поховані в одному склепі. 

1614. Між козацькою старшиною і польськими комісарами підписано угоду, якою обмежувалися козацькі права і реєстровці зобов'язувалося нести сторожову службу і жити лише в Запорожжі.

1876. Журнал «Київська старовина» вперше опублікував біографію Григорія Сковороди.

 

1919. Уряд Директорії на чолі з соціал-демократом Ісаком Мазепою ухвалив законопроект про скасування станів в Україні.

Ісак Прохорович Мазепа, 4-й Прем'єр-міністр УНР

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1928. Англійський мікробіолог Александер Флемінг оголосив про винахід ним пеніциліну.

Александер Флемінг (в центрі) під час вручення Нобелівської премії

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У маленькій лабораторії при шпиталі Св. Марії у Лондоні мікробіолог досліджував різні культури гнойоутворюючих бактерій. Вчений встановив, що «його» гриб — це зелена кистеподібна пліснява Penicillium notatum, яка виділяла в оточуюче середовище речовину, названу згодом Флемінгом, яка вбивала бактерії. Він навіть не спробував отримати пеніцилін у чистому вигляді, й використати його для боротьби з хвороботворними бактеріями, хоча б на організмах лабораторних тварин. 

1933. Перший радянський стратостат «СРСР» встановив світовий рекорд, досягнувши висоти 19 км.

Поштова марка із зображенням стратостата «СРСР-1»

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1940. У ході битви за Британію німецька авіація почала бомбардування Лондона.

Бомбардування Лондона німецькою авіацією. Бомби падають недалеко від знаменитого собору Святого Павла

Фото з сайта waralbum.ru

1841. Народився Михайло Драгоманов, громадський дiяч, літературознавець, iсторик, публiцист, фольклорист, економіст, філософ. 

Михайло Петрович Драгоманов

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Замість запланованих двох років за кордоном у 1870-х, молодий учений пробув там майже три, відвідавши за цей час Берлін, Прагу, Відень, Флоренцію, Гайдельберг, Львів. Особливе місце в політично-публіцистичній діяльності М.Драгоманова посідає Галичина. Він був одним з перших, хто намагався розбудити галицьке громадське життя, піднести рівень суспільної свідомості. Наступ реакції, повторне запровадження утисків проти відроджуваних проявів української культури змусили М.Драгоманова виїхати за кордон і стати політичним емігрантом.

Драгоманов створив у Женеві восени 1876 р. громадсько-політичний збірник «Громада». Всього було видано п'ять томів збірника. Головна тема «Громади» — дати якнайбільше матеріалів для вивчення України і її народу, його духовних починань і устремлінь до свободи і рівності серед світової спільноти.

Ім'я М. Драгоманова асоціювалося в свідомості прогресивної громадськості з боротьбою слов'янських народів за свободу, автономію, братерство. 

1938. У результаті Мюнхенської угоди за участю французів та англійців Німеччині передана Судетська область Чехословаччини. 

Під час підписання Мюнхенської угоди. Зліва направо: Чемберлен, Даладьє, Гітлер, Муссоліні і Чіано

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Після повернення із Мюнхена в Лондон, прем'єр-міністр Великої Британії Невілл Чемберлен, розмахуючи підписаним документом, заявив перед натовпом: «Я привіз вам мир».

1941. Почалася битва під Москвою. 

Після провалу задуму взяти Москву з ходу після Смоленська німецьке командування не відступилося від плану оволодіти радянською столицею, але до плану «Барбаросса» було внесено значні зміни. Битва за Смоленськ, блокада Ленінграду, битва за Київ суттєво відтягнули час Битви за Москву. 6 вересня керівництво Третього Рейху ухвалило план «Тайфун». 16 вересня Група армій «Центр» отримала наказ наступати на Москву. 30 вересня - почалась операція.

1945. Підрозділи УПА пiд Угневим перемогли війська НКВД. 

1946. Народився Семен Глузман, український правозахисник, колишній дисидент та політв'язень, громадський діяч. Співголова Комітету «Бабин Яр». Підготував незалежну експертизу в справі генерала-дисидента Петра Григоренка, якою генерала було визнано психічно здоровим (усупереч офіційній точці зору, ніби він «психічнохворий»). У 1972 р. Глузман був засуджений - головно за вказану експертизу – до семи років таборів (Пермська область) плюс три роки заслання. Відбував покарання разом з Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком, Левком Лук'яненком.

Семен Глузман

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар