27 червня - Україна Incognita

27 червня

1462. Народився Людовік XII, король Франції у 1498-1515 рр.

Портрет із сайту liveinternet.ru

Зовнішня політика Людовіка характеризується низкою воєн. Король мав плани на Міланське герцогство і продовжував за прикладом Карла VIII думати про завоювання Неаполітанського королівства. З досвідченими полководцями Людовік рушив до Італії, перейшов через Альпи (липень 1499) і 14 вересня взяв Мілан. Міланці повстали, але Людовік приборкав їх. У 1500 році Людовик уклав у Гренаді союз з Фердинандом Арагонським, розділивши з ним неаполітанське королівство.

1550. Народився Карл IX, король Франції.

Портрет із сайту  kamsha.ru

Карлу було десять років, коли, після смерті старшого брата, він став королем. Правління на багато років перейшло в руки його матері Катерини Медичі.

1574. Помер Джорджо Вазарі, італійський архітектор, художник та письменник.

Портрет із сайту  artinvestment.ru

У 1562 він заснував Академію малюнка. Головна його будівля – ансамбль Уффіци у Флоренції. Вазарі є автором фресок у палаццо Веккьо у Флоренції і Залі Реджо у Ватикані. Стиль живопису і архітектури майстра можна назвати маньєристичних, сформувався під впливом Мікеланджело.

1663. Відбулася Чорна козацька Рада, на якій гетьманом Лівобережної України було обрано Івана Брюховецького.

Репродукція з сайту  upi.org.ua

Загальна козацька рада була скликана на околиці Ніжина для обрання гетьмана Лівобережної України. Маючи підтримку козацьких низів і запорожців, гетьманом став Іван Брюховецький, який згодом стратив старшинського кандидата Якима Сомка. Подія увійшла в сюжет першого українського історичного однойменного роману Пантелеймона Куліша.

1709. Відбулася битва під Полтавою.

Репродукція з сайту  istpravda.com.ua

У Полтавській битві брали участь війська шведського короля Карла ХІІ проти російський військ царя Петра І. Ця битва була головною в ході Північної війни. Російська армія розгромила шведів і згодом були взяті Рига, Пернов, Аренсбург, Ревель, після облоги впала фортеця Виборг. Військова могутність шведів була підірвана. Полтавська битва вплинуло на подальший розвиток російського військового мистецтва.

1878. Померла Сара Вітман, американська поетеса.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Сара Вітман померла, коли їй було 57 років. Велика частина її спадщини пішла на публікацію збірника її віршів і віршів її сестри. Деякі засоби вона заповіла Товариству Провіденс в Захист Кольорових дітей, а також Організації проти жорстокого поводження з тваринами Род-Айленда.

1913. Помер Дмитро Міллер, український історик.

Дослідник історії Гетьманщини й Слобожанщини. Був учнем Дмитра Багалія.

1931. У США винахідник Ігор Сікорський отримав патент на винахід першого гелікоптера.

Фото з сайту  svit.in.ua

Гелікоптери Ігоря Сікорського марки «S» були прийняті на озброєння Збройними силами США. Фірма «Сікорські Ейркрафт» створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. З придбанням ліцензій на виробництво машин цієї марки розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції.

Перший гелікоптер Сікорського

Фото з сайту  rferl.org

1964. У Вашингтоні відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.

Фото з сайту  shevchenkoschool.org

Пам’ятник Тарасу Шевченку у Вашингтоні створив скульптор із українським корінням Леонід Молодожанин. Пам’ятник був одним із перших його творінь, а фінансувала його створення «Просвіта». Відкриття відбулося в присутності понад ста тисяч людей. Відтоді 27 червня вважається українським днем в США. На пам’ятнику викарбувані слова із «Юродивого»: «Коли Ми діждемося Вашингтона З новим і праведним законом? А діждемось-таки колись!»

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар