24 вересня - Україна Incognita

24 вересня

1799. Війська Олександра Суворова взяли перевал Сен-Готард у Швейцарії.

Князь Олександр Васильович Італійський, граф Суворов-Римникського

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1802. Помер Олександр Радіщев, російський письменник, філософ, поет.

Олександр Миколайович Радіщев

Ілюстрація з сайта http://uk.wikipedia.org

За свій головний твір, «Подорож із Петербурга в Москву», був засуджений до смертної кари, але помилуваний, засланий на 10 років у Сибір. Імператор Павло I незабаром після свого сходження на престол повернув Радіщева з сибірського острогу й надав повну свободу.

1896. Народився Френсіс Фіцджеральд, американський письменник.

Френсіс Скотт Фіцджеральд у 1937 році

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Мати походила із досить забезпеченої південної родини, а батько, далекий нащадок колись могутнього ірландського аристократичного клану, був не дуже успішним бізнесменом. Відтак успадковане багатство спливало, і це означало, що діти повинні будуть самі пробивати собі дорогу в життя. На єдиного сина (дві дочки Фіцджеральдів померли) мати, що мала серед предків письменника й сама колись пробувала писати, покладала великі надії, та й сам він, мабуть, відчув хист до письменництва досить рано — перше оповідання було написане у 13 років.

1918. П.Скоропадський затвердив ухвалену Радою народних міністрів тимчасову постанову про заходи, які слід було застосовувати проти осіб, що загрожували державній безпеці та правопорядку в Українській Державі.

Павло Петрович Скоропадський в козацькій уніформі

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Дозволялося проведення трусів у підозрілих осіб і їхній попередній арешт. Дія цієї постанови поширювалася на всю територію України. Право звільняти від її чинності окремі губернії після встановлення в них правопорядку надавалося Раді народних міністрів, за умови затвердження Гетьманом.      

1919. Міністр ісповідань І.Огієнко звернувся до єпископів з вимогою вжити заходів, щоби Євангеліє читалося українською мовою за перекладом 1906 р., схваленим Російським Найсвятішим Синодом; проповіді в церквах виголошувалися державною українською мовою, служби Божі, читання та співи у церкві відправлялися за українською вимовою; висвячувалися і призначалися на церковні посади духовного відомства лише особи, які знають українську мову. Міністр визначив місячний термін для прийняття української вимови, а також зазначив, що особи, які не виконають цього наказу, будуть позбавлені своїх посад та притягнені до судової відповідальності.

Іван Огієнко

Фото з сайта www.day.kiev.ua

1941. У Києві на Хрещатику почалася серія вибухів й пожеж у німецьких окупаційних установах.

Цього дня радянські диверсанти підірвали комендатуру, яка щойно розташувалася в будинку, де раніше був магазин «Дитячий світ». Вибухи тривали до 28 вересня.

1941. Гітлер затвердив план «Тайфун» з узяття Москви.

Радянські солдати-лижники у полях Підмосков'я

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Після провалу задуму взяти Москву з ходу після Смоленська німецьке командування не відступилося від плану оволодіти радянською столицею, але до плану «Барбаросса» було внесено значні зміни. Битва за Смоленськ, блокада Ленінграду, битва за Київ суттєво відтягнули час Битви за Москву. 6 вересня керівництво Третього Рейху ухвалило план «Тайфун». 16 вересня Група армій «Центр» отримала наказ наступати на Москву. 30 вересня — початок операції.

1957. Президент США Дуайт Ейзенхауер послав у Літл-Рок тисячу десантників, аби вони охороняли від расистів дев'ятьох чорношкірих школярів, котрі пішли в загальну школу.

2004. Під час візиту в Івано-Франківськ кандидата в президенти Віктора Януковича на нього скоєно «яєчний замах».

Студент Дмитро Романюк кинув у лідера Партії регіонів «важкий тупий предмет». Янукович від яйця показово втратив свідомість. Цей акт суттєво змінив перебіг виборчої кампанії не на користь Януковича.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар