29 травня - Україна Incognita

29 травня

1453. Помер Констянтин XI Драгаш, останній візантійський імператор.

Ілюстрація з сайту wikimedia.org

Загинув під час захоплення Константинополя турками.

1500. Помер Бартоломеу Діаш, португальський мореплаваць.

Ілюстрація з сайту snimka.bg

У 1488 році в пошуках морського шляху з Європи до Індії Бартоломеу Діаш першим з європейців обігнув Африку з півдня й відкрив мис Доброї Надії, вийшовши у води Індійського океану.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1759. Народився Вільям Пітт (молодший), британський політик.

Виступ Вільяма Пітта в парламенті

Ілюстрація з сайту wikimedia.org

Пітт - наймолодший прем'єр-міністр в історії країни. Період прем'єрства припав на правління короля Георга III і супроводжувався значними подіями в Європі: Французькою революцією і Наполеонівськими війнами. Виступав проти суворої партійної політичної системи.

1814. Померла Жозефіна Богарне, імператриця Франції, перша дружина Наполеона.

Ілюстрація з сайту www.palto.ws

Основним приводом до розлучення з Наполеоном стала неможовість Жозефіни народити наслідника престолу. Формальним же приводом до розірвання шлюбу стала відсутність парафіяльного священика на церемонії вінчання 1 грудня 1804. Імператор одружився вдруге з австрійською принцесою Марією-Луїзою у 1811 році, проте титул імператриці зберігся за Жозефіною.

1880. Народився Освальд Шпенглер, німецький філософ і публіцист.

Ілюстрація з сайту gtmarket.ru

Відомий завдяки праці «Занепад Європи», у якій розглядав культуру не як єдину загальнолюдську, а як розколоту на окремі культури, кожна з яких проявляється на основі власного унікального «прафеномену» - «способу переживання» життя. Таких культур вісім: єгипетська, індійська, вавилонська, китайська, «аполлонівська» (греко-римська), «магічна» (візантійсько-арабська), «фаустівська» (західноєвропейська) і культура майя. Розвиток культур підпорядковується певному біологічному ритму, який зумовлює головні фази їх розвитку: народження і дитинство, молодість і зрілість, старість і «занепад». Кожній культурі відведено час існування (близько тисячоліття), який залежить від внутрішнього життєвого циклу. Вмираючи, культура перероджується в цивілізацію.

1917. Народився Джон Кеннеді, президент США, перший і єдиний католик на цьому посту.

 

Майже трирічне президентство Кеннеді, перерване його загадковим вбивством, ознаменовано Карибською кризою, початком війни у В'єтнамі, намаганнях урівняти чорношкіре населення у правах, початком космічної програми США «Аполлон» тощо.

Під час Карибської кризи - напруженого протистояння між СРСР і США, безпосередньо перед можливим серйозним військовим конфліктом, домовився з Хрущовим щодо взаємних поступок по відношенню до Куби.  

1953. Вперше в історії люди (новозеландець Едмунд Гілларі і шерп Норгей Тенцинг) піднялись на вершину Евереста (8848 м.) .

Едмунд Гілларі і Тенцинг Норгей. 1953 р.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Свій подвиг альпіністи присвятили коронації Єлизавети II, яка відбулася 2 червня. Згодом Едмунд Гілларі отримав титул лицаря Великобританії, а Тенцинг - медаль Георга VI.

1990. 40 європейських держав, Європейський інвестиційний банк і Європейська економічна спільнота уклали угоду про створення Європейського банку реконструкції та розвитку.

2006. Помер Омелян Пріцак, вчений-історик, мовознавець, орієнталіст.

Фото з сайту www.library.ukma.kiev.ua

Пріцак - засновник і перший директор Інституту українських студій Гарвардського університету (1973-1989),  організатор і перший (1991-1998), а надалі почесний директор Інституту сходознавства ім. академіка А.Кримського НАН України, редактор наукових часописів, автор понад 1000 наукових праць, зокрема фундаментальної праці "Походження Русі". 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар