28 березня - Україна Incognita

28 березня

1483. Народився Рафаель Санті, італійський живописець, графік, скульптор і архітектор епохи Відродження. За іншими даними, день народження художника 6 квітня 1483 р.

Сикстинська Мадонна, 1514. Картина галерея, Дрезден

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

"Сікстинська Мадонна" - одна з найвідоміших фресок художника. Написана Рафаелем на замовлення Папи Юлія другого на честь перемоги над французами. На картині Мадонна з маленьким Ісусом зображена в оточенні святої Варвари та папи Римського Сикста Другого.  

У 1508 р. папа Юлій другий запросив Рафаеля до Риму і доручив йому розмалювати парадні апартаменти папського палацу у Ватикані. Так виникла фреска "Афінська школа".

Торжество Психеї на Олімпі

Ілюстрація з сайту waking-up.org

Іоанна Арагонська, 1518.

Ілюстрація з сайту www.insecula.com

Також Рафаель керував завершенням будівництва собору святого Петра в Римі.

1750. Народився Себастьян-Франсіско де Міранда, керівник боротьби за незалежність іспанських колоній у Південній Америці.

Ілюстрація з сайту dniester.ru

Був обраний до першого Національного конгресу Венесуели, який 5 липня 1811 р. проголосив незалежність країни і прийняв конституцію республіки.

 

1797. У США запатентована пральна машина.

До 1875 р. лише в США було зареєстровано близько 2000 патентів на пристрої для прання.

1799. Народився Карл фон Базедов, німецький лікар, який описав захворювання щитовидної залози, яке згодом назвали базедовою хворобою (1840). 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1845. Через анексію Сполученими Штатами Техасу Мексика розірвала дипломатичні відносини з Вашингтоном.

1862. Народився Арістид Бріан, французький політичний і державний діяч, який 11 разів обіймав посаду прем'єр-міністра, кілька разів був міністром закордонних справ Франції.

Ілюстрація з сайту www.krugosvet.ru

Один з "батьків-фундаторів" європейської інтеграції. Був прихильником федеративної Європи, концепцію якої запропонував Лізі Націй у 1929 році. У документі, званому "Меморандумом Бріана", пропонував створити "тривалі уряди солідарності на базі міжнародних угод". Стверджував, що у федеративній Європі держави-члени мають зберігати свій суверенітет і цілковиту політичну незалежність, однак слід забезпечити вільне переміщення товарів, капіталів та осіб.
Лауреат Нобелівської премії миру 1926 р.

1881. Помер Модест Мусоргський, російський композитор, один із членів "Могутньої кучки".

Ілюстрація з сайту muslib.ru

Відомі твори - опери "Борис Годунов", "Хованщина", "Одруження". 

1897. Народився Микола Сціборський, діяч УНР (1917-1920) та ОУН.

Ілюстрація з сайту rid.org.ua

Сціборський був ідеологом українського організованого націоналізму, зокрема так званого солідаризму і корпоративного державного устрою, теоретик офіційних видань ОУН, автор численних статей у націоналістичних журналах "Державна Нація", "Розбудова Нації", "Сурма", тижневику "Укр. Слово" (Париж) і в різних альманахах.

У вересні 1939, за дорученням А. Мельника розробив проект Конституції України, яка передбачала "тоталітарний, авторитарний, професійно-становий" устрій держави.

1910. У Марселі знявся в повітря перший гідроплан.

1928. Народився Збігнєв Бжезінський, американський політолог, колишній голова Ради національної безпеки США (за президента Джиммі Картера), радник Центру стратегічних і міжнародних студій.

Фото з сайту www.bibliotecapleyades.net

Очолював Американсько-Український консультаційний комітет. 

Відомі праці: "Поза контролем: глобальний безлад у переддень ХХІ століття"(1993), "Велика шахівниця: панування Америки і її геостратегічні імперативи" (1997), "Вибір: глобальне домінування чи глобальне лідерство" (2004), "Ще один шанс: три президенти та криза американської супердержави" (2007), "Америка та світ: розмови про майбутнє американської зовнішньої політики" (2008).

Ілюстрація з сайту jacketupload.macmillanusa.com

1930. Турецькі міста Константинополь і Ангора отримали нові назви - Стамбул і Анкара.

1933. Народився Юрій Шухевич, син командира УПА Романа Шухевича (ґенерала Тараса Чупринки), український громадський діяч.

Фото з сайту arhiv.ukrpohliad.org

Член Української Гельсінської групи, багаторічний політв'язень. Голова партії УНА-УНСО (1990-1994).

Фото з сайту www.territoryterror.org.ua

Політв’язень Юрій Шухевич під час перебування в радянських концтаборах. Колекція Дарії Гусяк. Архів музею "Територія Терору" 
Герой України (2006)

1941. Померла Вірджинія Вульф, англійська письменниця, літературний критик ("Ніч і день", "Міссіс Долоуей", "На маяк", "Своя кімната").

Фото з сайту ravnopravka.ru

Ілюстрація з сайту the100.ru

1943. Помер Сергій Рахманінов, російський композитор і піаніст, один із найвидатніших представників фортепіанного мистецтва.

Фото з сайту img1.liveinternet.ru

1958. Помер Вільям Хенді, американський негритянський музикант, композитор, прозваний "батьком блюзу".

Фото з сайту trio.caamuseum.org


Найвідомішим із чотирьох десятків його блюзів став St. Louis Blues - назва цієї пісні стала й назвою хокейного клубу НХЛ із Сент-Луїса.


Із 1980 р. кращим блюзовим виконавцям вручають премію імені Хенді.

1969. Помер Дуайт Ейзенхауер, 34-й президент США (1953-1961).

Фото з сайту inonews.ru

Головнокомандувач сил союзників у Західній Європі під час II Світової війни. Командував англо-американськими силами силами вторгнення в Нормандію 6 червня 1944 року, коли була розпочата операція "Оверлорд". 

 

Фінальний план операції "Оверлорд".

Фото з сайту www.historylink101.com

Автор специфічного довготривалого зовнішньополітичного курсу США на Близькому і Середньому Сході, відомого як "доктрина Ейзенхауера".

1985. Помер Марк Шагал, білоруський, російський і французький графік, живописець, сценограф і поет (ідиш) єврейського походження.

Фото з сайту ec-dejavu.ru

Один із найвідоміших представників художнього авангарду XX ст.

Ілюстрація з сайту simplewomen.files.wordpress.com


Ілюстрація з сайту smallbay.ru

1990. Міська рада Тернополя ухвалила використання української національної символіки за умов УРСР.

1994. Помер Ежен Іонеско, французький драматург румунського походження, майстер драми абсурду.

Фото з сайту www.gazeta-nd.com.ua

Автор п'єс "Голомоза співачка", "Урок", "Носороги", "Повітряний пішохід", "Король помирає",  "Спрага й голод", "Амедей, або ж Як його позбутися", "Безплатний убивця" тощо. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар