26 вересня - Україна Incognita

26 вересня

1181. Народився Франциск Ассизький, італійський католицький проповідник, засновник ордену францисканців. 

Найдавніше з відомих зображень Франциска, створене ще за його життя; знаходиться на стіні монастиря св. Бенедикта в Субіако

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Він доглядав за прокаженими, вів жебрацьке життя, відновлював зруйновані каплиці тощо. Прогнівив батька, продавши запаси тканин з доброчинною метою. У 1209 році склав правила і норми поведінки для своїх прибічників, що зобов'язували їх як «менших братів» (міноритів, згодом францисканців) жити у нужді і каятті на службі людям і Церкві. Через навернення Клари Ассизької у 1212 році заснував жіночу гілку ордену. Після редагування 1221 року і затвердження Папою Римським Гонорієм ІІІ правила і норми ордену стали його писаним статутом. Сам Франциск у 1219 р. брав участь у 5-му Хрестовому поході, дійшов до Єгипту, де проповідував тамошньому султанові і відійшов від керівництва орденом. Ставши напівсліпим через хворобу повік, яку дістав на Сході, повернувся додому, де у нього 1224 року відкрилися рани Христові. Він приховував стиґмати від оточення і намагався впливати на нього більше прикладом власного благочестя і складанням молитов. Розуміючи природу як дзеркало Боже, розглядав усі сотворіння як «братів» і «сестер» та славив у своїй «Пісні до сонця» досконалість творіння.

1580. Британський мореплавець і пірат Френсіс Дрейк на чотирищогловому кораблі «Голден Хайнд» повернувся у Плімут із навколосвітньої подорожі (другої за ліком після подорожі Магеллана)

Френсіс Дрейк

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1815. Арман дю Плесі, герцог де Рішельє, призначений прем'єр-міністром і міністром закордонних справ Франції за короля Людовіка XVIII. 

Маршал Рішельє
Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Раніше герцог, відомий також як Дюк, був на державній службі в Росії (на півдні України) – градоначальником Одеси та губернатором Новоросійського краю.

1815. У Парижі Австрія, Пруссія й Росія уклали Священний союз, метою якого було забезпечення непорушності рішень Віденського конгресу 1814-1815 рр., придушення революційних і національно-визвольних змагань у Європі.

Згодом до Союзу приєдналися Франція і майже всі інші європейські держави. Відмовилися підписати договір лише принц-регент Великої Британії, турецький султан і Папа Римський

1887. У США запатентовано перший фонограф для запису звуку, винайдений Томасом Едісоном (циліндричний валик, обгорнутий олов'яної фольгою, покритою шаром воску, з голкою й мембраною).

Томас Едісон у 1915 році

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1889. Народився Мартін Гайдеґґер, німецький філософ-екзистенціаліст, чиї тексти про суть буття відрізнялися своєрідною поетичністю. 


Мартін Гайдеґґер

Фото з сайта upload.wikimedia.org

У праці «Час та буття» М. Гайдеггер сформулював вихідні принципи філософії екзистенціалізму, згідно з якими життя сучасної людини в світі науково-технічної цивілізації є нібито «несправжнім» існуванням. «Справжнє» існування досягається, за Гайдеггером, лише відмовою від раціоналістично-наукового способу життєдіяльності на користь ірраціоналістичного «переживання» — т.зв. екзистенції, основний смисл якої виявляє лише смерть. Тільки перед лицем смерті людина ніби пізнає «смисл буття», усвідомлюючи тлінність людського існування. В останні роки життя Гайдеггер багато уваги приділяв «екзистенціальному аналізу» мови, звідки бере початок «феноменологічна гермневтика».

1919. Війська Нестора Махна прорвали фронт білої армії і здійснили зухвалий рейд у бік Бердянська й Таганрога (внаслідок цього Махна невдовзі нагородили більшовицьким орденом Червоного прапора).

Нестор Махно

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1939. У Франції заборонені комуністичні організації, лідери компартії заарештовані

1951. Бундестаг ФРН проголосував за виплату повоєнних репарацій євреям

Рейхстаг, місце засідань Бундестага

Фото з сайта liveberlin.ru

1964. Померла Зінаїда Тулуб, українська радянська письменниця і перекладачка („Людолови”, „В степу безкраїм за Уралом”). 

Зінаїда Павлівна Тулуб

Була безпідставно репресована, 19 років провела в таборах і на засланні, згодом реабілітована.

1983. У ніч на 26 вересня, перебуваючи на посту оперативного чергового в командному пункті Системи попередження про ракетний напад військ ППО «Серпухов-15», радянський підполковник Станіслав Петров прийняв рішення проігнорувати показання автоматики про запуск Америкою на територію СРСР п'яти міжконтинентальних балістичних ракет «Мінітмен» з десятьма ядерними боєголовками кожна. 

Керуючись здоровим глуздом (п'ять ракет замало для першого удару у війні), Петров визнав тривогу фальшивою і мав рацію: стався збій системи оповіщення. Таким чином підполковник, можливо, відвернув ядерну війну. У 2006 р. міжнародна громадська організація «Асоціація громадян світу» вручила полковнику у відставці свій приз — статуетку «Рука, що тримає земну кулю» 

1995. Україну прийняли до Ради Європи

Прапор Ради Європи

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар