25 вересня - Україна Incognita

25 вересня

1396. У битві біля Нікополя турки на чолі з Баязетом I розбили хрестоносців під керівництвом угорського короля Сигізмунда I. 

 

У цьому бою потрапив у полон останній болгарський цар Михайло Шишман III, і сама Болгарія стала провінцією Османської імперії до 1878 р.

1555. Імператор Священної Римської імперії Карл V та німецькі князі уклали Аугсбурзький релігійний мир, що поклав край низці війн між католиками й протестантами. 

Титульна сторінка першого видання тексту Аугсбурзького релігійного миру. Майнц, 1555 рік

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

У імперії була визнана лютеранська віра, князі отримали право визначати віросповідання своїх підданих. Міста отримали особливий статус: на їхній території могли існувати обидві конфесії. У результаті князі зміцнили свою владу, а вплив імператора послабився. 

1789. Конгрес США запропонував прийняти 12 поправок до конституції, нині відомих як Білль про права (статті, які гарантують права і свободи громадянина).

Білль про права ( Перша сторінка Конституції США)

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1854. Почалася оборона Севастополя. Цю оборону називають також «Першою обороною Севастополя», на відміну від оборони міста в 1941—1942 р. 

Оборона Севастополя (Кримська війна). Франц Рубо

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Кримська війна завершилася облогою Севастополя, яку Меншиков намагався безуспішно пробити. Багато захисників міста були моряками, і «генієм» оборони був генерал Тотлебен, військовий інженер. Переживши зиму, до якої вони були погано підготовлені, союзники кинулися в атаку морську і увійшли в Азовське море, на схід від Криму. У червні французи безуспішно атакували редути, але штурм Великого Редана британськими силами (під командуванням генерала Сімпсона) обернувся поразкою. Після останньої і марній російської спроби звільнення Севастополя, належної вторинним британським штурмом Реда, французи маршала Пеліссьє захопили Малахов курган. Поразка російських військ стала тепер вже невідворотною.

1910. Американський журналіст Уолтер Уеллман спробував перетнути Північну Атлантику на водневому дирижаблі «Америка». 

Уолтер Уеллман здомашнім улюбленцем Кіддо. Кіддо був першим котом, який разом з людьми намагався перелетіти Аталнтику на дирижаблі

Фото з сайта blog.kp.ru

Через дві доби екіпаж дирижабля — п'ятеро людей і собака — буде з великими труднощами врятований англійським судном «Трент».

1914. Бойове хрещення загону Українських Січових Стрільців Семенюка біля Сяноку.

Фото з сайта www.aratta-ukraine.com

1924. Симон Петлюра в листі до генерала Сальського започаткував створення Товариства вояків Армії УНР. 

Симон Петлюра

Товариство - це комбатантська організація у Польщі, заснована у м. Каліші після ліквідації таборів інтернованих вояків і старшин Армії УНР у Польщі і переходу їх на статус політичних емігрантів. Мета товариства — збереження вояцьких кадрів Армії УНР та матеріальна, правна і моральна допомога своїм членам. Осідком Товариства був Каліш, згодом Варшава. Товариство вело культурно-освітню працю, видавало «Бюлетень», мало 4 філії. Довгий час головою Товариства був генерал П. Шандрук; 1939 діяльність Товариства припинила німецька окупаційна влада.

1932. Народився Анатолій Солов'яненко, всесвітньовідомий український співак (тенор) та видатний громадський діяч.

1970. Помер Еріх Марія Ремарк, німецький письменник, автор із «утраченого покоління».

Еріх Марія Ремарк у 1929 році

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Був бібліотекарем, бізнесменом, редактором в журналі "Echo Continental" і навіть продавцем надгробків, органістом при каплиці в лікарні для божевільних.

1989. Верховна Рада Литви оголосила приєднання республіки до СРСР в 1940 році незаконним.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар