27 жовтня - Україна Incognita

27 жовтня

1439. Помер Альберт (Альбрехт) II фон Габсбург, король Німеччини (Германії) (з 1438 р.), король Угорщини й Чехії (з 1437 р.), герцог Австрії (з 1404 г., під іменем Альбрехт V), маркграф Моравії (з 1423 р.). Перший Габсбург, який об’єднав під своєю владою Австрію, Чехію, Угорщину й Німеччину.

Альбрехт II Мудрий

Ілюстрація з сайта www.liveinternet.ru

1466. Народився Дезидерій Еразм Роттердамський (Герріт Геррітсоон), голландський мислитель, визначний гуманіст епохи Відродження («Похвала глупоті»), католицький діяч, мовознавець. Інша дата - 28 жовтня; 1465, 1469 рр.

Ганс Гольбейн-Молодший, портрет Еразма Роттердамського. 1523 рік

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1492. Христофор Колумб відкрив Кубу.

Ймовірно, обличчя Христофора Колумба в сцені поклоніння Богородиці мореплавців роботи Алехо Фернандеса (Між 1505 і 1536рр) у залі адміралів, у Королівському Алькасарі у Севільї)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1659. У Переяславі в полі за містом відкрилася рада, тут же для «охорони» стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого тощо. Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів, підписавши нову Переяславську угоду.

Юрась Хмельницький

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1662. Англійський король Карл II продав Дюнкерк Франції.

Карл II. "З Ласки Божої, Король Англії, Франції та Ірландії, Король Шотландців, Захисник Віри"

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1728. Народився Джеймс Кук, англійський мореплавець і дослідник, астроном і картограф. 

Портрет капітана Кука з-під пензля Даніеля Данса. 1775, Національний морський музей, Грінвіч

Ілюстрація з сайта http://uk.wikipedia.org

Кук - керівник першої британської наукової експедиції в Тихий океан у 1768-1771 рр., першовідкривач Гаваїв та великої частини узбережжя від Австралії до Аляски. Здійснив загалом три подорожі океаном і загинув під час останньої.

1870. Французька фортеця Мец здана німцям. 

У полон потрапили три маршали, 6 тисяч офіцерів, 173 тисячі солдатів. Фортеця була забезпечена всім необхідним, а її оборона кількісно переважала над військом нападників. Маршал Ашіль Франсуа Базен, який здав фортецю, буде засуджений за зраду до 20 років в'язниці. Прямим наслідком військових поразок і принизливого миру стане народження Паризької комуни.

1919. Війська Махно захопили Катеринослав (Дніпропетровськ).

Дніпропетровськ. Будинок, у якому в 1919 р. знаходився штаб Н.Махна

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1919. Народився Іван Лисяк-Рудницький, український науковець і громадський діяч, історик української суспільно-політичної думки, політолог, публіцист. 

Іван Лисяк-Рудницький

Із 1947 р. – на еміграції (Австрія, Швейцарія, США, Канада). Професор Альбертського університету. Один із засновників Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті. Член НТШ та УВАН. Був співробітником «Сучасності» (1961-1967).

1939. Частини литовської армії увійшли до Вільнюса, переданого Литві за Договором про взаємодопомогу між Литвою та Радянським Союзом.

1944. Звільнення Ужгорода від німецьких та угорських військ.

1944. Німецькі війська знову зайняли словацьке місто Банська-Бистриця, яке двома місяцями раніше було звільнене партизанами і стало центром Словацького національного повстання.

Повстанці: на плацу особовий склад 18-ї протиповітряної артилерійської батареї, брав участь у повстанні восени 1944 р.

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1951. Вперше при лікуванні раку використана радіація.

1962. Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. 

Джон Фітцжеральд Кеннеді. Офіційний портрет президентської галереї Білого дому

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром – керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією. Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився.

1979. Помер Євген Онацький, провідний діяч Організації українських націоналістів, один із найближчих працівників Євгена Коновальця, громадський діяч, журналіст і науковець. 

Євген Онацький

Фото з сайта www.ukrnationalism.org.ua

Активний учасник української революції 1917-1920 рр., як журналіст входив до складу української делегації на мирній конференції в Парижі (1919-1920), очолював пресове бюро у дипломатичному представництві УНР у Римі. Після ІІ Світової війни – в Аргентині, де заснував Спілку українських науковців, митців та літераторів, уклав "Українську малу енциклопедію".

2004. Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її, скасувавши постанову Центрвиборчкому про створення в Росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України. Таким чином було суттєво урізано можливості для фальсифікацій голосування за кордоном. Підставою для такого вердикту ВСУ став той факт, що, за законом, ЦВК могла прийняти рішення про створення додаткових виборчих дільниць не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів — тобто до 24-ї години 23 жовтня. Центрвиборчком ухвалив рішення про створення додаткових дільниць лише вранці 24 жовтня.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар