30 травня - Україна Incognita

30 травня

1416. Інквізиція спалила Ієроніма Празького, чеського реформатора, ученого і сподвижник Яна Гуса.

Ілюстрація з сайту persons-info.com

Ієронім Празький відкидав ікони, святі мощі, католицькі обряди і т. д. Намагався знайти союзників чехам проти католицької церкви серед православних народів. 1409 року Ієронім Празький сформулював чинники «найсвятішої спільноти чеської - кров, мова і віра», що об'єднувала всіх людей - від короля та архієпископа до міщанства та селян.

1431. «За єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу» на вогнищі в Руані спалено Жанну Д'арк, національну героїню Франції.

Смерть Жанни д'Арк на вогнищі, картина Германна Штільке (1803-1860).

Незважаючи на те, що формально Жанну судила церква за звинуваченням у єресі, її тримали у в'язниці під охороною англійців як військовополонену. Очолював процес єпископ Кошон, затятий прихильник англійських інтересів у Франції.

1640. Помер Пітер Рубенс, фламандський живописець, один з найвизначніших представників епохи бароко.

У своїх творах Рубенсу вдалося досягти того, чого прагнули три попередні покоління художників Фландрії: поєднати фламандський реалізм з класичною традицією, відродженою італійським Ренесансом. Черпаючи натхнення з різних джерел, він створив свій неповторний стиль. Для виконаних ним вівтарних образів характерні чуттєвість і емоційність. Він сприяв поширенню стилю бароко - художньої мови не тільки Контрреформації, але і світської культури того часу.

Падіння Фаетона, 1605

Битва з амазонками, 1600

Битва з амазонками, 1618

Геро і Леандр, 1605

Ілюстрації з сайту greekroman.ru

Автопортрет з Ізабеллою Брант, 1609–1610

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1846. Народився Карл Фаберже, ювелір.

Фото з сайту www.ogoniok.com

Карл Фаберже та ювеліри його фірми створили перше яйце в 1885 р. Його замовив цар Олександр III як великодній сюрприз для його дружини Марії Федорівни. Так зване «Куряче» яйце зовні покрито білою емаллю, а всередині, в «жовтку» з матового золота, - виготовлена з кольорового золота курочка. Усередині курочки захована невелика рубінова корона... Імператриця була настільки зачарована подарунком, що Фаберже перетворився на придворного ювеліра, отримав замовлення виготовляти по яйцю щорічно. Головними вимогами до виробу були унікальність з сюрпризом вседерині. 

1876. (За новим стилем) Імператор Олександр II підписав Емський указ, яким заборонив друкувати українською мовою всі оригінальні твори та переклади, давати сценічні вистави, читати лекції українською мовою, а також ввозити українські видання за кордону.

Ілюстрація з сайту www.hramnevsky.ru

1948. Британський акт громадянства дав статус британців всім громадянам Співдружності.

1959. На острові Уайт англієць Кокерілль випробував перше судно на повітряній подушці. Згодом перетнув на ньому Ла-Манш.

1985. У Франції на авіакосмічному салоні відбувся перший показ літака Ан-124 «Руслан».

Фото з сайту www.airwar.ru

2000. У день похорону українського композитора Ігоря Білозора, на вулиці Львова вийшло понад 100 тисяч людей.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар