30 листопада - Україна Incognita

30 листопада

1609. Галілео Галілей склав першу карту місячної поверхні.

Галілео Галілей

Ілюстрація з сайта sp.bdpu.org

1700. Карл XII у битві під Нарвою розбив російську армію Петра I.

Шведська перемога при Нарві. Густав Седерстрем, 1910

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1718. При облозі одного з замків у Норвегії загинув Карл ХІІ, шведський король. 

Карл XII

Ілюстрація з сайта zoroastrian.ru

По смерті І.Мазепи (1709) Карл XII уклав союз з новообраним гетьманом П.Орликом та кримським ханом для спільної боротьби проти Московського царства. 5 (16) квітня 1710 року Карл XII підтвердив акт обрання гетьманом П.Орлика і договір між ним і Військом Запорізьким та як «протектор України» проголосив себе гарантом безпеки і державної незалежності України. 1710—1713 — перебуваючи в Бендерах, робив спроби організувати спільні шведсько-турецько-українські воєнні дії проти Московського царства. 1715 — повернувся до Швеції, де намагався створити нову армію та продовжити війну. 1716—1718 — спробував захопити Норвегію, яка належала Данії. Під час штурму загинув.

1763. Судова реформа гетьмана Кирила Розумовського в Україні.

Кирило Розумовський

Ілюстрація з сайта tutbuv.com

1867. Розпочав роботу Одеський маяк — перший електричний маяк на теренах Російської імперії.

Чавунний маяк, 1890-ті роки

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1874. Народився Вінстон Черчилль, британський державний діяч. 

Фото з сайта gogetnews.ru

Незалежний та задиркуватий характер Черчилля не сприяв успішності його шкільного навчання, доволі часто його карали за різні провини. Він здобув освіту в трьох незалежних школах: Георгіївська школа в Ескоті, Беркшир, після чого Брансвік школа в Хоув, близько Брайтона. Потім у школі Гарров 17 квітня 1888 року, він почав свою військову кар'єру. Протягом тижня його приїзду, він приєднався до Гарров Рафл корпусу. Він отримував там високі оцінки за англійську мову та історію, а також був переможцем-чемпіоном у місцевій школі фехтування. Саме в ці часи, батько Черчилля — стає лордом Рендольф Черчиль. Його рідко відвідували батько і мати (у той час відома як Леді Рендольф), він писав їй листи-прохання — або прийти в школу, або надати йому можливість повернутися додому. Стосунки з батьком не складалися, він якось зауважив, що вони майже не говорили один з одним. Тому відсутність батьківської любові він став компенсувати приязню та відданістю до своєї няньки, Елізабет Енн Еверест, яку він пестливо називав «Woomany» (Вумен). Його батько помер 24 січня 1895 року, у віці 45 років. Вражений цією подією, Черчилль усвідомив, що він також може померти молодим, тому слід залишити по собі якусь велику згадку. У 1921 році Черчилль був призначений Міністром у справах колоній, у цій якості підписав Англо-Ірландський договір, згідно з яким було створено Ірландська Вільна держава. У вересні консерватори вийшли з урядової коаліції, і на виборах 1922 року Черчилль, балотуючись від Ліберальної партії, зазнав поразки в окрузі Данді. Також невдачею закінчилася спроба пройти до парламенту від Лестера в 1923 році, після чого він балотувався вже як незалежний кандидат, спочатку безуспішно на довиборах від Вестміністерского округу, і тільки на виборах 1924 року він зумів повернути собі місце в Палаті громад. На наступний рік він офіційно приєднався до Консервативної партії. У 1924 році Черчилля обрали в парламент від консервативної партії. Він став міністром фінансів. Коли в 1929 році на виборах перемогли лейбористи, Черчилль втратив міністерську посаду, але пройшов у парламент від консерваторів. Він не підозрював тоді, що випав з урядової обойми на довгих 10 років. Восени 1922 року, коли ліберальний уряд пішов у відставку, Черчиль опинився поза державними справами. Не поталанило йому і з парламентом: його двічі провалили на виборах 1922 і 1923 років. Він повернувся в партію консерваторів, що завжди була близька йому за духом.

1914. Кінодебют Чарлі Чапліна.

Фото з сайта k1no.ru

1939. Почалася радянсько-фінська війна. 

Фінські кулеметники під час радянсько-фінської війни

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Микита Хрущов у своїх спогадах пише, що на нараді в Кремлі Сталін сказав: "давайте почнемо сьогодні" - і того самого дня привід для війни знайшовся, так званий "Майнільский інцидент": 26 листопада 1939 року Радянський уряд звернувся до уряду Фінляндії з офіційною нотою, яка повідомляла, що внаслідок артилерійського обстрілу, вчиненого з території Фінляндії, загинуло четверо та було поранено дев'ятеро радянських військовослужбовців. Фінські прикордонники справді зафіксували того дня з кількох точок спостереження численні гарматні постріли, і як належить у такому випадку, факт пострілів та напрямок звідки вони лунали було занотовано, зіставлення нотаток показувало, що постріли було зроблено з радянської території. Уряд Фінляндії запропонував створити міжурядову слідчу комісію, яка б мала розслідувати інцидент. Радянська сторона відмовилася, а невдовзі оголосила, що більше не вважає себе зв'язаною умовами радянсько-фінської угоди про взаємний ненапад. 29 листопада 1939 року СРСР розірвав із Фінляндією дипломатичні стосунки, а 30-го о 8:00 за московським часом радянські війська одержали наказ перейти радянсько-фінський кордон та розпочати бойові дії. Офіційно війну ніколи не було оголошено.

1951. Народився Назарій Яремчук, український співак. 

Фото з сайта myukraina.mirtesen.ru

Назарій Яремчук народився 30 листопада 1951 року в селі Рівня (згодом стало частиною Вижниці) Чернівецької області в селянській родині, був четвертою дитиною. Назарій почав співати змалу, бо в сім'ї співали всі. Батько — тенор, співав у церковному хорі, мати теж добре співала та ще й була неперевершеною акторкою у Вижницькому народному театрі. 1969 року закінчив Вижницьку середню школу і спробував вступити на географічний факультет Чернівецького університету, та спроба виявилася невдалою. З осені цього року юнак пов’язав своє життя з вокально-інструментальним ансамблем «Смерічка» Вижницького будинку культури. Перше мистецьке визнання принесла пісня «Горянка» Левка Дутківського. За її виконання ансамбль «Смерічка» та її солісти Назарій Яремчук та Василь Зінкевич були удостоєні звання лауреатів Всесоюзного конкурсу «Алло, ми шукаємо таланти». У 1971 році після зйомок фільму «Червона рута» у Назарія помирає матір – Марія Даріївна. У 1972 році співак разом із «Смерічкою» виборов обласну комсомольську премію імені Кузьми Галкіна. У 1973 році ансамбль «Смерічка» перейшов працювати до Чернівецької обласної філармонії, у якій Назарій пропрацював до самої смерті. 1975 року закінчив географічний факультет Чернівецького університету. Після аварії на Чорнобильській атомній електростанції Назарій тричі приїжджав у зону відчуження (причому в найжахливіший час) і виступав там перед ліквідаторами катастрофи.

1973. XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила конвенцію про припинення злочинів апартеїду та покарання за нього.

Нельсон Мандела, лідер Африканського Національного Конгресу і активний борець проти апартеїду

Фото з сайта x3m-slider.org.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар