27 травня - Україна Incognita

27 травня

1564. Помер Жан Кальвін, французький богослов, реформатор церкви, засновник кальвінізму.

Ілюстрація з сайту tureligious.com.ua

Якщо Мартін Лютер почав протестантську Реформацію церкви за принципом «забрати з церкви все, що явно суперечить Біблії», то Кальвін пішов далі - він прибрав з церкви все, що в Біблії не обов'язкове. Протестантська Реформація церкви за Кальвіном характеризувалася схильністю до раціоналізму і часто недовірою до містицизму. Центральна доктрина кальвінізму, з якої раціонально слідують всі інші доктрини - суверенітет Бога, тобто верховна влада Бога у всьому.

З точки зору Кальвіна, від людини не залежить чи прийняти дар благодаті або противитися йому, оскільки це відбувається без його волі. 

1703. Петро I заклав перший камінь фортеці (Петропавловської), на Заячому острові. Цей день вважається днем заснування Санкт-Петербургу - першого російського порту на Балтійському морі.

Фото з сайту s-pb.in

Вважають, що креслення цієї першої земляної фортеці належить самому Петру I, а математичний розрахунок плану виконав французький фортифікатор Ламбер.

Фортецю будували солдати, полонені шведи і кріпосні селяни, яких надсилала кожна губернія. Споруджування дерев'яно-земляної фортеці завершилось у жовтні 1703 року.

1753. Завершилось будівництво Андріївської церкви у Києві.

Фото з сайту g.io.ua

Церкву будували за проектом Бартоломео Растреллі на місці колишньої Хрестовоздвиженської церви. За одними даними будівництво розпочато у 1744 році, а за іншими - у 1749 р.

1794. (За старим стилем) Видано рескрипт Катерини II про заснування Одеси.

Ілюстрація з сайту odessa-history.livejournal.com

Проектувати місто, порт і нову фортецю (на місці якої пізніше створили Олександрівський парк) вона доручила голландському військовому інженерові Францу де Воллану, який втілив при цьому принципи давньоримського містобудування. 

1840. Помер Ніколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз і композитор.

Ілюстрація з сайту 1.bp.blogspot.com

З 1828 по 1834 Паганіні дав сотні концертів у найбільших містах Європи, заявивши про себе як про найдивнішого віртуоза цілої епохи. 

1859. (За новим стилем) Народився Панас Саксаганський, актор, режисер, драматург і педагог школи М. Кропивницького, корифей українського побутового театру.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1895. Англійський винахідник Бірт Акрес запатентував кінопроектор.

1916. Президент США Вудро Вільсон закликав після Першої світової війни створити Лігу Націй.

Ілюстрація з сайту dic.academic.ru

Про нову роль США у світовій політиці Вільсон вперше заявив, виступаючи з промовою перед членами організації Ліги примусу до миру (ЛПМ) у Нью-Йорку. "США, - говорив президент, - не сторонні спостерігачі, їх хвилює кінець війни і перспективи післявоєнного світу. Інтереси всіх націй є нашими власними". Вільсон закликав усі нації світу до співпраці і проголосив низку принципів, у які вірить Америка: право народу обирати свою владу; малі держави мають такі ж права, як і великі; повагу прав народів і націй. США, обіцяв президент, увійдуть на партнерських засадах до будь-якої асоціації для захисту миру і викладених вище принципів. Таким чином, Вільсон проголосив готовність США нести з країнами Старого світу відповідальність за світові справи.

1930. Річард Дрю запатентував скотч. Новинку спочатку використовували для захисту скла автомобілів під час фарбування кузова.

1937. У Сан-Франциско відкрили міст «Золоті ворота» - один із найкрасивіших у світі.

Ілюстрація з сайту www.bestbridge.net

Завдовжки 1280 метрів із шістьма рядами руху і двома пішохідними доріжками, міст підвішений на двох головних канатах завтовшки 93 см, закріплених на сталевих опорах заввишки 227 м.

1973. СРСР приєднався до Женевської конвенції про охорону авторських прав. Почалася епоха Авторського права.

1964. Помер Джавахарлал Неру, прем'єр-міністр Індії.

Фото з сайту img0.liveinternet.ru

Як керівник незалежної держави, він насаджував концепцію «змішаної економіки» за допомогою комбінування капіталізму і соціалізму. Діяв з позиції державного регулювання економіки і упроваджував 5-річні плани. Виступаючи послідовним прихильником демократизації суспільства, Джавахарлал Неру вибрав союзником Індії СРСР, але при цьому відстоював тактику «неприєднання», зберігаючи за країною свободу дій в тих чи інших обставинах.

2004. Помер Микола Вінграновський, український письменник і кінематографіст.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар