29 березня - Україна Incognita

29 березня

1772. У Лондоні помер Еммануїл Сведенбург, шведський учений-природознавець, теософ.

Ілюстрація з сайту img1.liveinternet.ru

Вважається родоначальником мінералогії.

Займався теологією, написав від 30 до 40 томів коментарів до Біблії.

У Реєстрі Пам'яті світу ЮНЕСКО з 2004 р. зберігається Архів Сведенбурга, який містить 20 000 сторінок різних матеріалів. Це одна з найбільших колекцій рукописів XVIII ст.

1790. Народився Джон Тайлер, десятий президент США (1841-1845).

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Був першим президентом в історії країни, якого не обирали. Вступив на посаду як віце-президент у зв'язку зі смертю чинного глави держави Вільяма Гаррісона. У Тайлера було 15 дітей (рекорд серед президентів США).

1795. Німецький композитор Людвіґ ван Бетховен уперше дав концерт у Відні.

1798. УтвореноГельветичну республіку на території Швейцарії. Назва походить від лат. Helvetia - Швейцарія. Виникла після вторгнення в країну військ французької Директорії, брала участь у війні проти 2-ї антифранцузької коаліції. Антифранцузьке повстання 1802 змусило Наполеона Бонапарта актом від 19 лютого 1803 р. відновити кантональний устрій в країні.

1848. Крига з озера Ері забила верхів’я річки Ніагари, через що Ніагарський водоспад "зупинився" майже на 30 годин.

1886. Фармацевт з Атланти (США) Джон Пембертон створив напій "Кока-кола".

Рецепт "Кока-коли" розробляв як чудодійний еліксир, що лікує головний біль, меланхолію та інші захворювання нервової системи. Назву "Кока-Кола" придумав його друг і бухгалтер Френк Робінсон. Засновником компанії "Кока-кола" є Аза Кендлер. Він офіційно зареєстрував товарний знак у 1893 р.

1867. Прийнято Закон про Британську Північну Америку, який започаткував сучасну канадську державність. На сьогодні є одним із складових елементів Конституції Канади. Законом 1867 р. було передбачено об'єднання колоніальних володінь в єдине територіальне утворення - Канаду, яке з часом отримало статус домініона.

1891. Народилася Марійка Підгірянка, українська поетеса.

Фото з сайту volya.if.ua

Авторка збірки поезій "Відгуки душі" (1908), поеми "Мати-страдниця" (1919), байок, оповідань, п'єс для дітей: "Вертеп", "В чужім пір'ю","Ластівочка", "Марійчин Великдень", "Збірничок віршів для дітей", Ганнуся", "Кравчиня Маруся" тощо.

1912. Помер Робер Скотт, англійський дослідник Антарктиди.

Фото з сайту www.fhm.com

Фото з сайту imagecache2.allposters.com

Навесні 1912 р. Скотт із чотирма колегами підкорив Південний полюс через 33 дні після норвежця Руаля Амундсена. Повертаючись із полюса, всі учасники експедиції загинули від голоду та виснаження. У цей день Роберт Скотт зробив свій останній запис у щоденнику. Скотт та його команда не дійшли кілька кілометрів до базової станції дорогою від Південного полюсу.

Група капітана Скотта

Ілюстрація з сайту i.telegraph.co.uk

1929. Народився Леннарт Мері, естонський письменник і державний діяч. Президент Естонії 1992-2001 рр.

Фото з сайту 2.bp.blogspot.com

Один із лідерів естонського руху за незалежність. У 1998 р. Леннарт Мері був удостоєний титулу "Європеєць року".

1951. У США засуджено Джуліаса та Етель Розенбергів за звинувачення у шпигунстві на користь СPСР. На підставі антишпигунського закону Конгресу США обох засуджено до смертної кари. Навіть після рішення суду Джуліус і Етель, хоча зізнавалися в членстві в Комуністичній партії США, заперечували причетність до шпигунства.  

Фото з сайту www.wadsworth.com

У США ця справа використовувалася для антикомуністичної агітації, але низка світових відомих діячів стали на захист Розенбергів. Зокрема, Папа римський Пій ХІІ, Альберт Ейнштейн та Йосип Сталін зверталися до президента Дуайта Ейзенхауера з проханням помилувати Джуліуса та Етель, це не подіяло.  

Фото з сайту 4.bp.blogspot.com

19 червня 1953 р. Джуліуса й Етель Розенбергів стратили на електричному стільці в федеральній тюрмі Сінг-Сінг у штаті Нью-Йорк.

 

На основі цієї справи у 70 рр. з'явилося декілька романів та статей, екранізовано художній фільм.

1972. У Вінніпезі (Канада) помер Іван Огієнко (церковне ім'я - Іларіон), український громадський і православний церковний діяч, митрополит (з 1943 р.), мовознавець.

Був міністром освіти, міністром віросповідань УНР. З 1920 р. проживав в еміграції.

Фото з сайту prostir.museum

За митрополита Огієнка було проголошено Акт об'єднання трьох українських автокефалій за кордоном.

Автор грунтовних праць з українського мовознавства, історії церкви, культури, канонічного права: "Огляд українського язикознавства" (1907 р.), "Українська культура" (1918 р.), "Український стилістичний словник" (1924 р.), "Сучасна українська літературна мова" (1935 р.), "Візантія і Україна" (1954 р.), "Слово о полку Ігоревім" (1967 р.).

Переклав Біблію на українську мову (1962). 

1973. Завершено виведення американських військ із Південного В'єтнаму і передачу урядом Демократичної Республіки В'єтнам американській владі всіх осіб, взятих в полон з числа військового та цивільного персоналу США.

1998. У Нью-Йорку від раку померла Квітка Цісик, українська співачка в еміграції, лауреатка премії "Оскар" (1977).

Авторка збірників "Пісні України" (1980), "Два кольори" (1989), саундтреків до однойменного фільму "You Light Up My Life" (1977).

Була голосом американських брендів та виконавицею рекламних джинглів корпорацій Coca-Cola, Pepsi-Cola, American Airlines, ABC, NBC, CBS, "Макдоналдс", з 1982 р. і до смерті Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors.

Ілюстрація з сайту tsikave.ostriv.in.ua

2004. Відбулося п'яте, наймасштабніше розширення НАТО, внаслідок якого новими членами Альянсу стали сім країн: Болгарія, Естонія, Литва, Латвія, Румунія, Словаччина та Словенія.

2004. Ірландія стала першою країною світу, де повністю заборонено куріння в усіх громадських місцях.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар