25 березня - Україна Incognita

25 березня

1747. У Глухові народився Олександр Безбородько, козацький полковник.

Ілюстрація з сайту ukrstor.com

Відомий також як колекціонер і меценат (передав багату колекцію старожитностей і творів мистецтва до Ермітажу в Петербурзі).

Безбородько мав великий вплив на Павла I i домігся від нього відновлення в Україні Генерального суду й деяких інших установ Гетьманщини, скасованих Катериною II.

У 1805-1817 рр. на надані ним кошти в Ніжині був заснований ліцей, пізніше перетворений на гімназію, ще пізніше - на історико-філологічний інститут ім. князя О. Безбородька (нині Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя). 

Ілюстрація з сайту in.ndu.edu.ua

1821. Проголошено незалежність Греції від Оттоманської імперії, почалася війна за незалежність.

Митрополит Германос благословляє стяг повсталих в монастирі Ая-Лавра, Греція 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

За вісім років революції у Греції мобілізовано близько 100 тисяч солдат, 50 тисяч з яких загинули. 1929 р. Туреччина визнала незалежність Греції за Адріанопольським мирним договором, а 3 лютого 1830 року підписано Лондонський протокол, за яким також визнано незалежну Грецьку державу.

1838 р. відбулось перше офіційне святкування Дня незалежності Греції (Дня національного відродження Греції).

1911. Народився Олександр Бандера, діяч ОУН з 1933 р., брат Степана Бандери.

Працював у Римській станиці ОУН. Після проголошення Акту відновлення Української держави приїхав на Львівщину, де його заарештувало гестапо. Загинув наприкінці липня 1942 р. у концтаборі Освенцім.

1914. Народився Норман Борлоуг,американський агроном, генетик і фахівець із патології рослин. Відомий, як батько Зеленої революції.

Фотоз сайту www.biography.com

Лауреат Нобелівської премії миру 1970 року за внесок у вирішення продовольчої проблеми та за здійснення «зеленої революції». Її суть полягала у виведенні нових високопродуктивних і загартованих сортів пшениці (потім і рису), які дозволяли вже в перший рік домогтися подвоєння її врожаю.

Завдяки зеленій революції виробництво їжі у всьому світі збільшилося удвічі з 1960 по 1990 роки. У Пакистані і Індії, де інновації землеробства упроваджувалися масштабніше ніж в інших країнах, урожай зерна збільшився в чотири рази за аналогічний період.

1917. Вийшла постанова Тимчасового уряду про скасування смертної кари.

1918. Помер Клод Дебюссі, французький композитор, піаніст, диригент.

Ілюстрація з сайту smartsite.ucdavis.edu

Відомі твори - опера «Пеллеас і Мелізанда» (1893-1902), ескіз «Море» (1905), «Бергамаська сюїта» для фортепіано (1890), музика до містерії Р. Д'аннунцио «Мучеництво св. Себастьяна» (1911), балет «Ігри» (1912) та ін.

1921. У Празі українські викладачі та студенти з Прикарпатської України та Східної Галичини Домбчевський, Є Слабченко, К. Паньківський та С. Панчак взяли участь у Всесвітньому студентському конгресі.

1944. У крематорії концтабору Майданек спалений Омелян Ковч, український греко-католицький священик.

Ілюстрація з сайту ukr-film.ucoz.ua

Під час німецької окупації Західної України, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав метрики про хрещення, не зважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом було видано більше 600 свідоцтв про хрещення.

Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії навесні 1943 р. був заарештований гестапо за надання допомоги євреям і ув'язнений у Майданеку, де таємно продовжував свою священицьку діяльність.

В одному із листів до близьких він написав: «Моліться за тих, хто створив цей концтабір та цю систему. Вони є одинокими, хто потребує молитов... Неxай Господь помилує їх».

Омеляну Ковчу присвячено документальний фільм «Парох Майданека».

1941. Югославія приєдналася до Троїстого пакту (Берлінського пакту 1940 р., Пакту трьох держав), яким було створено військовий союз, відомий як «Країни Осі» (країни фашистського альянсу, гітлерівська коаліція, вісь «Рим-Берлін-Токіо»). Початкова кількість договірних сторін дорівнювала трьом (Німеччина, Італія, Японія), згодом приєднались інші держави, що знаходилися у залежності від однієї з держав, яка його уклала.

Фото з сайту cdn.dipity.com

Пакт передбачав, що протягом наступних 10 років країни-учасниці будуть надавати одна одній підтримку та співпрацювати у досягненні геополітичних цілей, головною з яких було визначено встановлення нового світового порядку. 

1949. Відбулася масова депортація тисяч мешканців республік Балтії в Сибір і Казахстан та інші райони.

1957. У Римі лідери Бельгії, Німеччини, Франції, Італії, Люксембургу та Голландії уклали угоду про утворення Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). 

1976. Народився Володимир Кличко, український боксер.

Фото з сайту ridna.ua

Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996 рік). Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO (2000 — 2003 роки, з 2008 року дотепер), IBF (з 2006 року дотепер), IBO (з 2006 року дотепер), The Ring (з 2009 року дотепер), WBA (з 2011 року дотепер).

1992. Верховна Рада України прийняла закони «Про Службу безпеки України» та «Про загальний вiйськовий обов'язок i вiйськову службу».

1999. Кабiнет мiнiстрiв України прийняв рішення про часткову виплату в 1999 р. установами Ощадного банку грошових заощаджень громадян України.

1999. За нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем загинув дисидент, голова Народного Руху України, народний депутат України В'ячеслав Чорновіл.

Автомобілем «Тойота» він повертався з Кіровограда і на великій швидкості врізався в КамАЗ, що розвертався.


Фото з сайту novyny.lviv.ua

Разом з І. Світличним, І. Дзюбою, Є. Сверстюком, А. Горською, М. Плахотнюком, Л. Танюком, В. Стусом, В’ячеслав Чорновіл був одним із лідерів та активним діячем дисидентського руху.

В. Чорновіл був одним із ініціаторів створення Української Гельсінської Групи. Видавав самвидавний «Український Вісник». Був декілька разів ув’язнений за «антирадянську пропаганду». Покарання у 1967-1969, 1972-1979, 1980-1988 роках відбував у таборах суворого режиму та на засланні.

Голова виконавчого комітету Української Гельсинської спілки Левко Лук'яненко (в центрі) та секретарі виконкому Михайло Горинь (ліворуч) і В'ячеслав Чорновіл, 1989 рік. 

Фото з сайту img.narodna.pravda.com.ua

10 вересня 1989 рік Чорновіл створив Народний Рух України за Перебудову (пізніше Народний рух України, НРУ).

У 1995 році В'ячеслав Чорновіл став членом української делегації в Парламентській Ассамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

2009. Помер Джон Гоуп Франклін, американський історик, борець за права негритянського населення, піонер афроамериканских досліджень в історичній науці.

Автор праці «Від рабства до свободи: історія афроамериканців» (1947), одного з найґрунтовнішого вивчення історії американських негрів.

Франклін брав активну участь в суспільному русі за права чорної меншини. У 1950-х рр. працював над справою «Браун проти Ради з освіти», що привело до заборони сегрегації в державних середніх школах.

Фото з сайту themovingtarget.wordpress.com

У період адміністрації Білла Клінтона Франклін став керівником програми «Одна Америка» (One America Initiative), направленої на розвиток відносин між расовими групами в США.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар