25 грудня - Україна Incognita

25 грудня

336. У Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

800. Коронований перший імператор Священної Римської імперії Карл Великий.

Зустріч Карла Великого з папою Адріаном І біля воріт Риму

1001. Папа Римський коронував першого угорського короля Іштвана I.

Святий Іштван отримав королівську корону від емісара папи Римського

Фото з сайта leromas.my1.ru

1066. Вільгельм Завойовник став королем Англії.

1492. Каравела «Санта-Марія», на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налетіла на рифи біля берегів Гаїті через недбалість вахтового матроса. Індіанці допомогли зняти з судна цінний вантаж, гармати і продовольство, але корабель врятувати не вдалося. Повертатися назад довелося на останніх двох кораблях експедиції - «Пінті» і «Ніньї».

Каравелла "Нінья"

Ілюстрація з сайта world-ocean.ru

1652. Британський парламент заборонив святкування Різдва (заборона діяла протягом восьми років).

1741. Шведський учений Андерс Цельсій винайшов шкалу вимірювання температури.

Ілюстрація з сайта www.surveyor.in-berlin.de

1848. Народився Степан Ковалів, український письменник і педагог, освітянський діяч, автор шкільних підручників, публіцист.

1848. Народився Орест Левицький, український історик, етнограф і письменник. Дійсний член ВУАН (з 1918 р.) і її другий президент (1919-1922). Учень Володимира Антоновича. Досліджував і публікував архівні матеріали до історії України XVI-XVIII ст. Співробітник «Київської старовини».

1895. Народився Григорій Верьовка, український композитор і хоровий диригент, педагог. Від 1931 р. - у Київській консерваторії, з 1947 р. - професор. У 1941-1945 рр. - науковий співробітник Інституту фольклору АН УРСР. У 1943 р. організував Український державний народний хор, у 1943-1964 рр. був його художнім керівником і головним диригентом. У 1964 р. хору присвоєно ім'я Григорія Верьовки. У 1943-1952 рр. - голова Спілки композиторів УРСР. Народний артист УРСР (1960), лауреат Сталінської премії 1948 р. та Шевченківської – 1968 р.

1905. Придушена Новоросійська республіка - робітничо-селянське самоврядування, встановлене радою робітничих депутатів 12 грудня 1905 р. Військовий суд засудив сімох керівників Новоросійської республіки до смертної кари, яку замінили довічною каторгою, і 13 осіб - до різних термінів каторжних робіт.

1917. І Всеукраїнський з'їзд рад у Харкові проголосив Україну республікою рад і заявив про її федеративний зв'язок із радянською Росією. Всеукраїнський центральний виконавчий комітет (ВУЦВК), обраний з'їздом, скасував розпорядження Центральної Ради та її уряду і закликав робітників та селян до збройної боротьби з ними. На території України були поширені декрети і розпорядження Ради народних комісарів Російської республіки. ВУЦВК сформував виконавчу гілку влади − Народний секретаріат, який складався із 12 секретарств: внутрішніх справ (народний секретар Є. Бош), торгівлі і промисловості (Ф. Сергєєв − Артем), фінансів (В. Ауссем), міжнаціональних справ і одночасно секретар шляхів (С. Бакинський), народної освіти (В. Затонський), продовольчих справ (Є. Лугановський), судових справ (В. Люксембург), у справах праці (М. Скрипник), земельних справ (Є. Терлецький), у військових справах (В. Шахрай); секретарство пошт і телеграфу пізніше очолив Я. Мартьянов. Усі народні секретарі, крім одного, були більшовиками. Фактичним керівником Народного секретаріату стала Євгенія Бош.

Євгенія Бош - перший фактичний керівник Радянського уряду України

Фото з сайта www.istpravda.com.ua

1917. Німеччина допустила на Брест-Литовські мирні переговори представників Центральної Ради УНР.

1926. Відбувся установчий з'їзд Союзу українок Канади.

Провідні діячі Союзу українок Канади на з’їзді в Саскатуні. Канада (1954 р.). Перший ряд (зліва направо) — Н. Когуська, М. Мацюк, М. Рудницька, М. Симчич, О. Васіченко, другий ряд — М. Ткачук, К. Леськів, Т. Гаврисишан, І. Михайленко, С. Стечишин

Фото з сайта vilne.org.ua

1933. Українського письменника Остапа Вишню звинуватили у контрреволюційній діяльності і засудили до розстрілу, заміненого пізніше десятьма роками в'язниці.

1938. Помер Карел Чапек, чеський письменник-новатор, поет, фантаст і гуморист, автор роману «Війна з саламандрами», п'єс «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «Р.У.Р.». та ін. Чапекова п'єса «Р.У.Р.» («Розумні універсальні роботи»), написана 1920 р., створила абсолютно нове слово «робот», що означало розумну машину, яка мусить допомогти людині у тяжкій праці.

1941. Почалася Керченсько-Феодосійська десантна операція радянських військ.

1950. Четверо шотландських студентів з університету Глазго вкрали з Вестмінстерського абатства історичний Скунський камінь, що втілює міць Шотландії і свого часу був забраний англійцями. По дорозі молоді шотландці впустили камінь, і він розбився надвоє. Згодом його склеїли і сховали. Всупереч очікуванням, у Шотландії засудили такий вчинок націоналістів, і камінь віддали у Вестмінстер. У 1953 р. на ньому була коронована королева Єлизавета ІІ. У 1996 р. уряд Великої Британії таки погодився передати камінь у Шотландію, але з умовою, що його слід повертати в Лондон для коронації англійських королів.

Скунський камінь

1951. У Києві ввели в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину (МЕСМ).

1975. У Києві відкрили пам'ятник Івану Котляревському.

1977. Помер Чарлі (Чарльз) Чаплін, видатний англійський та американський кіноактор, режисер, сценарист німого кіно; сер. Визнаний як один з найкращих коміків в історії світового кіно, дворазовий лауреат премії Американської кіноакадемії (почесні «Оскари» 1929 і 1972 рр.). Творець одного з найбільш знаменитих образів світового кіно – Маленького Бродяги. Найвідоміші фільми: «Малюк», «Вогні великого міста», «Великий диктатор», «Вогні рампи», «Нові часи», «Золота лихоманка».

1987. Журнал «Тайм» назвав генсека ЦК КПРС Михайла Горбачова «людиною року».

1989. У місті Тирговіште розстріляні комуністичний правитель Румунії Ніколає Чаушеску та його дружина Єлена. Після початку народного повстання Чаушеску втік зі столиці на вертольоті, потім вони з дружиною продовжили втечу на автомобілі, але незабаром були затримані армією в Тирговіште. Там же був організований трибунал, який засудив подружжя Чаушеску до розстрілу. Вирок був приведений у виконання негайно.

1992. Міністерство юстиції України зареєструвало статут Українського добровільного культурно-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» імені Василя Стуса – громадської організації, котра займається збереженням пам'яті стосовно політичних репресій в УРСР у XX ст. та правозахисною діяльністю.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар