27 грудня - Україна Incognita

27 грудня

537. У Константинополі - столиці Візантійської імперії - освячено храм святої Софії, який протягом тисячоліття був головним храмом православного світу.  

Інтер'єр храму. Ілюстрація з сайта his.1september.ru

Перші дві церкви святої Софії – закладені 324 і 415 рр. – загинули внаслідок пожеж, що спалахнули під час бунтів городян. Візантійський імператор Юстиніан I, котрий придушив повстання 532 р., вирішив не просто відбудувати церкву заново, а звести на її місці такий храм, якого ще не бачив світ. Для цього він запросив кращих архітекторів того часу - Ісидора Мілетського й Анфімія Тралльского. Імператор сам заклав перший камінь у фундамент собору і суворо контролював його будівництво, що обійшлося в три річні доходи всієї імперії. Висота завершеної будівлі становила 55 м; її увінчувала колосальна баня діаметром 31 м. 27 грудня 537 р. храм святої Софії було освячено. Після захоплення візантійської столиці турками в 1453 р. його перетворили на мечеть Айя-Софія.

План собору св. Софії. З сайта bibliotekar.ru

Поздовжній розріз. Ілюстрація з сайта bibliotekar.ru

1065. Помер Фердинанд I Великий, король Кастилії у 1035-1065 рр. 

Статуя Фердинанда I Великого на Східній площі (Плаза де Орієнте) в Мадриді

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Фернандо, як його ще називають, був одружений із сестрою короля Леона і після його смерті в 1037 р. об'єднав Леон і Кастилію в єдине королівство. Надалі Фердинанд відвоював велику територію в арабів, примусив емірів Толедо, Бадахоса, Сарагоси й Севільї визнати себе його васалами. До кінця правління під владою Фердинанда Великого опинилася значна частина Піренейського півострова, але після смерті згідно із заповітом держава була поділена між його синами і дочками. Народився 1016 або 1018 р.

1076. Помер Святослав Ярославич (у хрещенні Микола), третій син Ярослава Мудрого й Інгігерди Шведської, князь Чернігівський, із 1073 р. - великий князь Київський.

У 1054-1073 рр. входив у так званий «тріумвірат Ярославичів» і правив Київською Руссю разом зі старшим братом Ізяславом та молодшим Всеволодом. При ньому чернігівський єпископ прийняв статус митрополита, активізувалося будівництво в Чернігові. У 1073 р. вступивши у змову із Всеволодом, скинув Ізяслава, який утік до Європи. Святослав II помер на 50-му році життя, ставши першою відомою на Русі жертвою невдалої хірургічної операції: «різання желве» (розрізання пухлини). В історію культури цей князь увійшов як замовник двох «Ізборників Святослава», переписаних для нього в 1073 і 1076 рр.

1571. Народився Йоганн Кеплер, німецький математик і астроном, який відкрив закони руху планет.

Портрет Йоганнеса Кеплера (1610 р.)

Фотокопія з сайта uk.wikipedia.org

1633. Помер Мелетій Смотрицький. Письменник і перекладач, вчений-філолог, церковний діяч, богослов. Був сином Герасима Смотрицького, одного з укладачів Острозької Біблії та ректора Острозької академії. 

Репродукція з сайта www.history.vn.ua

Дитячі роки Мелетія Смотрицького пройшли в Острозі, де він здобував освіту в місцевій академії під керівництвом батька. Отримав добру мовну підготовку, знав старослов’янську, грецьку, латинську й польську мови. До його вчителів у Острозі зараховують  К. Лукаріса. Освіту продовжив у єзуїтській школі у Вільно. Деякі дослідники вважають, що ще в ранній період він написав деякі твори антиуніатського спрямування. Були навіть спроби ототожнити його з Кліриком Острозьким. Однак усі ці припущення не мають належного документального підтвердження. 

1822. Показавши мікробіологічну суть бродіння і багатьох хвороб людини, Луї Пастер, французький хімік і мікробіолог, член Французької академії (1881), став одним з основоположників мікробіології та імунології. Роботи Пастера в царині будови кристалів і явища поляризації лягли в основу стереохімії. Автор технології пастеризації.

Луї Пастер. Фото з сайта uk.wikipedia.org

Сучасний пристрій для пастеризації sfoggiatech.ru

1831. Чарльз Дарвін на кораблі «Бігль» вирушив з англійського порту Плімут у подорож, під час якої він сформулював теорію еволюції. Судном командував Роберт Фітцрой, а Дарвін щойно закінчив університет.

Обкладинка книги Чарльза Дарвіна "Походження видів". З сайта pozdravish.ru

1917. Декрет ВЦВК про націоналізацію банків у Радянській Росії.

1929. Генеральний секретар ЦК ВКП(б) Йосип Сталін проголосив політику «суцільної колективізації». Це сталося під завісу всесоюзної конференції аграрників-марксистів у Москві. Чільними пунктами промови Сталіна «До питань аграрної політики в СРСР» стали заяви про перехід «від політики обмеження експлуататорських тенденцій куркульства» до «політики ліквідації куркульства як класу». Основним засобом форсованої колективізації були обрані «розкуркулення» (вилучення куркульського майна) і репресії - примусове виселення куркульських сімей у віддалені райони країни.

Плакат 1936 року. З сайта www.m.kavkaz-uzel.ru

1938. Виданий декрет уряду Чехословаччини про розпуск Комуністичної партії.

1938. Помер Осип Мандельштам, російський поет-акмеїст, перекладач і літературний критик.  Один із найбільших російських поетів XX ст. У листопаді 1933 року Осип Мандельштам написав антисталінську епіграму «Миживемо, під собою не відчуваючи країни ...», за яку був ув'язнений і згодом помер у пересильному таборі під Владивостоком.

Мандельштам після арешту. Фотографія НКВС. З сайта ru.wikipedia.org

1953. У тижневику «Жиче літерацке» опубліковано перше оповідання Станіслава Лема з циклу «Зоряні щоденники Йона Тихого».

Обкладинка книги з сайта dvokrapka.com

1960. Народження знаменитої комедійної трійці - Бувалого, Балбеса і Боягуза. Художня рада кіностудії «Мосфільм» затвердила склад виконавців фільму режисера Леоніда Гайдая «Пес Барбос і незвичайний крос» - Євгена Моргунова, Юрія Нікуліна та Георгія Віцина.

1978. Із прийняттям нової конституції Іспанія стала демократичною після 40 років диктатури Франко.

1979. Штурм палацу Аміна в Кабулі (операція «Шторм-333») - один із перших епізодів, пов'язаний з окупаційною війною Радянського Союзу в Афганістані. Спецпідрозділи КДБ СРСР за підтримки армії захопили резиденцію президента Афганістану Хафізулли Аміна «Тадж-бек» на околиці Кабула й убили афганського лідера. Рішення про штурм голова КДБ Юрій Андропов ухвалив ще до введення радянських військ в Афганістан. Формальним приводом для цього біло звинувачення, нібито Хафізулла Амін є агентом ЦРУ, хоча саме Амін наполягав на введенні радянських військ у країну.

Палац Аміна в Кабулі, зруйнований в ході спецоперації "Шторм-333" військами СРСР, Афганістан. З сайта www.seti.ee

Увірвавшись до палацу після його обстрілу із зенітних установок «Шилка», штурмовики «зачищали» поверх за поверхом, використовуючи в приміщеннях гранати і ведучи вогонь з автоматів. Бій тривав 43 хвилини. Спецназ КДБ втратив убитими п'ять осіб - два з «Альфи» і три з «Зеніта», стільки ж втратили десантники. Втрати мусульманського батальйону, що забезпечував прикриття, - дев'ять чоловік. Майже всі учасники операції були поранені. З протилежного боку загинули президент Амін, його син і близько 200 афганських охоронців та військовослужбовців. Незважаючи на те, що у військовому плані операція була проведена успішно, сам факт вбивства глави держави Захід став трактувати як свідчення радянської окупації Афганістану, а наступних керівників ДРА (Кармаль, Наджибулла) вважали маріонетковими лідерами.

1990. На IV з'їзді народних депутатів СРСР першим (і останнім) в історії Радянського Союзу віце-президентом країни обраний Геннадій Янаєв, чию кандидатуру запропонував Михайло Горбачов. Менш ніж за рік Янаєв очолить державний переворот ГКЧП.

 

2004. На дачі в Бортничах застрелився міністр транспорту України Георгій Кірпа.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар