26 січня - Україна Incognita

26 січня

1500. Перші європейці – іспанські конкістадори на чолі з Вісенте Яньєсою Пінсоном - прибули в Бразилію, відкривши гирло Амазонки. Разом зі своїм старшим братом Мартіном Алонсо Пінсон відплив із Христофором Колумбом під час першого рейсу в Новий Світ у 1492 р. як капітан „Ніньї”.

Колумб оголошує відкриту землю власністю іспанського короля

Копія того, як, можливо, виглядала "Нінья"

1582. У селі Ківерова Гора, поблизу Запольського Яма (на південь від Пскова), між Росією і Річчю Посполитою підписаний Ям-Запольський мирний договір - перемир'я терміном на 10 років; один із дипломатичних актів, який завершив Лівонську війну 1558-1583 рр.

Облога Пскова королем Стефаном Баторієм у 1581 році. К. Брюллов, 1843

Стефан Баторій під Псковом. Картина Яна Матейка (1872)

1699. Укладений Карловицький мир, що завершив 17-річну війну Священного Союзу Австрії, Польщі та Венеціанської республіки проти Туреччини (Османської імперії).

Переговори про мир у Карловіці

1788. У Ботані-бей (Ботанічну затоку) прибула експедиція під командуванням капітана Артура Філіпа, яка доставила перших англійських переселенців до Австралії. Це були 750 засланих та понад 300 військових та чиновників майбутньої колонії. Тоді ж у Новому Південному Уельсі було засновано місто Сідней, назване так за іменем англійського міністра внутрішніх справ лорда Сідні. Нині ця подія відзначається як День Австралії в останній понеділок січня. Спершу залучити в Австралію вільних переселенців не вдавалося, тому протягом півстоліття Австралія залишалася місцем каторжного заслання для кримінальних і політичних злочинців. До 1830 р. на континенті налічувалося 63 тисячі засланих і 14 тисяч вільних переселенців.

У 1786 році Філіп отримав наказ англійського уряду заснувати поселення засланців злочинців у Новому Південному Уельсі. У наступному році відплив до Австралії на чолі флотилії з 11 кораблів, відомої під ім'ям Перший флот. У 1788 році він заснував поселення засуджених, назване Сідней на честь тодішнього міністра колоній Великобританії, на березі однойменної бухти Сідней затоки Порт-Джексон. Сідней став першою європейською колонією на австралійському континенті

1849. Народився Петро Алєксєєв, перший російський робітник-революціонер. На початку 1870-х рр. він зблизився з революційними народниками, вів пропаганду серед робітників, став активним членом «Всеросійської соціально-революційної організації». У тому ж році був заарештований разом з іншими членами організації і суджений за «процесом 50-ти». На суді він, зокрема, виступив з історичною промовою: «Підніметься мускуляста рука мільйонів робочого люду, і ярмо деспотизму, огороджене солдатськими багнетами, розлетиться в прах». Був засуджений до десяти років каторги, з 1884 р. - на поселенні в Якутії. У 1891 р. Алексєєв трагічно загинув від руки злочинця.

У квітні 1875 А. був заарештований. Судився по «процесу 50-ти». На суді 22 (10) березня 1877 виголосив відому промову про історичну роль рос. робітн. класу. Заключні слова її — «підніметься мускулиста рука мільйонів робочого люду, і ярмо деспотизму, захищене солдатськими штиками, розлетиться в прах» — В. І. Ленін назвав великим пророкуванням рос. робітника-революціонера (див. Ленін В. І. Твори, т. 4, с. 337). Цю промову Алєксєєва вивчали робітники

1886. Німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння.

Предки кількох поколінь родини Карла Бенца жили в Пфаффенорті і завжди були зайняті ковальським ремеслом. Батько Карла спочатку став кваліфікованим ковалем і слюсарем, але пізніше працював машиністом локомотива на залізниці. Карл Бенц навчався в середній школі в Карлсруе і пізніше, під впливом своєї матері, вступив в технічну школу в Карлсруе і успішно закінчив її, блискуче здавши випускні іспити. Під час навчання у технічній школі основний інтерес для юного Карла представляли парові локомотиви та інші засоби транспорту на паровій тязі

Карл Бенц разом зі своїм комерційним директором Йозефом Брехтом на вдосконаленій запатентованоій моделі автомобіля, 1887 рік. Незважаючи на те, що більше чотирьохсот чоловік претендували на звання «винахідник автомобіля», історична справедливість "восторжествувала". Сьогодні вважається, що «першими» були німці Готтліб Даймлер і Карл Бенц. Офіційним роком народження автомобіля був визнаний 1886-й, коли винахідники незалежно один від одного одержали патенти на побудовані ними машини. Фото: Daimler AG

1918. Народився Ніколає Чаушеску, діяч румунського та міжнародного комуністичного руху, авторитарний правитель Румунії у 1965-1989 рр. Генеральний секретар ЦК Румунської комуністичної партії з 1965 р., голова Держради Румунії з 1967 р., президент країни з 1974 р. Герой Соціалістичної Республіки Румунії (1971), Герой соцпраці СРР (1964). Розстріляний разом із дружиною за присудом трибуналу під час народного антикомуністичного повстання у грудні 1989 р.

Чаушеску на посаді голови державної ради Румунії

Фото, зроблене поліцією після арешту Чаушеску в Тирговішті (1936)

Чаушеску отримує президентський скіпетр

1919. Махновці уклали договір про спільні дії з більшовиками.

1924. Постановою 2-го з'їзду Рад Петроград перейменований у Ленінград.

1934. Підписаний пакт Гітлера-Пілсудського між Третім Рейхом та Другою польською республікою.

 

Міністр закордонних справ Польщі Юзеф Бек мав дві пристрасті: він обожнював Гітлера і мріяв про південноамериканські та африканські колонії для Польщі, звідки поляки змогли б викачувати життєві ресурси

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1934. У Москві відкрився XVII з'їзд ВКП(б), який завершив роботу 10 лютого. На з'їзді була офіційно проголошена перемога генеральної лінії партії в побудові соціалізму, а сам він увійшов в історію під назвою «з'їзду переможців». Мине менше десяти місяців - і почнеться новий етап боротьби з ворогами, шпигунами, шкідниками тощо, тож цей з'їзд уже в наші дні отримає назву „з'їзду розстріляних”.

Перший день роботи з'їзду. Звітна доповідь І. В. Сталіна

У президії XVII з'їзду. В. М. Молотов, І. В. Сталін, А. Н. Поскрьобишев

У залі засідань з'їзду

1944. Народилася Анджела Девіс, американська правозахисниця, діячка комуністичного руху, соціолог і письменник. У 1970-х роках була символом руху за права ув'язнених. Джон Леннон присвятив їй у 1972 р. пісню, на її ж честь група Rolling Stones написала сингл „Солодкий чорний ангел”. Скандал навколо темношкірої комуністки Девіс (із занесенням її до списку десяти найбільш небезпечних злочинців Америки – ФБР) спалахнув у 1970 р., коли під час збройної спроби звільнитися із залу суду активістів радикального негритянського руху загинули люди, був захоплений у заручники суддя і троє обвинувачуваних. Девіс не брала безпосередньої участі в тій акції, але один із пістолетів був придбаний на її ім'я, тож Анджела провела у в'язниці 18 місяців, постала перед судом, але була виправдана за всіма пунктами обвинувачення. Суд над Девіс викликав широкий міжнародний резонанс і хвилю масових протестів у всьому світі. В СРСР її ім'я знав кожен, а одним із найпопулярніших гасел того часу було: „Свободу Анджелі Девіс!”. У 1980 і 1984 рр. Девіс відвідала Радянський Союз, де з нею зустрівся особисто Леонід Брежнєв. Але після того, як американська компартія підтримала ГКЧП, Девіс порвала з комуністами й активно зайнялася боротьбою за права жінок і ув'язнених. Виступає проти гомофобії (у публікації журналу Out від 1997 р. стверджується, що Девіс є лесбіянкою). Девіс - авторка кількох книг, професор філософії Каліфорнійського університету в Санта-Крус. У 1980 р. вона висувалася кандидатом на пост віце-президента США від комуністичної партії.

Анджела Девіс з Еріком Хонекером у 1972 році

Анджела Девіс, як почесний гість Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у 1973 році

Анджела Девіс у розшуку

1945. Радянські війська зайняли польське місто Освенцім і визволили вцілілих в'язнів концентраційних таборів.

На цьому знімку, зробленому відразу після звільнення Освенцима радянськими військами 27 січня 1945 року, в'язні дитячого блоку

Політика німців щодо в'язнів Освенціму була така: якщо діти були надто малі, або за інших причин не могли працювати, їх чекала смерть

Гора окулярів, знятих з в'язнів Освенціма, які були закатовані у газовій камері

Фотографії з сайта news.bbc.co.uk

1979. Помер Нельсон Рокфеллер, американський банкір, губернатор Нью-Йорка (1959-1973), віце-президент США у 1974-1977 рр. при президенті Джеральді Форді. Починаючи з 1960 р., намагався отримати у Республіканської партії висування своєї кандидатури на президентство, але чотири рази поспіль – невдало. Творець Музею примітивного мистецтва в Нью-Йорку. Належав до однієї з найбагатших родин Америки, онук нафтового магната Джона Рокфеллера.

Рокфеллер на посаді віце-президента США

 

1992. Україна встановила дипломатичні відносини з Японією.

2000. У московському Кремлі на засіданні Вищої Державної ради Росії та Білорусії головою ради обраний Олександр Лукашенко, головою Ради Міністрів Союзної держави Росії і Білорусі - перший віце-прем'єр РФ Михайло Касьянов, державним секретарем - Павло Бородін. Під час засідання виконуючий обов'язки президента Росії Володимир Путін і президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко обмінялися ратифікаційними грамотами про створення союзної держави.

2001. У Чорному морі затонув український теплохід «Пам'ять Меркурія», на борту якого було 54 особи. 12 осіб загинули, 8 зникли безвісти.

2013-2014. Революція гідності. 26 січня. В ніч на 26 січня, після атаки на розташований в тилу барикад на Грушевського «Український дім», який напередодні зайняли силовики, близько 200 бійців спецпідрозділів погодились покинути зайняту позицію. На даху «Дому» були знайдені бойові набої калібру 7.62. Також виявлено пошкодженим пломбування музейної колекції, що зберігалась в «Домі».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар