30 січня - Україна Incognita

30 січня

1667. В Андрусові під Смоленськом Росія та Річ Посполита уклали угоду, що завершило російсько-польську війну 1654-67 рр. За її умовами Україну поділили на дві частини: Лівобережжя залишилося у складі Росії, а Правобережжя перейшло до Польщі.

Лівобережним гетьманом, якому дуже імпонувала московська політика, став великий демагог української політики Іван Брюховецький

1790. В Англії відбулися випробування першого спеціально сконструйованого рятувального судна, яке прослужило потім 40 років і допомогло врятувати життя сотень людей у штормовому морі.

1820. У Херсонській губернії народився Григорій Честахівський — маляр, приятель Т. Шевченка, автор спогадів про нього. 

З 1858 р., коли до Петербурга повернувся із заслання Тарас Шевченко, «Гриць» Честахівський став нерозлучним другом поета; після смерті ж Шевченка взяв на себе обов'язки головного розпорядника похорону. Честахівський був одним із організаторів поховання Т. Шевченка на Чернечій горі біля Канева, де був колись козацький монастир, де поховано трьох гетьманів України. Листи, нотатки й малюнки Честахівського виявилися найповнішим літописом прощання з поетом, його похорону й перепоховання «на Вкраїні милій».

Неподалік від могили на Чернечій горі Григорій Честахівський і поселився. Він поширював серед людей книжечки з віршами Тараса Шевченка. Владу налякало масове паломництво до Шевченкової могили, а також чутки, що в домовині заховано свячені ножі, за які начебто візьмуться селяни й тоді почнеться нова гайдамаччина. Честахівський мимоволі опинився в ролі головного підбурювача, тому Київський генерал-губернатор князь І. Васильчиков змусив його повернутися до Петербурга.

Залишок життя Григорій Честахівський майже безвиїзно жив у палаці Василя Тарновського в Качанівці. Його й поховали у качанівському парку, насипавши високу могилу.

1834. Народився Володимир Антонович, видатний український історик, археолог, етнограф.

T. Маєргофер. Портрет В. Антоновича. Автолітографія, кінець 19 століття

Студент Володимир Антонович у селянському вбранні. Світлина 1860 р. Антонович був ідейним натхненником так званого хлопоманства

Не менш легендарним, ніж сам Володимир Антонович, був його побратим-хлопоман Павло Житецький, український мовознавець

1836. На квартирі Василя Жуковського у присутності Олександра Пушкіна Микола Гоголь уперше читав уголос свого «Ревізора».

Гоголь читає "Ревізора" акторам Молодого театру у 1851 році

1868. У Києві відкрилася музична школа (тепер — Київське музичне училище ім. Р.Ґлієра).

1882. Народився Франклін Рузвельт, американський політичний і державний діяч, 32-й президент США.

Рузвельт у віці 11 років

Рузвельт із дружиною Анною Елеонор на острові Кампобелло у 1904 році

Чан Кай-ши, Рузвельт і Черчілль на Каїрській конференції у 1943 році

1895. Народився Петро Дяченко, командир полку Чорних Запорожців, командир 2-ої дивізії Української Національної Армії, генерал-хорунжий УНА в екзилі.

 

1911. Внаслідок виверження вулкану Таал на Філіппінах загинули понад півтори тисячі осіб. За 10 хвилин на відстані 10 км було знищене все живе.

1930. Здійснений запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери, винайденого радянським метеорологом Павлом Молчановим.

1933. Канцлером Німеччини став Адольф Гітлер.

Президент Німеччини Гінденбург із канцлером Німеччини Гітлером

Газета Angriff про призначення Шикльгрубера канцлером Німеччини

1937. Ухвалено нову Конституцію УРСР.

1948. Помер Махатма Ганді, індійський громадський та державний діяч, один із керівників та ідеолог національно-визвольного руху Індії, творець філософії ненасильства, "батько нації".


Знаменита поштова марка Індії 1948 року номіналом 10 рупій

1972. У північноірландському Лондондеррі британські солдати розстріляли демонстрацію ірландських католиків, вбивши 14 людей; ці події названі «кривавою неділею».

1982. Помер Віктор Глушков, український математик, піонер вітчизняної комп'ютерної техніки.

1992. У Гельсінкі Україна приєдналася до членства Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ).

1992. Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія

2007. Вийшла в продаж операційна система Windows Vista.

2013-2014. Революція гідності. 30 січня. Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію по ситуації в Україні. Згідно з документом, питання санкцій щодо української влади можуть розглянути у квітні, якщо в Україні триватимуть порушення прав людини і в разі силового розгону Майдану. Асамблея засудила ескалацію насильства під час протестів, яка призвела до не менш 5 жертв. Українську владу закликали вступити у відкриті, чесні та ефективні переговори з опозицією. Росії нагадали про зобов'язання відмовитися від тиску на інші країни.

2015. Пожежа у Фундаментальній бібліотеці ІНІОН.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар