28 травня - Україна Incognita

28 травня

1738. Народився Жозеф Ґійотен, французький лікар, депутат Національної Асамблеї Франції.

Ілюстрація з сайту boisdejustice.com

Ґійотену помилково приписують винахід гільйотини, механічного пристрою для страти шляхом відтинання голови, який назвали його ім'ям. Лікар Ґійотен не був винахідником цього пристрою, а він лише запропонував використовувати його у Франції під час Французької Революції.

Ілюстрація з сайту ms-brown.wikispaces.com

Спочатку пристрій називали декількома іменами і зокрема "луїзеттою" на честь лікаря Антуана Луї, який безпосередньо брав участь у розробці цього приладу. Згодом всі інші імена забулися. Ця назва стала загальноприйнятою не тільки у Франції, а й поза її межами.

1742. У Лондоні відкрився перший у світі критий плавальний басейн.

1812. Підписано Бухарестський мирний договір, який завершив російсько-турецьку війну 1806-1812.

За договором Бессарабія перейшла до складу Російської імперії. Також статті документу проголошували стан миру «між обома високими імперіями», обіцяли амністію учасникам бойових дій, визнавали чинність попередніх російсько-турецьких трактатів і конвенцій, засвідчили повернення Османській імперії Молдавського князівства та Валахії, підтверджуючи їх «привілеї» тощо.

1853. Народився Карл Ларсон, шведський живописець.

Автопортрет

Лізбет на риболовлі

Святвечір

Сніданок під великою березою

Ілюстрація з сайту en.wikipedia.org

Серед його робіт - картини маслом, акварелі і фрески. Найкраща робота (як він сам вважав), Midvinterblot (зимове жертвопринесення) - велика фреска на стіні, яку відвідувачі сьогодні можуть бачити у Національному музеї образотворчих мистецтв у Стокгольмі.

Midvinterblot

1877. (За новим стилем) Народився Максиміліан Волошин, поет і маляр.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Волошинськими стежками

Волошин, росіянин українського походження, жив у Криму і був представником символізму й акмеїзму у мистецтві. У поезії та малярстві відобразив історію та природу Криму.

1884. Народився Едвард Бенеш, державний і політичний діяч Чехословаччини (Чехії).

Фото з сайту img.radio.cz

Бенеш був другим президентом Чехословаччини (1935-1948 рр.), одним із керівників руху за незалежність Чехословаччини в роки Першої світової війни, керівником чехословацького зарубіжного Опору в роки Другої світової війни.

1921. X конференція РКП ) прийняла курс на «Нову економічну політику» (НЕП).

1916. Помер Іван Франко, письменник, вчений, громадсько-політичний діяч, публіцист. 

Про Франка-політика, очевидно, знає менше українців, ніж Франка-письменника. За підтримки М. Драгоманова Франко став співзасновником Русько-Української Радикальної Партії, підготувавши для неї програму, та разом з М. Павликом видавав півмісячник «Народ». РУП висувала Франка на посла віденського парламенту й галицького сейму, але через виборчі маніпуляції адміністрації і провокації ідеологічних та політичних супротивників ініціатива не була успішною. Пізніше у 1899 р. Франко спільно з народовцями заснував Національно-Демократичну Партію, з якою співпрацював до 1904 р., а відтак покинув активну участь у політичному житті. 

Іванові Франку належить ініціатива ширшого вживання в Галичині назви «українці» замість «русини». В «Одвертому листі до галицької української молодежі» (1905) Франко писав: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями - не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…»...

1987. Німецький льотчик-аматор Матіас Руст на спортивному літаку приземлився на Красній площі у Москві.

Матіас Руст у суді

Фото з сайту upload.wikimedia.org

З Гамбурга через Гельсінкі в Москву Руст пролетів невпійманим радянською системою протиповітряної оборони. 

Руст приземлився на Великому Москворецкому мосту, накатом доїхав до Собору Василя Блаженного, в 19:10 вийшов з літака і почав роздавати автографи. Незабаром його заарештували.

Його звинуватили в хуліганстві (посадка, на думку суду, загрожувала життю людей, які знаходились тоді на площі), порушенні авіаційного законодавства та незаконному перетині радянського кордону. Руст заявив на суді, що його політ був «закликом до миру». Руста засудили до чотирьох років позбавлення волі. Він повернувся до ФРН 3 серпня 1988 після того як Андрій Громико, у той час голова президії Верховної Ради СРСР, підписав указ про амністію. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар