25 жовтня - Україна Incognita

25 жовтня

1147. Хрестоносці Португалії під проводом Альфонсо І, Англії та Фландрії після чотиримісячної облоги взяли Лісабон, який утримували маври-мусульмани.

1415. Столітня війна: у битві при Азенкурі англійці під командуванням короля Генріха V завдали поразки французькій лицарській кінноті, очолюваній конетаблем Шарлем д'Альбре. 

Генріх V. "З ласки Божої король Англії, спадкоємець та регент французького королівства, лорд Ірландії"

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Невдовзі після цього англійці оволоділи всією північчю Франції та Парижем.

1586. Шотландська королева-католичка Марія Стюарт засуджена англійцями до смерті.

Марія Стюарт, донька Якова V, шотландська королева

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1762. Російська імператриця Катерина II повеліла заселити іноземцями малообжиті райони Росії, в тому числі на території України.

Портрет Катерини ІІ роботи Жан-Баптиста Лампі

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1825. Народився Йоганн Штраус, австрійський композитор, король вальсу. 

Йоган Штраус-молодший

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Штраус - найвидатніший майстер віденського вальсу й віденської оперети. Написав близько 500 творів танцювальної музики (вальси, польки, мазурки й ін.), що підняв на високий художній рівень. Опирався на традиції Ф. Шуберта, К. М. Вебера, І. Ланнера, а також свого батька (у тому числі розвив форму 5-частинного вальсового циклу з інтродукцією і кодою), симфонізував вальс і додав йому індивідуальну образність. Романтична натхненність, мелодійна гнучкість і краса, опора на австрійський міський фольклор, практику побутового музикування обумовили популярність вальсів Штрауса «Прощання з Петербургом» (1858), «Життя артиста», «На прекрасному блакитному Дунаєві» (обидва - 1867), «Казки Віденського лісу» (1868), «Віденська кров» (1873), «Весняні голоси» (1883), «Імператорський вальс» (1890) як в Австрії, так й в інших країнах. Штраус почав писати оперети під впливом Ж. Оффенбаха в 1870-х рр. Однак, на відміну від драматургично насиченої французької оперети, в опереті Штрауса панує стихія танцю (залучається головним чином вальс, а також чардаш, галоп, мазурка, кадриль, полька й ін.). Вершини творчості Штрауса в цьому жанрі — "Кажан " (1874), «Циганський барон» (1885). Штраус вплинув на творчість Оскара Штрауса, Ф. Легара, И. Кальмана, а також Ріхарда Штрауса (опера «Кавалер троянди»). Музику Штрауса цінували його сучасники — Й. Брамс, М. А. Римський-Корсаков, П. І. Чайковський та інші.

1854. Балаклавський бій під час Кримської війни: російські війська оволоділи редутами на північ від міста. Спроби союзників (передусім англійської легкої бригади) відбити укріплення закінчилися для них великими втратами.

1875. У Бостоні (США) відбулася прем'єра першого концерту для фортепіано з оркестром Петра Чайковського.

Петро Ілліч Чайковський

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1881. Народився Пабло Пікассо, іспанський художник, скульптор, графік і дизайнер, основоположник кубізму («Герніка», «Дівчинка на кулі», «Авіньйонські дівчата»). 

Пабло Пікассо, січень 1962

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Картини Пікассо традиційно є одними з найдорожчих на художніх аукціонах. У 2008 році обсяг лише офіційних продажів його картин склав 262 млн. доларів. Вже саме виставлення на продаж виключно на найзнаменитіших аукціонах бодай одного твору Пікассо перетворюється на подію світового масштабу. Так, картина Пабло Пікассо «Оголена на тлі бюста і зеленого листя», яку митець написав 8 березня 1932 року, що її продали 4 травня 2010 року на аукціоні «Крістіз» у Нью-Йорку за 106 мільйонів 482 тисячі 500 доларів США, стала таким чином найдорожчим із будь–коли проданих витворів мистецтва. Картину, на якій зображено коханку художника Марі–Терез Вальтер, не виставляли вже близько півстоліття, і лише перед аукціоном її експонували в музеї Метрополітен на найповнішій виставці робіт Пікассо. Ім'я нового власника найдорожчої у світі картини наразі лишилось невідомим. Комерційна популярність творів Пікассо має зворотній бік - художник належить до митців, чиї твори достатньо часто копіюють і намагаються видати за оригінали, так на початку 2009 року зчинився скандал із підробками під Пікассо, придбаними в приватній арт-галереї Тетяни Хан у Голлівуді, а один з найвідоміших підробників творчості комерційно успішних митців, у тому числі і Пікассо, британський художник Джон Майат навіть дістав у тюрмі, ув'язнений за звинуваченнями у фальсифікаціях творів відомих митців, прізвисько «Пікассо». Ще один великий скандал, пов'язаний із творчістю Пікассо, збурився у Франції наприкінці 2010 року - тоді колишній електрик П'єр Ле Ґеннек, який працював на митця (встановлював у будинках художника системи сигналізації в останні 3 роки життя Пікассо), заявив, що той подарував йому понад 270 своїх робіт, й представив їх публіці. У вересні 2010 року електрик-пенсіонер звернувся до адміністраторів спадку Пікассо, щоб син художника Клод Пікассо засвідчив, що колекція є автентичною. Проте той заперечив, що його батько міг добровільно подарувати таку кількість творів одній людині, до того ж маловідомій. Родина Пікассо звернулася до відділу французької поліції, яка займається творами мистецтва, і за повідомленнями преси, твори були конфісковані. Відтак, Ле Ґеннек був допитаний, і на нього, імовірно, чекає тривалий судовий процес зі встановлення права власності на колекцію.

1922. Частини народно-революційної армії Далекосхідної республіки під командуванням Уборевича увійшли у Владивосток. 

Командарм 1-го ранга Єронім Уборевич

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Кораблі із залишками японських інтервентів та білогвардійських військ залишили місто за дві години до вступу в червоних. Так завершилася громадянська війна в Росії. Через три тижні Далекий Схід став складовою частиною Радянської республіки.

1935. У Німеччині заборонена передача джазової музики по радіо, якщо у складі ансамблю є євреї або чорношкірі американці.

1936. Підписання договору про дружбу й співпрацю між нацистською Німеччиною та фашистською Італією (вісь Рим-Берлін). Початок створення нацистського блоку.

1938. Особлива нарада НКВС винесла смертний вирок Льву Зеньковському-Задову - начальникові розвідки Нестора Махна.

 

1938. Створено Спілку українських художників.

1948. У Чехословаччині засновані виправно-трудові табори.

1962. Карибська криза: посол США в ООН Адлай Стівенсон на засіданні Ради безпеки продемонстрував фотографії радянських ракет на Кубі. Радянський лідер Микита Хрущов в особистому посланні президента США до Джона Кеннеді погодився вивести з Куби радянські ракети, якщо Америка відмовиться від захоплення Куби.

Едлай Стівенсон II

Фото з сайта uk.wikipedia.org

2003. Басманний суд Москви санкціонував взяття під варту голови компанії ЮКОС олігарха Михайла Ходорковського. Арешт одного з найбагатших людей Росії відбувся цього ж дня.

 

Михайло Ходорковський у камері

Фото з сайта perday.ru

2008. Відбувся 100-тисячний мітинг-концерт на майдані Незалежності в Києві. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар