26 квітня - Україна Incognita

26 квітня

1573. Народилася Марія Медічі, королева Франції.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Після загибелі у 1610 році Генріха IV, Марія Медічі стала регентшою Франції при малолітньому синові Людовіку.

У 1617 році вже повнолітній Людовік відсторонив мати від керування країною. Марія Медічі організувала кілька заколотів проти міністрів Людовіка XIII, проте невдало. Їй довелось у 1630 втекти закордон - спочатку до Брюсселя, а потім до Амстердаму. 

1710. Народився Томас Рід, шотландський філософ.

Ілюстрація з сайту nibiryukov.narod.ru

Рід вірив, що здоровий глузд (в особливому філософському розумінні) є, або, принаймні, повинен стати основою вирішення будь-якої філософської проблеми. 

1711. Народився Девід Юм, шотландський філософ-емпіристісторик, діяч епохи Просвітництва.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Юм вважав, що наше пізнання починається з досвіду і закінчується досвідом, без вродженого знання. Оскільки досвід завжди обмежений минулим, ми не можемо осягнути майбутнього. За такі судження Юма вважали великим скептиком у можливості пізнанні світу...

1798. Народився Ежен Делакруа, французький художник доби романтизму. 

Худ. П'єр Прудон. Портрет Талейрана

Мазепа на коні

Свобода, що веде народ, 1830, Лувр

Єврейка в Танжері

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Малював історичні картини, іноді натюрморти та портрети, займався стінописом.

1890. Народився Микола Зеров, український поет, літературознавець, аналітичний критик, полеміст, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і перекладач античної поезії.

Фото з сайту www.litakcent.com

У 1935 році Зерова заарештували, звинувативши у керівництві контрреволюційною терористичною націоналістичною організацією. Наприкінці зими 1936 його відправлено до Карелії за традиційним маршрутом: «Ведмежа Гора-Кем-Соловки». 9 жовтня 1937 «справа Зерова та ін.» була переглянута особливою трійкою УНКВС по Ленінградській області. Зерова засуджено до розстрілу і вбито в ур. Сандармох 3 листопада 1937 року. 

Микола Зеров: три літа в Златополі

2012-й - Список Сандармоху

1925. Фельдмаршала Пауля фон Гінденбурга обрано президентом Веймарской республіки.

 

Після смерті 28 лютого 1925 першого президента Веймарської республіки Фрідріха Еберта, Гінденбург за підтримки блоку правих партій дав згоду балотуватися на пост президента. 26 квітня 1925, отримавши 14,6 млн. голосів, Гінденбурга обрано на цю посаду. Офіційно заявивши, що він має намір строго дотримуватися Веймарської конституції та умов Версальського договору 1919, він все ж 30 січня 1933 передав владу в руки нацистів, доручивши Гітлеру формувати уряд.

Фото з сайту www.hrono.ru

1938. Помер Едмунд Гуссерль, німецький філософ, батько феноменології.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Праця Гуссерля поклала край позитивістській орієнтації науки і філософії його часу, надаючи перевагу суб'єктивному досвіду, як джерелу пізнання об'єктивних феноменів.

1945. У Баварії помер Павло Скоропадський, Гетьман Української Держави (29 квітня - 14 грудня 1918), один із лідерів та ідеологів монархічного гетьманського руху.

Гетьман П. Скоропадський та кайзер Вільгельм II під час візиту до Берліну у вересні 1918

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1986. Аварія на Чорнобильскій АЕС.

Фото з сайту bigpicture.ru

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики до вибуху на АЕС «Фукусіма-1», як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

 

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 чоловік були евакуйовані із зон забруднення.

1994. Помер Масутацу Ояма, один із найвідоміших представників бойових мистецтв, популяризатор карате в Японії та світі, засновник Кіокушинкай-карате. 

Фото з сайту munndialarts.com

1999. Комп'ютерний вірус «Чорнобиль» вразив близько півмільйона комп'ютерів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар