26 листопада - Україна Incognita

26 листопада

1476. Влад ІІІ Цепеш (Дракула) за допомогою Стефана Великого розбив війська Басараба Лайоти і втретє став господарем Валахії.

Влад ІІІ Цепеш

Ілюстрація з сайта swordmaster.org

1607. Народився Джон Гарвард, англієць, який став американським колоністом і спричинився до появи Гарвардського університету. 

Джон Гарвард

Фото з сайта elite-home.narod.ru

Він був сином м’ясника і дочки торговця худобою. Після смерті батька отриав спадщину, вивчився в Кембриджі, здобув ступінь магістра і в 1637 р. відплив в Америку. Облаштувався в Массачусетській колонії Чарльзтаун, де як освічений і набожний чоловік став помічником пастора. Невдовзі помер від сухот, а перед тим написав заповіт, згідно з яким бібліотека й половина статку Гарварда, тобто 800 фунтів стерлінгів, відійшли школі, відкритій у 1636 р. в сусідньому Ньютауні. Школа завдяки пожертвам Гарварда змогла продовжити своє існування і в 1639 р. на його честь була названа Гарвардським коледжем, що перетворився з часом на знаменитий університет.

1789. Перший президент США Джордж Вашингтон оголосив 26 листопада Днем подяки. Згодом, після завершення Громадянської війни 1864 р., президент Авраам Лінкольн проголосив Днем подяки останній четвер листопада.

 

1812. Битва на Березині – останній великий бій між армією Наполеона і російським військом. Французи, хоч сили їхні були меншими, змогли прорватися крізь щільне оточення супротивника й організувати переправу через річку Березина.

Переправа через Березину, 1812 рік

Ілюстрація з сайта www.hrono.ru

1855. Помер Адам Міцкевич, визначний польський поет-романтик («Пан Тадеуш», «Дзяди»).

Адам Міцкевич. Дагеротип

Фото з сайта historic.ru/

1864. Чарльз Доджсон послав як різдвяний подарунок Алісі Ліддел рукопис під назвою «Пригоди Аліси в підземеллі». Пізніше під псевдонімом Льюїс Керролл цей твір буде опублікований у двох частинах як «Пригоди Аліси в Країні Чудес» та «Аліса в Задзеркаллі».

Льюїс Керол

Ілюстрація з сайта www.gaidarovka.ru

1894. У церкві Спаса Нерукотворного в Зимовому палаці Петербурга повінчалися імператор Микола II і велика княгиня Олександра Федорівна (до прийняття православ'я - Алікс-Вікторія-Олена-Брігітта-Луїза-Беатріса, принцеса Гессенська і Рейнська), яка стала імператрицею Росії.

Микола ІІ

Ілюстрація з сайта www.hrono.ru

Дружина імператора Миколи ІІ Олександра Федорівна

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1901. У Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету.

1917. У Києві на засіданні Генерального секретаріату затверджено статут Вільного козацтва.Також ухвалено створити комісію з охорони краю при Генеральному секретаріаті внутрішніх справ і демобілізаційній комітет.

1940. Німецька окупаційна влада розпорядилася про концентрацію 500 тисяч варшавських євреїв в огородженому стіною гетто.

Вулиця Варшавського гетто

Фото з сайта www.friends-partners.org

1941. Ударні з'єднання японського флоту під командуванням віце-адмірала Тюїті Нагумо в суворій таємниці покинули базу в затоці Хітокаппу на Курильських островах і вирушили до Перл-Харбору.

1943. Війська Білоруського фронту в ході Гомельсько-Речицької операції звільнили місто Гомель.

1944. У зв'язку з наступом союзних військ за наказом Гіммлера в концтаборах мали бути знищені газові камери і крематорії, щоб приховати сліди нацистських злочинів.

Генріх Гіммлер з офіцерами СС у таборі для військовополонених

Фото з сайта www.ogoniok.com

1944. У Мукачеві на I з'їзді Народних комітетів ухвалено маніфест про возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною і про вихід його зі складу Чехословаччини.

1966. У Франції президент Шарль Де Голль відкрив першу у світі припливну електростанцію.

 

1968. Сесія Генеральної асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства.

1977. У Львові відкритий пам'ятник першодрукареві Івану Федорову.

Біля пам'ятника друкареві льв'яни сьогодні влаштували дуже символічний вуличний магазин букіністичної книги

Фото з сайта zakarpattya.net.ua

2005. Указом президента Віктора Ющенка поетові й дисиденту Василю Стусу посмертно присвоєно звання Героя України.

Василь Семенович Стус, замордований в радянських таборах

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар