28 лютого - Україна Incognita

28 лютого

380. Феодосій І, зведений на східноримський престол імператором Граціаном після загибелі Валента, видав едикт, що засуджував єресь і наказував своїм підлеглим дотримуватись Нікейського символу віри. Валент був останнім з імператорів, що дотримувався аріанства, яке стверджувало, що син Божий Христос не істинний Бог, а лише "чудесне творіння Бога-батька". 

1533. Народився Мішель де Монтень, французький письменник і філософ епохи Відродження, автор книги «Досліди».

Фото з сайту ru.wikipedia.org

«Досліди» Монтеня - це низка спостереження над самим собою, разом із роздумами над природою людського духу взагалі. За словами письменника, кожна людина відображає в собі людство. Його філософську позицію можна визначити як скептицизм, але особливого характеру.

1813. Між Росією і Прусією підписано договір проти Наполеона І, який заклав початок шостої антинаполеонівської коаліції. 

Битва народів під Лейпцигом. В.І.Мошков, 1815

Фото з сайту uk.wikipedia.org

На початку 1813 року війну проти Наполеона у центральній Європі вела лише Росія. До складу коаліції з Росією у березні (лютому за старим стилем) 1813 увійшла Пруссія, влітку 1813 - вступили Англія, Австрія та Швеція, а після розгрому Наполеона в Битві народів під Лейпцигом в жовтні 1813 до коаліції долучились німецькі держави Вюртемберг та Баварія.

1845. Помер Василь Анастасевич, український бібліограф, книгознавець, письменник і перекладач.

Бібліографічну діяльність розпочав 1811 року виданням журналу «Улей» який виходив у 1811-1812 роках. Його теоритична стаття «Про бібліографію» в цьому журналі поклала початок теорії бібліографії в Росії. Друкувався в «Украинском вестнике», «Северном вестнике» та інших. Висунув багато продуктивних ідей; деякі з них були втілені ще за його життя: поточний критичний огляд літератури, поточна бібліографічна реєстрація на підставі обов’язкового примірника. В 1820 склав каталог «Роспись российским книгам для чтения библиотеки В. Плавильщикова» із 6-ма додатками, де зареєстровано й українські книжки. Матеріали описано de visu, праця зберегла бібліографічне значення й досі. Від 1826 працював цензором Головного цензурного комітету, 1830 звільнено за надання дозволу до друку віршів А. Міцкевича. 

1887. Народився Сергій Едуардович Борткевич, український композитор, піаніст та педагог у вигнанні.

Фото з сайту intoclassics.net

За характер музичних творів, композитора називають «останнім романтиком» та «українським Рахманіновим».

Цікаво, що другий фортепіанний концерт Борткевича для лівої руки (тв. 28) був написаний для австрійського піаніста Поля Віттгенштейна, що втратив праву руку у першій світовій війні. Прем'єра концерту відбулася у 1923 у Відні.

1901. Народився Лайнус Полінг, американський хімік, лауреат Нобелівської премії з хімії 1954 року і Нобелівської премії миру 1962 року.

1921. У Кронштадті відбулися збори команд лінкорів «Севастополь» і «Петропавловськ», на якому була прийнята резолюція з вимогами провести перевибори Рад, скасувати комісарів, надати свободу діяльності соціалістичним партіям, дозволитивільну торгівлю. Наступного дня почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами «Ради без комуністів», «Влада радам, а не комуністам». Викликане невдоволенням більшовицькою політикою «воєнного комунізму», повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

Лінкор "Севастополь"

Лінкор "Петропавловськ"

Фото з сайту malets.gorod.tomsk.ru

1922. Великобританія в односторонньому порядку поголосила Єгипет суверенною державою. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад І. 

Фото з сайту uk.wikipedia.org

У 1930 році Ахмед Фуад I, намагаючись зміцнити свою (королівську) владу скасував дію Конституції 1923 року, замінивши її новою, за якою парламенту відводились суто консультативні функції, проте у зв'язку з широким суспільним розголосом і народними протестами 1935 року вимушений був повернути до дії попередню конституцію.

1953. Народився Пол Кругман, американський економіст, лауреат Нобелівської премії 2008 року за дослідження причин глобальної урбанізації, яка пов'язала питання міжнародної торгівлі та економічної географії

1956. У США запатентували мережевий кабель для комп’ютерів.

1991. Завершилась війна в Перській затоці.

Ірак і країни протиіракської коаліції (БНС)

Карта з сайту uk.wikipedia.org

Конфлікт відомий небаченим досі розмахом застосування авіації (не з точки зору кількості літаків, а за впливом на хід бойових дій), «розумної» і високоточної зброї, що, на думку багатьох фахівців, знаменувало початок нової епохи у військовому мистецтві (також, завдяки самому широкому висвітленню процесу бойових дій в ЗМІ, отримала назву «телевізійної війни»). У коаліції взяли участь майже всі колишні союзники СРСР по соцтабору, і навіть Радянський Союз, перебуваючи на межі розпаду, вперше підтримав США .

1992. Верховна Рада України ухвалила постанову про Державний прапор України.

1998. Розпочався збройний конфлікт між албанськими сепаратистами та югославськими силами безпеки через відміну автономії Косово і Метохії.

2006. Помер Олександр Шалімов, український хірург, один із засновників української хірургічної школи.

2014. У кінці лютого — початку березня перекинуті з Росії і кримських баз Чорноморського флоту РФ війська без розпізнавальних знаків, скориставшись моментом зміни влади в Україні внаслідок Євромайдану, окупували Кримський півострів. Також було створено збройне формування з російських «козаків», яке називало себе «самооборона Криму».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар