27 березня - Україна Incognita

27 березня

1111. Володимир Мономах розбив половців у битві на річці Сальниця. Битва в Донських степах стала однією з найбільших перемог в русько-половецьких війнах.

1785. Народився Людовік XVII, спадкоємець французького престолу. Після страти Людовіка XVI 21 січня 1793 р., оголошений королем Франції, хоча так і не зайняв престол.  

Ілюстрація з сайту blog.catherinedelors.com

Людовік XVII був в'язнем замку Тампль в Парижі. З ініціативи якобінців були розпочаті експерименти з "перевиховання" юного короля.

Восени 1793 р. дитину змусили дати потрібні свідчення на процесі над Марією-Антуанеттою, яку, зокрема, звинувачували в співжитті з сином.

8 червня 1795 р. оголошено про смерть Людовіка  XVII.

Наслідуючи традиції збереження сердець королів, лікар-хірург Філіп-Жан Пелетан викрав серце Людовіка  XVII і зберіг його для подальшого вивчення. Після проведення експертизи 8 червня 2004 серце було поховано у базиліці Сен-Дені під Парижем, усипальниці французьких монархів.

Людовік XVII увійшов в історію як безневинна жертва французької революції.

1793. Катерина II видала Маніфест про включення Правобережної України до складу Російської імперії (увійшли Київщина, Поділля та значна частина Волині і Білорусі). 

1845. Народився Вільгельм Рентген, німецький фізик, винахідник Х-променів.

Ілюстрація з сайту dic.academic.ru

Сприяв швидкому практичному застосуванню свого винаходу у медицині. Конструкція створеної ним першої рентгенівської трубки лежить в основі сучасних приладів. Перший лауреат Нобелівської премії з фізики (1901 р.).

1868. Народився Патті Хілл, американський дитячий педагог, який у 1893 р. написав разом зі старшою сестрою Мілдред найвідомішу американську пісеньку Happy Birthday to You.

1871. В Единбурзі відбувся перший міжнародний матч із регбі Шотландія - Англія. 

1893. Почала роботу перша у світі телефонна компанія "Александр Белл".

1911. У с. Великі Гнилиці на Тернопільщині народився Михайло Сорока, політичний літв`язень. Помер 1971 р.

Фото з сайту img-fotki.yandex.ru

Член ОУН, за підозрою в причетності до якої 1937 р. польською владою був засуджений на п’ять років. Ув’язнення відбував у Березі Картузькій, Гродно, Станіславі. Після звільнення 1939 року одружився з Катериною Зарицькою, яка пізніше стала теж провідною діячкою ОУН-УПА. 1940 року Михайла Сороку засуджено більшовиками за причетність до ОУН на вісім років ГУЛАГу.

 

Відбуваючи ув’язнення на Воркуті, Сорока створив підпільну організацію "ОУН-Північ", яка боролася за права політичних в’язнів. За це 1952 року був засуджений до смертної кари, яку замінили на 25 років неволі. 1954 р. Михайло Сорока брав участь у Кенґірському повстанні політв’язнів. З 60-х років відбував покарання у Мордовських таборах.

Помер у Мордовії на 34 році ув’язнення.

21 вересня 1992 року його прах було перенесено з Мордовії в Україну на Личаківський цвинтар у Львові.

1912. Народився Олекса Гірник, український політв'язень.

Фото з сайту www.ua.dev.cawas.com

"...З приводу 60-рiччя проголошення самостiйної України Центральною Радою 22 сiчня 1918 р. 22 сiчня 1978 р. на знак протесту спалився Гiрник Олекса з Калуша. Тiльки в цей спосiб можна протестувати в Радянському Союзi!". Це слова з передсмертної записки, залишеної покiйним.

За роки радянської влади інформація про цей вчинок замовчувалася.

Герой України (2007, посмертно).

1968. В авіакатастрофі загинув Юрій Гагарін, радянський льотчик, перший космонавт у світі.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1977. Сталася найбільша за кількістю жертв авіакатастрофа: в аеропорту Лос-Родеос (Тенеріфе, Канарські острови, Іспанія) зіткнулися два "Боїнги-747", загинули 583 особи.

Ілюстрація з сайту 1.bp.blogspot.com

1990. У Лондоні на Бейкер-стріт відкрито музей Шерлока Холмса.

Фото з сайту i385.photobucket.com

1994. Вперше в незалежній Україні відбулися вибори депутатів до Верховної Ради. Всього проголосувало понад 28 млн. громадян, або 75,61% виборців. Вибори відбулися в усіх 450 округах.

2006. У Кракові помер Станіслав Лем, польський письменник-фантаст.

Фото з сайту bookzone.at.ua

 Твори Лема - класична наукова фантастика про космічні подорожі, роботів, далекі планети, зокрема, сатирично-пародійні ("Кіберіада", "Казки роботів", "Полювання", "Повторення"), також есе ("Діалоги", "Сума технологій", "Філософія випадку", "Фантастика й футурологія", "Уявна величина", "Роздуми та шкіци", "Бібліотека XXI століття"), детективний твір "Слідство" та інші.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар