24 січня - Україна Incognita

24 січня

41. Помер Гай Юлій Цезар Август Германік (Калігула), римський імператор у 37-41 рр., третій із династії Юліїв-Клавдіїв.

У 38 р. Калігула примусив скоїти самогубство спочатку Макрона, потім батька своєї першої дружини Марка Юнія Силана, а пізніше стратив Гемелла через нібито підозріле відношення до цезаря (на одному з бенкетів Калігула стверджував, що від Гемелла пахло ліками-протиотрутою). Через два роки був страчений кузен Калігули Птолемей, римський правитель Мавретанії, через те, що він став носити імператорську прерогативу — пурпуровий плащ.

1076. Імперські збори оголосили Папу Римського Григорія VII скинутим, у відповідь Папа відлучив імператора Священної Римської імперії Генріха IV від церкви.

Обрання Григорія VII на пост глави католицької церкви не було проведено відповідно до декрету, прийнятого за його ж ініціативою в 1059. Римляни, які зібрались у Латеранській церкві св. Іоанна зняли крик, вигукуючи "Нехай Гільдебранд буде нашим єпископом!". Після обрання Григорія пожвавлюється рух за церковні реформи, починається боротьба проти церковників, які купують у світських князів духовні званні і приймають від них не лише інвеституру на бенефіції, але й церковну інвеституру посохом і перстнем. Григорій зосередив свою увагу на стосунках з Німеччиною. Після смерті Генріха III його наступник імператор Генріх IV зіткнувся із суттєвими внутрішніми проблемами

У січні 1076 року у Вормсі імператор Генріх зібрав єпископів на рейхстаг. Більшість німецьких і ломбардних прелатів оголосили про непослух Папи Григорія і оголосили його позбавленим влади. Оскільки єпископи і архієпископи відчували себе не лише духовними особами, але й одночасно імперськими князями, наділеними почесними привілеями, у бажанні Папи розподіляти церковні посади вони побачили безпосередню загрозу і для себе, і для державно-церковної системи (нім.: Reichskirchensystem), яка почала формуватися ще за саксонсько їдинастії, а також загрозу державній владі. У Вормсі 24 січня було складено у відповідь лист Григорію з вимогою покинути папський престол

1556. Від випадкового падіння у своєму палаці загинув імператор Великих Моголів Гамаюн.

1776. Народився Ернст Гофман, німецький письменник («Лускунчик і Мишачий король», «Золотий горщик», «Крихітка Цахес на ім'я Циннобер», «Повелитель бліх» та ін.), композитор (перша німецька романтична опера «Ундина»). У його творчості органічно поєднувалися романтичне і трагічне, сатира й фантазія. Поетичні образи Гофмана отримали втілення в творчості Вагнера («Летючий голландець»), Чайковського («Лускунчик»), Адана ( «Жизель») та інших авторів.

Часто полишений на самого себе, він багато часу приділяв заняттям із музики. У 12 років Гофман вільно імпровізував на клавірі, органі, грав на скрипці і гамбі, вивчав теорію музики. Домашні заняття були доповненням до основної освіти, яку Гофман здобув, відвідуючи лютеранську школу, куди він вступив у 1781 р. (за ін. джерелами — у 1782 р.). У Кенігсберзі Гофман зустрів і перше кохання. Об'єктом його поклоніння стала Дора Хатт, котра була старша від нього на 10 років. Гофман, давав їй уроки музики і боготворив свою кохану. Саме образ Дори Хатт вгадується у героїні-баронесі із новели «Майорат», написаної значно пізніше

1848. Джеймс Маршалл знайшов золотий самородок у Каліфорнії. Це відкриття призвело до того, що наступного року вся Америка була охоплена «золотою лихоманкою».

 

1861. У Петербурзі вийшов перший номер українського щомісячника «Основа».

1878. Російська революціонерка Віра Засулич стріляла в губернатора Санкт-Петербурга Федора Трепова; замах не вдався, губернатор залишився живим, а справа Засулич стала такою резонансною, що суд її зрештою виправдав.

30 квітня 1869 Віра Засулич потрапила в руки правосуддя. Приводом для її арешту став лист з-за кордону, отриманий для передачі іншій особі. Так Засулич стала одним з фігурантів знаменитої "Нечаєвської справи", яка сколихнула тоді все російське суспільство

Постріл Віри Засулич

1888. Народився Ернст Хейнкель, визначний німецький авіаконструктор. У 1911 р. здійснив політ на біплані Фармана, але зазнав аварії й отримав серйозні поранення. У 1922 р. заснував літакобудівну фірму в Варнемюнде, що існувала до 1945 р. На початку 1930-х років збудував семимісний транспортний літак Хе-70, на якому в 1933 р. був поставлений рекорд швидкості - 375 км/год. Надалі авіаконцерн «Хейнкель» стоврив понад 100 типів літаків, серед яких навчальні, пасажирські, розвідники, бомбардувальники, винищувачі, перші дослідні реактивні літака та ін. З 1950 р. Хейнкель керував літакобудівною фірмою у Штутгарті.

Ернст Хейнкель. Фото 1942 року

Хейнкель (ліворуч) під час підготовки до випробувань моделі He-111 в аеродинамічній трубі, поруч провідні конструктори машини

Урочистий вечір Товариства Лілієнталя, Потсдам 11 жовтня 1938. Зліва направо Ернст Удет, Ерхард Мільх, Ернст Хейнкель

1918. Центральна Рада проголосила IV Універсал, підписаний ще 22 січня, про повну незалежність України. 

"Народе України. Твоєю силою, волею, словом стала на Землі українській вільна Народня Республіка. Справдилась колишня давня мрія батьків твоїх, - борців за вольности і права трудящих. Але в тяжку годину відродилась воля України. Чотири роки лютої війни знесилили наш край і людність. Фабрики товарів не виробляють. Заводи спиняються. Залізниці розхитані. Гроші в ціні падають. Хліба зменьшується. Насуває голод. По краю розплодились юрми грабіжників і злодіїв, особливо, коли з фронту посунуло військо, счинивши кріваву різню, заколот і руїну на нашій землі" - уривок з тексту Універсалу

Проголошення IV Універсалу на Софійській площі в Києві (9 січня 1918 р.) ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-54024. З сайта kampot.org.ua

На початку документа зазначалися проблеми, з якими зіткнулася УНР (економічна криза, злочинність, зрив виборів до Українських Установчих зборів, російська інтервенція, що призвела до вбивств, руйнувань та пограбунку держави, а також потреба в укладенні миру). Щоб зняти ці проблеми, УЦР проголошує: «Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, від нікого не залежною, вільною, суверенною державою Українського Народу». Україна заявляла про готовність жити у злагоді з усіма сусід­німи державами за умови їх невтручання у внутрішні справи УНР. Раді Народних Міністрів (Генеральний Секретаріат було перейменовано) доручалось якнайшвидше завершити мирні переговори, очистити Україну від російських військ. Після війни ставилося завдання розбудови місцевого самоврядування й розробки закону про передачу землі народу без викупу, «прийнявши за основу скасування власності й соціалізацію землі». Передбачалося, що вже з початком весняних робіт земельні комітети передадуть землю селянам. Раді Міністрів також доручалося перевести підприємства на випуск мирної продукції й ліквідувати безробіття. Оголошувалася державна монополія й контроль за торгівлею. Над усіма банками мав бути встановлений державний контроль. Також уряд мав боротися з усіма антиукраїнськими й антидержавними силами, насамперед тими, хто намагається «знову піддати усі вольні народи під одно царське ярмо — Росії». IV Універсал підтверджував усі демократичні права та свободи, проголошені у III Універсалі, доповнивши їх правом меншин на національно-персональну автономію.

1919. Видана директива оргбюро ЦК РКП(б) за підписом Якова Свердлова та Олександра Цюрупи про масовий терор проти козаків на Дону (політика розкозачування).

1941. Народився Юрій Покальчук, український письменник, перекладач, науковець, кандидат філологічних наук. Був головою міжнародного відділу Спілки письменників України. Автор книжок «Шабля і Стріла», «Модерат», «Озерний вітер», «Те, що на споді», «Окружна дорога», «Заборонені ігри», «Паморочливий запах джунглів», «Хулігани», «Кама сутра», «Не наступайте на любов» та ін.

1944. Почалася Корсунь-Шевченківська наступальна операція радянських військ.

1976. Одна з найбільших у XX ст. катастроф танкерів-гігантів: біля берегів Франції сів на мілину танкер "Olympic Bravery" водотоннажністю 250 000 тонн. Через три тижні він розколовся надвоє.

Фото з сайта www.photoship.co.uk

1965. Помер Уїнстон Черчілль, визначний англійський політичний і державний діяч (член Консервативної партії), сер, прем'єр-міністр Великої Британії в 1940-1945 і 1951-1955 рр. Також - військовий, журналіст, письменник. Лауреат Нобелівської премії з літератури 1953 р. За даними опитування, проведеного в 2002 р. Бі-Бі-Сі, Черчілля вважають найвидатнішим британцем в історії. Знаменитий політик мав і чудове почуття гумору. Леді Астор, лідерка англійських феміністок, якось заявила: «Якби я була вашою дружиною, то, подаючи вам чашку кави, обов'язково підсипала б у неї отрути». Відповідь Черчілля була миттєвою: «Мадам, якби я був вашим чоловіком, то поспішив б її випити». Черчіллю також приписують такі вислови: «Я люблю свиней. Собаки дивляться на нас знизу вгору, кицьки - звисока, і лише свині ставляться до людей як до рівних». І ще: «Американці завжди обирають правильне рішення, вичерпавши попередньо всі альтернативи».

Черчіль у 1900 році

Перший лорд Адміралтейства, 1912 рік

Черчіль на конференції у Квебеці. 1943 рік

Німецькі поштові марки-карикатури на Черчілля. 1940-1944 рр.

1983. 32 лідери італійських «Червоних бригад» засуджені до тюремного ув'язнення.

1984. Випущено перший персональний комп'ютер (Apple Macintosh), який використовував графічний інтерфейс користувача та мишу замість стандартного на той момент інтерфейсу командного рядка.

1992. Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка Кабо-Верде визнали незалежність України. Україна встановила дипломатичні відносини з Австрією і Францією.

1993. В Україні зареєстрований Конгрес українських націоналістів.

2010. Фантастичний бойовик "Аватар" Джеймса Камерона, знятий у форматі 3D, став найкасовішим фільмом в історії. Цього дня за показниками бокс-офісу він обігнав камеронівський "Титанік", що мав касу 1,843 млрд. доларів.

2013-2014. Революція гідності. 24 січня. В 0:33 Євромайдан, після доповіді лідерів опозиції про результати перемовин, оцінив позицію влади як затягування часу і прийняв рішення про вихід з переговорного процесу і «мирне розширення Євромайдану». Вишикувані колони мітингувальників рушили на вул. Інститутську і звели нові барикади на її перетині з вул. Ольгінською. Ніч на Грушевського пройшла спокійно.

2015. Російські терористи так званої «ДНР» обстріляли з «градів» Маріуполь, внаслідок чого загинуло 30 осіб. Теракт у Маріуполі 24 січня 2015 року — серія обстрілів житлових кварталів міста Маріуполь із лівобережжя річки Кальміус, що відбулась 24 січня 2015 року. Перший обстріл відбувся близько 09:25 за київським часом. Було обстріляно житловий мікрорайон «Східний» та блокпост Збройних сил України в селищі Виноградне. За остаточною інформацією СБУ від 7 травня 2018 року, загинуло 29 людей, поранено 92 громадян, серед загиблих та поранених родини, діти, підлітки.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар