27 лютого - Україна Incognita

27 лютого

272. Народився Костянтин Великий, римський імператор, перший християнин на троні, а також православний святий.

Візантійська мозаїка із зображенням Костянтина в Соборі святої Софії, Константинополь

Фото з сайту www.patriarchia.ru

Зображення Рівноапостольного Костянтина Великого та його матері Єлени на іконі.

425. Відкрито Константинопольський університет.

Константинопольський університет – школа, яка була створена Феодосієм II в Константинополі, щоб навчати молодих людей богослов’ю, медицині, філософії, риториці і праву. Університет проіснував до самого падіння Константинополя. Навчання велося грецькою та латиною. Викладачами та випускниками університету були багато видатних діячів візантійської культури. Історики називають Константинопольський університет першим університетом в Європі, хоча ще до правління Феодосія схожі навчальні заклади діяли в Антіохії та Олександрії, а також Стародавньому Римі.

1664. Помер Іван Богун, український козацький полковник, розстріляний поляками під Новгород-Сіверським.

Бій Богуна з Чернецьким під Монастирищем у 1653 (Микола Самокиш)

 1784. Помер граф Сен-Жермен, дипломат, композитор, мандрівник та окультист, алхімік.

Сен-Жермен займався «поліпшенням» діамантів, отриманням золота за допомогою алхімії. Виконував дипломатичні місії, користуючись певний час довірою короля Людовіка XV. Найчастіше іменував себе графом Сен-Жерменом. З ім'ям графа було пов'язано безліч вигадок і легенд і саме тому він став однією з найбільш загадкових постатей в історії Франції XVIII століття.

1807. Народився Генрі Лонгфелло, американський поет, автор «Пісні про Гайявату».

1902. Народився Джон Стейнбек, американський письменник, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури 1962 року.

1918. Початок походу Січових Стрільців проти більшовицьких військ, що напали на Україну.

 Січові стрільці слухають думу про Сагайдачного. Київ, 1917-1918

Фото з сайту blogs.korrespondent.net

Після укладення Берестейського миру 9 лютого 1918 і домовленості з німецьким і австрійським урядами про звільнення України від більшовицької окупації, українські частини під проводом генерала К. Прісовського і С. Петлюри, разом з німецькими і австрійськими військами провели успішні бої на Правобережжі та 1 березня 1918 року звільнили Київ. Упродовж березня-квітня німецькі і австрійські війська звільнили Лівобережну Україну, а військові загони отамана П. Болбочана і В. Сікевича — Крим і Донеччину. Радянська Росія змушена була визнати умови Берестейського миру і згодом підписала з Українською Державою прелімінарний мир. В історії збройний конфлікт між Радянською Росією та Українською Народною Республікою в 1917-1921 роках носить назву україно-більшовицької війни.

1919. Комісія Антанти провела зустріч із українським отаманом Симоном Петлюрою.

Фото з сайту petlura.poltava.ua

Західні держави Антанти відмовлялися спочатку визнавати Україну самостійною державою тому, що вважали Україну складовою частиною своєї союзниці – Росії, також не могли змиритися з тим, що новоспечена держава звернулася по допомогу до їх ворогів, членів Троїстого союзу - німців та австріяків. З останніми селянам довелося розплачуватися продуктами, через що вони й остаточно відвернулися від Петлюри.

1926. Народився Девід Х'юбел, Нобелівський лауреат у сфері фізіології та медицини 1981 року разом із Торстеном Візелом.

1965. Відбувся перший політ першого в світі широкофюзеляжного транспортного літака АН-22 («Антей»).

Фото з сайту vta81vtap.narod.ru

Створений літак в Києві Авіаційним науково-технічним комплексом ім. О. К. Антонова. Вперше злетів з аеродрому авіазаводу в Святошині. Посадку літак здійснив на військовому аеродромі в м. Узин Київської області. Літак за час існування встановив 41 світовий авіаційний рекорд. Вантажопідйомність літака - 60000 кг, максимальна швидкість - 650 км/год.

1990. Верховна Рада СРСР створила нову посаду - президент СРСР.

 

Першим і єдиним президентом СРСР був Михаїл Горбачов. З березня 1985 року він був на посаді Генерального секретаря ЦК КПРС, а з жовтня 1989 року по червень 1990 року - головою Російського бюро ЦК КПРС, 15 березня 1990 року обраний Президентом СРСР. Не пробув на новій посаді і року.

 2014. Війська російського спецназу у військовій формі без розпізнавальних знаків захопили будівлі парламенту і Ради міністрів Криму і вивісили над ними російські прапори.

2015. Помер Леонард Німой, американський кіноактор, фотохудожник, поет. Син українських єврейських емігрантів з Ізяславу. Відомий насамперед за роллю Спока у фантастичному серіалі «Зоряний шлях»/«Стар трек».


2015. В Москві біля Кремля застрелений один з головних лідерів політичної опозиції путінському режиму, колишній віце-прем'єр уряду Росії Борис Нємцов.

2018. Помер Олег Авраменко, український письменник-фантаст.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар