25 червня - Україна Incognita

25 червня

1439. Базельський собор оголосив римського папу Євгенія IV єретиком.

Портрет із сайту  wikimedia.org

1580. Опублікована «Книга згоди», в якій були викладені основи лютеранства.

Фото з сайту  wikimedia.org

Основні принципи лютеранства сформульовано Мартіном Лютером та його соратниками у так званому Аугсбурзькому сповіданні 1530 р. Людину, за Лютером, рятує лише її особиста віра в Бога. Лютеранство проголошує рівність усіх віруючих перед Богом. Крім Біблії, для лютеран священною є «Книга згоди», що включає з себе Великий і Малий катехізис Лютера, «Шмалькальдендські статті» та «Формулу згоди».

1822. Помер Ернст Теодор Вільгельм Амадей Гофман, німецький письменник, композитор, художник.

Портрет із сайту  ukrcenter.com

Найвідомішим твором письменника є сатирична казка «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер». Її автор написав після тривалої хвороби. Творча спадщина Гофмана обширна і різноманітна. Її літературна частина представлена творами різних жанрів: романи, новели, казки, лібрето, які автор писав до своїх музичних творів, есе, критичні статті. Перші спроби пера дослідники датують 1795 роком. Є свідчення, що того ж року Гофман працював над втраченими романами «Корнаро, мемуари графа Юліуса фон С.» і «Таємнича».

1857. Вийшла друком збірка віршів французького поета Шарля Бодлера «Квіти зла».

Фото з сайту  bukvoid.com.ua

Назву збірки поет шукав довго, але вона виявилася напрочуд місткою і виразною, адже сфокусувала в собі не лише суперечності епохи, а й протиріччя самого Бодлера. Назва збірки підкреслила головну думку – привабливість зла для сучасної людини. У стислій формі автор передав власне сприйняття сучасного світу як царства зла й водночас його власне бачення цієї сумної реальності. Збірка трактувалася сучасниками як поетизація аморальності, але сам Бодлер стверджував, що книгу треба оцінювати цілісно, лише тоді з неї випливе жорстокий моральний урок.

1886. Народився Іван Крип’якевич, історик, академік АН УРСР, професор Львівського університету, директор Інституту суспільних наук АН України.

Фото з сайту  ucu.edu.ua

Викладав історію в Академічній гімназії у Львові, згодом – у гімназіях Рогатина і Жовкви. Багато працював в українських періодичних виданнях, що видавалися в Західній Україні – «Письма з Просвіти», «Молода Україна», «Літературно-Науковий Вісник» , редагував журнали «Дзвіночок» та «Ілюстрована Україна».

1894. Народився Герман Оберт, німецький інженер-ракетник, один з основоположників сучасної ракетної техніки.

Фото з сайту  blogspot.com

Навчався в університетах Клужа, Мюнхена, Геттінгена і Гейдельберга. Першу ракету на рідкому паливі запустив у 1931 році. У 1924-1938 рр. був професором коледжу в Медіаше, працював у Віденському технологічному інституті. У 1941-1943 був консультантом військового дослідницького центру в Пенемюнде та брав участь у створенні ракети V-2 (Фау-2).

1903. Народився Джордж Оруелл, англійський письменник і публіцист, автор роману-антиутопії «1984».

Фото з сайту  100bestbooks.ru

Писав журналістські нариси й політичні та літературні есе. Всесвітньо відомим став завдяки двом творам, написаним в останні роки життя: політичній алегорії «Ферма тварин» і роману-антиутопії «1984», де він зобразив тоталітарне суспільство.

1931. Народився Віталій Русанівський, український науковець, філолог, мовознавець-україніст, викладач і славіст, академік НАНУ.

Фото з сайту  inmo.org.ua

Погляд академіка на історію української літературної мови пов’язаний із теорією розвитку літературної мови як репрезентантки національної єдності й високого рівня національно-мовної свідомості. Досліджуючи тексти, написані в ХІХ – ХХ ст., він засвідчував вироблення літературних норм, постійну динаміку взаємодії експресивних і функціональних стилів літературної мови, зростання ваги індивідуально-стильової мовної практики в літературно-мовному процесі.

1950. Армія Північної Кореї напала на Південну Корею. Почалася Корейська Війна. Події червня 1950 – квітня 1951 рр. були вельми драматичні: спочатку північнокорейські частини зайняли майже весь півострів, потім контроль над майже всією країною перейшов до південців і американців, а врешті-решт лінія фронту повернулася більш менш на вихідну позицію.

1991. Словенія й Хорватія проголосили незалежність від Югославії.

1992. У Києві почався дводенний Всеукраїнський православний собор, який проголосив об’єднання Української православної церкви та Української автокефальної православної церкви в єдину Українську православну церкву – Київський Патріархат.

Фото з сайту  uaoc-diaspora.com

Українська Православна Церква – Київський Патрiархат є правонаступницею УПЦ та УАПЦ. Главою УПЦ став Патрiарх Мстислав.

1993. В Українському домі в Києві під гаслом «Українські студентські сили світу – за розквіт держави, назва якій – Україна» відбувся 1- й з’єднаний Всесвітній український Конгрес студентів (ЗВУК).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар