3 січня - Україна Incognita

3 січня

106 до н. е. Народився Марк Туллій Цицерон, римський оратор, філософ і політичний діяч.

Фото з сайта www.tonnel.ru

Цицерон був прихильником республіканського ладу. З творів збереглися 58 судових і політичних промов, 19 трактатів з риторики, політики, філософії і більше 800 листів. Твори Цицерона - джерело відомостей про епоху громадянських воєн у Римі. З 90 р. до н.е. жив у Римі, навчаючись красномовству у правознавця Муція Сцеволи Авгур. Ставши консулом, придушив антисенатску змову Катіліни, отримавши у вигляді визнання своїх заслуг почесне звання Батька Вітчизни (вперше в історії Риму присвоєне не за військові подвиги). 

1431. Бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д'Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля.

Я прошу, щоб мене відправили до Бога, від Якого я прийшла... З сайта www.abc-people.com

1521. Папа Римський Лев Х піддав анафемі і відлучив від церкви Мартіна Лютера.

«Якщо вся істина виходить від ієрархії, - говорив він, - то яка користь і потреба у Святому Письмі? Давайте спалимо його і Задовільнятимемося неосвіченими панами з Риму». Багато німецьких князів підтримували Лютера, що дозволило йому остаточно порвати з Римом. З сайта krotov.info

З сайта krotov.info

1565. Цар Росії Іван Грозний видав указ про введення Опричнини, віддалився в Олександрівську слободу і звідти оголосив про зречення престолу.

Це система заходів (репресії, страти, конфіскація земель), що здійснювались у Московській державі в XVI столітті царем Іваном IV з метою зміцнення царської влади, для боротьби з опозицією, залишками удільного сепаратизму та посилення асиміляції завойованих територій.

Опричнина - один з найзагадковіших і страшних періодів історії російської держави. Історики досі дискутують про те, чи було це нововведення обумовлено мудрістю політика - правителя Московської держави Івана Васильовича IV Грозного, або ж воно стало примхою лютого царя. З сайта ivan-grozny.com

1799. У Константинополі підписано Російсько-турецький договір, який оформив вступ Туреччини в антифранцузьку коаліцію.

1825. Керуючий прядильним підприємством у Нью-Ланарку (Шотландія) Роберт Оуен купив 30 тисяч акрів землі в Індіані, щоб організувати там комуністичну колонію «Нова гармонія». Спроба на практиці реалізувати утопічні соціалістичні ідеали завершилася крахом.

Ілюстрація з сайту www.rudata.ru

Безпосереднім поштовхом для перетворення Оуена в проповідника послужили дискусії 1815-1817 років, пов'язані з погіршенням економічного становища Англії, зростанням безробіття та бідності населення. Оуен представив урядовому комітету свій план полегшення цих труднощів шляхом створення для бідняків кооперативних селищ, де вони працювали б спільно, без капіталістів-наймачів. Його ідеї урядовці зустріли з нерозумінням і роздратуванням. 

1850. Інсценування страти учасників гуртка Михайла Буташевича-Петрашевського. 

Ілюстрація з сайту hrono.ru

Свою діяльність Петрашевський вважав абсолютно легальною. У його гурток входили студенти, викладачі, офіцери, літератори, чиновники, митці та ін. Справа Петрашевского була створена провокаторською діяльністю поліцейських чинів, які зробили на розкритті "крамоли" кар'єру. 

1868. На імператорській раді в Японії проголошено Маніфест про реставрацію імператорської влади.

Війська повсталих провінцій Сацума і Тесю захопили імператорський палац у Кіото, і лідери альянсу проголосили відновлення влади імператора - Реставрацію Мейдзі, яка поклала кінець 700-річному правлінню сьогунів.

1895. Народився Борис Лятошинський, український композитор, диригент і педагог, один з основоположників модерного напрямку в українській музиці. Автор опери «Золотий обруч» та «Щорс», творів для хору з оркестром «Урочиста кантата» і «Заповіт», п'яти симфоній, музики до кінофільму «Тарас Шеченко» та ін. тощо. Виховав нову плеяду композиторів - таких як І. Шамо, В. Сильвестров, І. Карабиць, Є. Станкович. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1945), народний артист УРСР (1968), лауреат державних премій СРСР (1946, 1952) та УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1971).

1906. Розгромлена Красноярська республіка - самоуправління, організоване об'єднаною радою робітничих і селянських депутатів (проіснувало менше місяця – з 6 грудня 1905 р.).

1906. Народився Олексій (Андрій) Стаханов, донбаський шахтар - зачинатель масового руху новаторів виробництва в Радянському Союзі (уродженець Орловської області). 

Пам'ятник Стаханову

Герой соціалістичної праці. У серпні-вересні 1935 р. він двічі бив світовий рекорд, добувши за зміну 207 тонн вугілля замість нормативних 7 тонн (насправді роботу на шахті «Центральна-Ірміно» в Кадіївці забезпечувала ціла бригада, яка виконувала справи, що раніше входили до кола обов’язків самого забійника). Відтак «стахановським» назвали рух за підвищення продуктивності праці, що розгорнувся по всій країні, а самому героєві, котрий мав за спиною лише три класи сільської школи, дісталися квартира в Москві, персональна машина, місця в президії всіх з'їздів. Відтак Стаханов, перейменований Сталіним з Андрія в Олексія, пустився берега й спився. В останні роки жив як бомж і помер у психіатричній лікарні після інсульту.

Стаханов на пенсії. З сайта www.hrono.ru

1919. Українська Національна Рада ухвалила постанову про з'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві.

1923. Помер Ярослав Гашек, визначний чеський письменник-сатирик, автор «Пригод бравого вояка Швейка», учасник І Світової війни. У 1918-1920 рр. служив у Червоній армії на Східному фронті, був членом раддепу Іркутська. Дебютував зі збіркою пародійних віршів «Травневі вигуки» (1903 р.).

Фото з сайту www.surbor.su

Не можна сказати, що кожне перевидання "Швейка" або поява Швейка на екрані зустрічалося гучним успіхом, але завжди викликало резонанс у суспільстві. У колишній Чехословаччині в 1959 р. був відкритий музей Я. Гашека, а у світі Швейка зараз відносять до числа найзнаменітіших світових образів, які стали загальнозначущими символами, які стоять в одному ряду з Дон Кіхотом, Гамлетом та іншими. 

1924. Через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція під керівництвом археолога Говарда Картера знайшла головний скарб гробниці: кам'яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.

1925. Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії.

1943. Народився Ярослав Лесів, український громадський діяч, педагог, поет, член Української гельсінкської групи (УГГ), активний учасник національно-патріотичного і релігійного руху. Брав участь у діяльності Українського національного фронту (УНФ), видавав і поширював підпільну літературу. Заарештований 29 березня 1967 р. разом із Дмитром Квецьком, Зіновієм Красівським і Михайлом Дяком, засуджений за ст. 56 ч. 1 („зрада Батьківщини”) та ст. 64 ч. 1 („створення організації”) КК УРСР до шести років позбавлення волі. З жовтня 1979 р. - член УГГ, відтак у листопаді 1979 і травні 1981 р. був засуджений ще двічі (відповідно, до двох і п'яти років позбавлення волі й таборів). Лесів був одним з ініціаторів відродження Української греко-католицької церкви; 17липня 1988 р. в с. Зарваниця Теребовлянського району Тернопільської області організував заборонену радянською владою літургію з участю 15 тисяч вірних УГКЦ. У 1989 р. прийняв сан священика УГКЦ, брав участь в естафетному голодуванні, десятках несанкціонованих молебнів та зустрічах (в т.ч. у Москві з Борисом Єльциним) із вимогою легалізувати УГКЦ. Автор поетичної збірки „Тюремна тиша”. Загинув в автокатастрофі у 1991 р.

1959. На Кубі остання військова частина, вірна режиму Батісти, здалася революціонерам. Остаточна перемога революції.

1993. У Москві президенти Росії та США - Борис Єльцин і Джордж Буш - підписали договір про подальше скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-2).

2001. Приведена до присяги колишня перша леді Америки Хілларі Клінтон, обрана сенатором від штату Нью-Йорк.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар