3 квітня - Україна Incognita

3 квітня

1849. Помер Юліуш Словацький, польський поет і драматург.

Ілюстрація з сайту ukrcenter.com

Відомі твори - поеми "Змій", "Вацлав", "Беньовський", драма "Срібний сон Саломеї", "Кордіан", "Самуель Зборовський", "Гуго", трагедія "Мазепа" та інші.

У частині своїх творів Словацький відтворює багато подій з історії України (драми "Срібний сон Саломеї", "Беньовський" та "Ксьондз Марек" - з доби Коліївщини та Барської конфедерації; "Ян-Казимир" - дійшла в уривках, у якій автор описує події часів Хмельниччини), змальовує пейзаж Волині і Поділля та міста Кременця ("Фантазій", "Балладина", "Лілля Венеда"), також використовує українські мовні елементи.

1879. Софію проголошено столицею Болгарії.

1885. Німецький винахідник Готліб Даймлер отримав патент на перший двигун. Його потужність складала 0,5 кінської сили. 

1895. Народився Маріо Кастельнуово-Тедеско, єврейсько-італійський композитор.

Фото з сайту www.bach-cantatas.com

Відомі твори - Перший концерт для гітари з оркестром (один із перших концертів для цього інструмента), Другий скрипковий концерт (1931), що був вираженням гордості єврейського  походження та протестом проти розповсюдженого в Європі антисемітизму.

Після еміграції до США створив музику приблизно до 200 фільмів у Голлівуді та в інших кіностудіях, написав нові твори на біблійні сюжети, американську поезію та єврейську літургію.

1896. У Мілані засновано "Ла Газзетта делло Спорт" (La Gazzetta dello Sport), щоденну італійську спортивну газету, одну з найавторитетніших спортивних видань Європи. Перший тираж склав 20 000 екземплярів. 

Ілюстрація з сайту comunicamente.myblog.it

1897. Помер Йоганнес Брамс, німецький композитор, піаніст і диригент, один із головних представників епохи романтизму.

Фото з сайту intoclassics.net

Автор 4 симфоній, скрипкового концерту Брамса (1878), Кларнетового тріо (1891), Кларнетового квінтету (1891) і двох Сонат для кларнету (1894), фортепіанних концертів,  вокально-оркестрових творів (найвідоміший - "Німецький реквієм" (1868) та інших. 

1905. Засновано "Бока Хуніорс" ("Бока Жуніорс", згідно з аргентинською вимовою), один із найпопулярніших футбольних клубів Аргентини.

Фото з сайту 1.bp.blogspot.com 

1918. Народився Олесь Гончар, український письменник та критик.

Фото з сайту www.ukrlitzno.com.ua

Автор романів "Собор" (1968), "Людина і зброя" (1960), "Щоб світився вогник" (1955), дилогії "Таврія" (1952) і "Перекоп" (1957), трилогії "Прапороносці" (1946-1948). 

1920. Народився Іван (Джон) Дем`янюк, уродженець України, якого з початку 1980-х і до смерті 17 березня 2012 р. звинувачували у співучасті у нацистських злочинах.

Фото з сайту media.cleveland.com

ВУ 1942 р. потрапив у німецький полон і був завербований як добровільний помічник Вермахту.

У травні 1945 р. Дем'янюк звернувся в табір для біженців в Ландсгуті, згодом отримав від американської адміністрації матеріальну допомогу як жертва нацистського режиму. До 1952 р. працював у різних містах Німеччини, у тому числі водієм в армії США. У 1952 р. разом із дружиною і дочкою емігрував у США, де працював автомеханіком.

Звинувачення у злочинах розпочалися у жовтні 1983 р., коли Ізраїль подав заявку на екстрадицію Дем'янюка, яка була здійснена в 1986 р. У квітні 1988 р. Дем'янюк був засуджений до смерті, проте в 1993 р. Верховний суд Ізраїлю скасував вирок одноголосно, тому що на думку суддів було представлено недостатньо доказів його причетності до злочинів.

Новий процес проти Дем'янюка розгорнувся 2001 р. в США, в якому були пред'явлені архівні матеріали, які переконали суд, що Дем'янюк під час Другої світової війни служив охоронцем у різних концентраційних таборах, в тому числі "таборах смерті". Вважається доведеним, що він ніс службу як мінімум у таборах Собібор і Майданек, в концентраційному таборі Флоссенбюрг та вишкільному таборі для військовополонених Травники. У червні 2004 р.суд  позбавив Дем'янюка американського громадянства. Також 7 січня 2010 р. Верховний суд Іспанії запросив міжнародний ордер на арешт Івана Дем'янюка та вимагав екстрадувати Дем'янюка до Іспанії, де його могли звинуватити в причетності до загибелі іспанців у концтаборі СС Флоссенбург.

У наданому прокуратурою Мюнхена 2009 р. офіційному обвинувальному висновку Дем'янюк був звинувачений в пособництві у вбивстві в 27 900 випадках. Головним доказом служить видане на його ім'я посвідчення СС за № 1393. Крім того, звинувачення спирається на документ, в якому стверджується, що в 1943 році Дем'янюка було переведено в Собібор.

Останнім був суд у травні 2011 р. в Німеччині. Дем`янюка визнаний причетним до співучасті у вбивстві понад 28 тисяч людей під час служби охоронцем у концентраційному таборі Собібор, та після 18 місячного процесу засуджено до 5 років ув'язнення. Вирок так і не набув чинності, бо апеляційний суд не встиг винести свого вердикту.

За даними німецької поліції Дем'янюк помер уві сні в будинку для осіб похилого віку 17 березня 2012 року на 92-му році життя.

Син Дем'янюка Джон Дем'янюк-молодший, який проживає у США, так відізвався про смерть: "Мій батько спочив у Бозі як жертва радянської та німецької брутальних систем. Він любив життя, родину й людство. Історія доведе, що Німеччина використала його як цапа-відбувайла, аби перекласти на безпомічного українського військовополоненого провину за вчинки нацистів".

1922. Йосипа Сталіна обрали першим генеральним секретарем ЦК ВКП(б).

1930. Народився Гельмут Коль, федеральний канцлер ФРН у 1982-1990 рр., канцлер об'єднаної Німеччини 1990-1998 рр.

Фото з сайту i2.listal.com

1998 р. після парламентських виборів вибухнув скандал із незаконним фінансуванням Християнсько-демократичного союзу Німеччини (ХДС), коли стало відомо, що Гельмут Коль приховав отримані партією фінансові кошти в розмірі від півтора до двох мільйонів німецьких марок. Спеціальна комісія бундестагу займалася розслідуванням події з грудня 1999 року по червень 2002 р., що супроводжувалося бурхливими змінами всередині ХДС. 18 січня 2000 р. у зв'язку зі своєю участю в афері з фінансовими засобами ХДС Гельмут Коль був змушений піти з посади почесного голови партії.

1933. У Харкові хірург Юрій Вороний провів першу у світі операцію з пересадки нирки у людини. Трупна нирка була пересаджена 26-річній жінці, яка перебувала у важкому стані внаслідок отруєння парами ртуті, від померлого внаслідок черепно-мозкової травми 60-річного чоловіка. Хвора померла на другу добу після операції внаслідок несумісності крові. 

Лише у 1954 р. в Бостоні  (США) була здійснена перша успішна операція з пересадки нирки, реципієнт і донор в котрій були однояйцевими близнюками (їх тканини, як тепер відомо, тотожні і не викликають імунологічного конфлікту).

1948. Президент США Гаррі Трумен затвердив Акт про надання країнам грошової допомоги, відомий як "план Маршалла".

Фото з сайту www.marshallfoundation.org

Згідно з планом, 17 європейським країнам, які погодилися брати участь у проекті, протягом чотирьох років нараховувалось 13,15 млрд. доларів (5% валового національного продукту США). СРСР від участі у проекті відмовився.

1976. У Парижі відбулася перша церемонія вручення французьких національних нагород "Сезар" за досягнення у галузі кіно.

Ілюстрація з сайту www.guim.fr

Назву премія отримала на честь французького скульптора Сезара Бальдаччіні. Відомий виробами із металобрухту, в 1960-х він отримав світове визнання завдяки скульптурам з кістяків розбитих машин.

1991.  Верховна Рада СРСР ухвалила Закон СРСР "Про порядок вирішення питань, пов'язаних з виходом союзної республіки з СРСР". Було ухвалено також закон про правовий режим надзвичайного становища.

1996. У Хорватії біля аеропорту Дубровник на пагорбі Св. Іоанна розбився американський двомоторний літак Т-34 із 35 особами на борту.

Фото з сайту 3.bp.blogspot.com

Загинув  Рон Браун, міністр торгівлі США, екс-голова Національного комітету Демократичної партії (перша темношкіра людина на цих посадах).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар