26 жовтня - Україна Incognita

26 жовтня

1636. Заснований Гарвардський коледж, що став в першій чверті XIX в. університетом, одним з найвідоміших в США й світі.

Пам'ятник Джону Гарварду, на честь якого університет отримав свою назву

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1795. Здійснено третій (остаточний) поділ Польщі.

Три поділи Речі Посполитої

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1810. США анексували Західну Флориду.

1861. Німецький винахідник Філіпп Рейс у Франкфурті продемонстрував свій винахід, який він назвав телефоном.

Телефон Рейса

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1863. У Женеві утворено Міжнародний Червоний Хрест. Складовими частинами руху є:

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) - приватна організація, яка була заснована в 1863 році в Женеві, Швейцарія. Комітет, що складається з 25 членів має унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів.

Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (МФЧХ і ЧП) — організація, заснована в Парижі в 1919 році. Федерація займається координацією всіх національних організації в межах руху. В тісній співпраці з національними організаціями вона проводить міжнародні гуманітарні операції, які потребують значних ресурсів. Міжнародний секретаріат Федерації знаходиться в Женеві, Швейцарія.

Національні товариства Червоного Хреста та Півмісяця, які представлені 186 національними об'єднаннями, що визнані МКЧХ та є повноправними членами федерації. Кожен з них працює в своїй країні відповідно до принципів міжнародного гуманітарного права та статутів руху. В залежності від обставин, національні об'єднання можуть виконувати додаткові гуманітарні завдання, які безпосередньо не визначаються міжнародним законодавством чи мандатами членів міжнародного руху.

Емблеми Червоного Хреста та Червоного Півмісяця в музеї в Женеві

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1888. Народився Нестор Махно, провідник анархістського руху, керівник повстанських загонів в 1917—1921 роках. 

Нестор Махно у 1909 році

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У середині грудня 1918 р. Махно уклав угоду з керівництвом Директорії УНР, але вже того ж місяця загони Махна перейшли на бік більшовиків і захопили разом з ними Катеринослав (вже 31 грудня 1918 р. частини Армії УНР під командуванням Самокиша визволили місто). З початку січня 1919 р. Махно розпочав боротьбу проти денікінців, військ Директорії та Антанти. Його армія увійшла до складу бригади червоної Першої Задніпровської дивізії (командувач П. Дибенко), до складу якої входила частина отамана М. Григор`єва. Ідейне обґрунтування махновського руху в 1918—1920 рр. здійснювала українська анархістська організація «Набат» (створена 1918 року), що висунула лозунг проведення «третьої соціальної революції».

Махно, перебуваючи під впливом ідей анархізму виступав проти будь-якої влади (ідея «вільних рад» та «безвладної держави»), забезпечення життя трудівників на основі безпартійності та безвладдя. Махно в умовах протиборства двох сильних противників в Україні намагався стати «третьою силою» поряд з Директорією і більшовиками. Спроба більшовицьких органів влади втілити «політику воєнного комунізму», проводити продрозкладку, насильно створити перші колективні господарства та комітети бідноти, викликала опір серед українського селянства і привела до антибільшовицьких настроїв у махновських військах. У червні 1919 р. Махно відкрито виступив проти радянської влади. На початку вересня 1919 р. Махно завершив переформування своїх загонів, які було перейменовано в «Революційну повстанську армію України» (махновців; нараховувала біля 80 тис. бійців). З літа 1919 р. Махно вів переговори з С.Петлюрою про спільну боротьбу проти більшовицької влади та денікінців в Україні, що завершились укладенням 20 вересня 1919 р. у Жмеринці договору між командуванням Армії УНР і махновцями.

1900. У Нью-Йорку відкрилась перша лінія метрополітену.

Лондонський метрополітен (на передньому плані) і лінії приміського сполучення (за відокремлювачем)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1919. З благословення митрополита Київського Антонія були проведені хресні ходи з церков міста до Києво–Печерської Лаври, а звідти на Софійську площу, де відбувся урочистий молебень з нагоди порятунку Києва від більшовиків.

Митрополит Київський Антоній (Храповицький) 

Фото з сайта true-orthodox.narod.ru

1939. Народні Збори Західної України у Львові ухвалили звернутися до Верховної Ради СРСР із проханням включити Східну Галичину і Волинь до складу Української РСР.

Радянська техніка проходить вулицями Львова після закінчення Народних Зборів Західної України (жовтень 1939, фотографія зі збірки Російського державного архіву кінофотодокументів)

Фото з сайта joanerges.livejournal.com

1947. Проведено наймасовішу депортацію українців із Західної України (близько 78 тисяч осіб).

1962. Микита Хрущов і Джон Кеннеді домовилися про повернення радянських кораблів, що везли на Кубу ракети.

Зустріч з Джоном Кеннеді у Відні (1961)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар