29 червня - Україна Incognita

29 червня

1174. Полтава вперше згадана в Іпатіївському літописі під назвою Лтава.

Фото з сайту  wikimedia.org

Назва міста поступово змінювалася: Лтава – Олтава – Полтава. Дослідники вбачають можливі значення цієї назви як похідні від слов’янських слів «огорожа», «огороджене тином місце», і пов’язують із давньоруською традицією найменування поселень за ім’ям найближчої водної артерії – струмка Лтави (правого притоку Ворскли).

1516. Народився Ремберт Додоенс, фламандський фізик, ботанік.

Портрет із сайту liveinternet.ru

У науковій літературі прізвище дослідника зустрічається у різних варіантах – Додунс, Додоенс, Додоний, Додонеус, Додонс. Ремберт Додоенс – один із найвидатніших європейських ботаніків та медиків свого часу.

1613. У Лондоні під час вистави за п’єсою Вільяма Шекспіра «Генріх VIII» загорівся і згорів дотла театр «Глобус».

Картинка з сайту  wordpress.com

У ХХ столітті було вирішено провести повну реновацію цього зразка театрального мистецтва. Сучасна будівля може розмістити понад 1400 осіб і є одним з головних театральних майданчиків Європи.

1900. Народився Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник.

Фото з сайту  stihi.ru

Незадовго до своєї загибелі Екзюпері написав несхожий на попередні твір під назвою «Маленький принц» , яку сам ілюстрував. Цю книжку він присвятив своєму другові Леону Верту. За жанром це філософська алегорична казка-притча. Екзюпері нагороджений преміями за романи «Нічний політ» та «Вітер, пісок і зірки». У 1939 році був нагороджений Військовим Хрестом Французької Республіки.

1913. Почалася ІІ Балканська війна між Болгарією, з одного боку, та Сербією, Чорногорією, Грецією і Румунією – з іншого.

Мапа з сайту  ukrmap.su

У боротьбі за остаточне звільнення від турецького гніту народів Балканського півострова у 1912 році було створено Балканський союз, основу якого склав болгаро-сербський договір. Згодом було укладено болгаро-грецький союзний договір і болгаро-чорногорську угоду. Союз Болгарії, Сербії, Чорногорії і Греції формувався за підтримки Росії, яка намагалася перешкодити Австро-Угорщині і Туреччині в їхній експансії на Балканах. Союз підтримували Англія і Франція.

1918. Помер Федір Вовк, український антрополог, етнограф і археолог.

Фото з сайту  histpol.pl.ua

Федір Вовк у своїх працях «Український народ в його минулому та сучасному», «Антропологічні особливості українського народу» та «Етнографічні особливості українського народу» науково довів, що українці – окремий антропологічний тип, відмінний від сусідніх слов’янських народів, але близький до південних слов’ян. Широке визнання Федорові Вовку принесла надзвичайно цікава, побудована на матеріалі світової порівняльної етнографії праця «Шлюбний ритуал та обряди на Україні», видана спочатку в Болгарії, а потім у Парижі 1982 року. А всього в його науковій спадщині понад 450 друкованих праць, безліч невиданих матеріалів з різних галузей знань.

1947. Народився Михайло Іллєнко, український кінорежисер, автор фільмів «Фучжоу» та «ТойХтоПройшовКрізьВогонь».

Фото з сайту oa.edu.ua

Працював на кіностудії «Київнаукфільм», з 1979 року – режисер-постановник кіностудії ім. О. Довженка. З 1993 року веде режисерську майстерню у Київському інституті театрального мистецтва імені Карпенка-Карого. З 1997 року - арт-директор КФ «Відкрита ніч на Андріївському узвозі» в Києві. Автор низки прозових творів, статей з питань сучасного українського кіно. Завідувач кафедрою режисури Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. Найвідомішою роботою режисера став фільм "ТойХтоПройшовКрізьВогонь", який представляв Україну на кінофестивалі у Каннах у 2012 році.

Картинказ сайту  starlife.com.ua

1952. У Палермо (Канада) відкрито музей ім. Т.Г.Шевченка.

1976. Сейшельські Острови проголошені незалежною державою.

1993. У Донецьку відкрився ІІІ фестиваль сучасної української пісні «Червона рута».

Картинка з сайту  golubovsky.com

«Червона рута» – найбільший і найпрестижніший в Україні україномовний фестиваль сучасної молодіжної музики. Фестиваль відбувається кожні два роки і від 1989 року Дирекцією проведено десять фестивалів: у Чернівцях (1989 р.), Запоріжжі (1991 р.), Донецьку (1993 р.) та Криму (Севастополь-Сімферополь 1995 р.), Харкові (1997 р.), Дніпропетровську (1999 р.), Києві (2001 р., 2003 р., 2005 р., 2007 р.).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар