28 січня - Україна Incognita

28 січня

1596. Помер Френсіс Дрейк, англійський мореплавець, пірат, віце-адмірал і навіть політик ери Єлизавети I, яка присвоїла колишньому розбійникові титул лицаря («сер»). Дрейк збагатився, будучи піратом у Карибському морі в 1567-1572 рр. і грабуючи іспанські кораблі. За наказом Єлизаветі I та на її кошти Дрейк спорядив експедицію до Тихого океану, і з 1577 до 1580 р. здійснив навколосвітню подорож на галеоні «Золота лань», грабуючи попутні іспанські кораблі. Це друга подорож навколо світу (після Магеллана). Дрейк також посприяв перемозі над «непереможною» іспанською Армадою у 1588 р., бувши заступником командувача англійського флоту Чарльза Говарда. Френсіс Дрейк помер від дизентерії після невдалого нападу на Сан-Хуан, Пуерто-Ріко.

1624. Сер Томас Уорнер заснував першу британську колонію на Карибах, на острові Сент-Кіттс.

1644. Французький актор Жан Поклен вперше підписався псевдонімом «Мольєр».

Він розумів страшну, згубну силу церкви, бачив соціальні вади свого часу і засудив їх з позицій народних. В яскравих сатиричних образах він відобразив типи своїх сучасників - лицемірних святош, розпусних аристократів, скупих, пихатих міщан. Ці узагальнені образи, що стали образом загальнолюдських вад, зробили сатиру Мольєра безсмертною. Тартюф, Дон Жуан, Гарпагон стали іменами загальними

1734. Помер Данило Апостол, український військовий і державний діяч, миргородський полковник у 1683-1687 і 1693-1727 рр., гетьман Лівобережної України у 1727-1734 рр. (останній загальнообраний). 

 

Пам'ятний знак на честь Данила Апостола у Миргороді

Відзначився під час Азовських походів, у 1696 р. разом із гадяцьким полковником Боруховичем розбів на річці Ворсклі війська кримського хана та гетьмана ханської України Петрика. Здобував фортеці Кизикермен та Очаків. Данило Апостол був прихильником незалежницької політики гетьмана Івана Мазепи та одним з активних учасників вироблення положень українсько-шведського союзу. 25 жовтня 1708 р. разом з українськими полками приєднався до шведської армії. Проте в листопаді, проаналізувавши причини перших воєнних невдач шведських військ в Україні, перейшов на бік Петра I. За Апостолом було залишено титул миргородського полковника та всі його маєтки. У 1711 р. брав участь у Прутському поході як наказний гетьман українського війська. У 1722 р. на чолі козацьких частин (10 тисяч бійців) у складі російської армії воював проти Персії. Ставши одним із найближчих співробітників наказного гетьмана Павла Полуботка, разом зі значною частиною генеральної старшини виступав проти обмеження державних прав України Малоросійською колегією. Став ініціатором вироблення Коломацьких петицій 1723 р. Був ув'язнений до Петропавловської фортеці у Петербурзі і звільнений на початку 1725 р. Влітку 1727 р. уряд Петра II, зважаючи на зростаючу напруженість російсько-турецьких відносин і підготовку до нової війни, прагнув залучити на свій бік козацьку старшину. Цар ліквідував першу Малоросійську колегію і дозволив обрати нового гетьмана. 1 жовтня 1727 р. на генеральній раді у Глухові Апостола обрали гетьманом. Згодом він їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654 р. У відповідь російський уряд видав так звані «Решительні пункти» 1728 р., які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України. По смерті гетьманового правнука рід Апостолів по чоловічій лінії перерветься. Тоді Іван - син внучки Данила Апостола, котра була у шлюбі з генерал-майором Мурайовим, стане називатися Муравйовим-Апостолом.

1797. Помер Антін Головатий, козацький кошовий отаман, бригадир, командувач чорноморської козачої флотилії (нар. 1744 р.). 

 

Одна з найцінніших пам’яток ранньої історії Русі-України, яка безпосередньо пов’язана також з минулим Тавриди. Цей камінь знайшов ще 1792 р. на Тамані Антін Головатий (1744 — 1797), уславлений козацький лицар, котрий домігся 1792 р. переведення козаків на Кубань; з 1796 р. — кошовий отаман Чорноморського війська. Знахідка та оприлюднення Антоном Головатим «Тмутороканського каменя» робить цього воїна одним із перших українських археологів, тонким знавцем далекої минувшини.

1820. Російська навколосвітня експедиція під керівництвом Фаддея Беллінсгаузена і Михайла Лазарєва на шлюпах «Восток» і «Мирний» відкрила Антарктиду.

Беллінсгаузен перший обійшов навколо Антарктиди, з'ясував причини утворення Канарської течії, коралових островів, походження водоростей у Саргасовому морі. Видав опис експедиції з атласом карт. З 1839 року — головний командир Кронштадтського порту і військовий губернатор Кронштадта

За 18 років його губернаторства було побудовано більше 30 лінійних кораблів і пароплавів, спущено на воду понад 150 великих і малих військових судів. Чорноморський флот у значній мірі зобов'язаний Лазареву за ті високі бойові якості, які він виявив під час Кримської війни. Лазарєв був прихильником створення сильного парового флоту, але техніко-економічна відсталість Росії не дозволяла це здійснити. Лазарєв виховав цілу плеяду талановитих флотоводців і командирів. Серед них - Нахімов, Корнілов, Істомін

1855. По Панамській залізниці від Атлантичного до Тихого океану пройшов перший локомотив.

1918. Раднарком Росії видав декрет про організацію Робітничо-селянської червоної армії.

Форма одягу бійців і командирів Таманської армії, РККА часів Громадянської війни, 1919 рік

Піхотний підрозділ РККА на марші. 1920 р

«Вступайте в червону кінноту!». Агітплакат УРСР, 1920

1919. Ухвалена тимчасова конституція Української Народної Республіки, після чого Директорія України переїхала з Києва до Вінниці.

1929. У Відні почався 1-й Конгрес українських націоналістів, на якому була створена ОУН.

1-й Конгрес українських націоналістів (фото з uk.wikipedia.org)

Головою обрано полковника Євгена Коновальця, громадянина Литви. 

Герб створено художником Робертом Лісовським із Дніпропетровщини. 

Гімн уклав Олесь Бабій. 

Автор «Декалогу» Степан Ленкавський. 

1930. 28-29 січня у Києві на вимогу ДПУ відбувся т. зв. “Надзвичайний собор Української автокефальної православної церкви”, на якому його учасники були змушені ліквідувати Церкву як нібито контрреволюційну і антирадянську організацію та складову частину “Спілки визволення України”. Припинено діяльність керівних органів УАПЦ: Всеукраїнської православної церковної ради, округових та районних рад. Єпископи мусили припинити своє керівництво обласними церквами і перейшли на статус звичайних священнослужителів в межах своїх кафедральних парафій.

1941. Народився Євген Марчук, український політичний і державний діяч, перший керівник Служби безпеки України (1991-1994), прем'єр-міністр України (1995-1996), генерал армії (1994). Був народним депутатом ІІ і ІІІ скликань (один із лідерів СДПУ(о)). Інші посади: 1991 - державний міністр УРСР з питань оборони, державної безпеки та надзвичайних ситуацій; 1994-1995 - віце-прем'єр-міністр; 1999-2003 - секретар Ради національної безпеки і оборони України; 2003-2004 - міністр оборони України. На президентських виборах 1999 р. Євген Марчук балотувався як опозиціонер, у першому турі посів п'яте місце з тринадцяти, набравши 8,13% голосів. 19 травня 2008 р. призначений радником (поза штатом) президента Ющенка.

Скажіть, хіба Євген Марчук не має рації?

Євген МАРЧУК: Рушієм політики є не ідеологія, а принципи

Євген МАРЧУК: «Президент опустив Україну до свого рівня»

Євген МАРЧУК: «Чехарда» з реформуванням СБУ руйнує службовий патріотизм оперативного працівника

Євген МАРЧУК: На президента треба вчитися...

Євген МАРЧУК«Лідер європейського масштабу»

Євген МАРЧУК: Розкопуючи «схеми» — не варто очiкувати на комплiменти...

Якщо президентом не стане Євген Марчук?

Євген МАРЧУК: «Майбутній президент повинен бути патріотом, який зуміє об'єднати націю»

«Євген Марчук ніколи не порушував присяги»

Євген МАРЧУК: «Україні потрібен механізм громадського контролю за владою»

Євген МАРЧУК: Україні не потрібна «фабрика генералів» 

1945. Війська 1-го Прибалтійського фронту оволоділи литовським містом і портом Клайпеда (Мемель), завершивши тим самим повне очищення Литви від німецьких загарбників. Війська 1-го Українського фронту оволоділи центром Домбровського вугільного району - містом Катовіце в Польщі, війська 4-го Українського зайняли Попрад у Чехословаччині.

1951. Нарподився Леонід Каденюк, український астронавт (перший космонавт незалежної України), генерал-майор ЗСУ. Герой України.19 листопада - 5 грудня 1997 р. здійснив космічний політ як експериментатор на американському космічному кораблі «Колумбія» (STS-87). Перед тим, у 1984-1988 рр. - льотчик-випробувач Державного науково-дослідного інституту Військово-повітряних сил СРСР, у 1988-1996 рр. - космонавт-випробувач, льотчик-випробувач багаторазової космічної системи "Буран". Надалі був народним депутатом України ІV скликання від провладного блоку „ЗаЄдУ!”, заступником генерального інспектора генеральної військової інспекції при президенті України з питань авіації і космонавтики.

 

 

Емблема місії STS-87 на БТКК «Коламбія»

1985. Ухвалена Делійська декларація проти ядерної війни (підписали Аргентина, Греція, Індія, Мексика, Танзанія, Швеція).Тепер це Міжнародний день мобілізації проти ядерної війни.

1990. У Бухаресті пройшли продемократичні демонстрації з вимогами до тимчасового уряду Румунії звільнити всіх колишніх комуністів з посад у владі та усунення тимчасового президента країни Ілієску.

1992. Верховна Рада затвердила національний синьо-жовтий стяг як Державний Прапор України.

 

2003. У ході зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про російсько-український державний кордон, який зафіксував сухопутну його частину і підтвердив, що Азовське море і Керченська протока є внутрішніми водами кожної з країн.

2010. Президент України Віктор Ющенко визнав воїнів УПА учасниками боротьби за незалежність України. Про це йшлося в указі про ушановування учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст. Відповідно до указу, підписаного 28 січня, учасниками боротьби за незалежність України були визнані члени збройних формувань Української Центральної Ради, Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української держави періоду Гетьманату, Української військової організації, Організації народної оборони "Карпатська Січ", Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, Української головної визвольної ради.Виступаючи на заходах із вшанування пам'яті Героїв Крут у Чернігівській області наступного дня - 29 січня, президент повідомив, що доручив Кабінету Міністрів розробити й подати до Верховної Ради законопроект, який би визначив статус учасників визвольної боротьби.

2013-2014. Революція гідності. 28 січня. Прем'єр Микола Азаров подав у відставку «з метою створити додаткові можливості для суспільно-політичного компромісу, заради мирного врегулювання конфлікту». Президент відставку прийняв і підписав Указ про відставку Прем'єр-міністра України та Кабінету Міністрів України. Верховна Рада відповідно до домовленості між Президентом та владою скасувала 9 із 11 законів, які обмежували громадянські свободи громадян і були прийняті 16 січня у «ручному режимі». Голосування відбулось пакетом і без обговорення. За відповідне рішення проголосували 361 народний депутат, фракція комуністів від голосування утрималась.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар