24 лютого - Україна Incognita

24 лютого

1463. Народився Джованні делла Мірандола, італійський філософ і гуманіст.

На думку Мірандоли, філософ не повинен розраховувати на винагороду за свої дослідження, а робити це тільки з любові до самої філософії і тільки задля формування своєї душі і досягнення та розуміння істини.

1768. Росія і Польща підписали договір «вічної дружби», який передбачав послаблення релігійних суперечностей у польській державі, а також гарантував недоторканість кордонів обох країн. Договір забезпечував вільне функціонування на території Польщі різних конфесій, а всі християни незалежно від конфесій зрівнювались у правах із католиками.

1786. Народився Вільгельм Грімм, брат Якоба. Вони - одні із найвідоміших казкарів Європи. 

Вільгельм Грімм із братом Якобом

Найвідоміші казки братів Грімм: «Хлопчик-Мізинчик», «Білосніжка і семеро гномів», «Спляча красуня», «Попелюшка», «Вовк і семеро козенят», «Бременські вуличні музиканти» та інші.

1856. Помер Микола Лобачевський, російський математик, який створив неевклідову геометрію.

Геометрія Лобачевського по-іншому трактує аксіому про паралельність:

Евклідова: "Через точку, що не лежить на прямій, проходить тільки одна пряма, що її не перетинає.":
Лобачевського: "Через точку, що не лежить на прямій, проходять щонайменше дві прямі, що лежать з прямою в одній площині і не перетинають її."

1865. Народився Іван Липа, український громадський і політичний діяч, письменник.

Для поширення української мови та ідей Шевченка у 1891 році разом із Борисом Грінченком, Миколою Міхновським Іван Липа був співзасновником таємного товариства "Братство Тарасівців". Політично тарасівці були самостійницького спрямування і висували ідеї щодо визволення української нації з-під російського панування, повної автономії для всіх народів Російської імперії та соціальної справедливості.

1918. Проголошено незалежність Естонії.

Костянтин Пятс (на фото) був обраний головою Тимчасового уряду Естонії.

У цей день виконком Рад Естляндії і Ревельська Рада робітничих і солдатських депутатів покинули місто Ревель, в якому в цей же день Комітет порятунку Естонії опублікував «Маніфест до всіх народів Естонії». Маніфест оголошував Естонію незалежною демократичною республікою, нейтральною по відношенню до російсько-німецького конфлікту. 

1918. Мобілізаційний відділ Народного секретаріату УСРР звернувся з закликом до робітників, солдатів і селян стати на захист соціалістичної республіки, формувати нові частини, необхідні для боротьби з добре оснащеними німецькими військами – польові артилерійські бригади, важкі артдивізіони, кулеметні команди, кавалерійські частини

1918. В.о. військового міністра Олександр Жуковський підписав Статут особої армії УНР, яка організовувалася на підставі вільного найму вояків всіх ступенів і рангів.
Була оголошена урочиста обіцянка (підписка), яку мав дати кожний вступаючий до її лав громадянин: підлягати всім військовим законам, що видавались для цієї армії. Одночасно повідомлялись і розміри оплати воякам та командирам частин. Озброювались, одягались і харчувались вояки коштом Української Республіки. Поранені у бою мали отримувати допомогу в розмірі 500 крб.

1919. У Ходорові (Жидачівський район Львівської області) на вимогу місії Антанти укладено перемир’я між українцями і поляками, яке набуло чинності 25 лютого

1919. Вінниці Директорія УНР затвердила закон про утворення посади наказного отамана.
До його функцій входило безпосереднє ведення військових операцій, командування Дієвою армією, тоді як головний отаман Симон Петлюра мав здійснювати загальне керівництво усіма збройними силами республіки. Наказним отаманом призначено генерала Олександра Грекова

1920. Раднарком УСРР у Харкові видав постанову про оголошення роковин смерті "пролетарського поета" Тараса Шевченка 11 березня всенародним святом, вільним від праці.
Насправді Шевченко помер 10 березня за новим стилем, а народився 9 березня

1920. Вийшов перший номер газети "Перелом", що була друкованим органом Червоної Української галицької армії (ЧУГА)

1920. Перший виступ у Мюнхені (в пивниці "Хофбройхаус") активістів Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії.
Дата утворення НСДАП

1938. В Арлінгтоні (США) Bвипущена перша у світі зубна щітка зі штучним синтетичним нейлоновим волокном замість натуральної щетини

1942. Почало мовлення радіо „Голос Америки” (німецькою мовою)

1944. Імецький каральний загін спалив 600 дворів села Клембівка Ізяславського району (Проскурівська обл.), загинуло 76 жителів

1945. Закінчилася Нижньосілезька наступальна операція Радянської армії.
Війська 1-го Українського фронту заволоділи одним із важливих військово-промислових районів Третього Рейху – Нижньою Сілезією, зайняли межу по річці Нейсе для завершального удару на берлінському напрямку

1945. Американські війська звільнили від японців столицю Філіппін Манілу

1955. У Багдаді з ініціативи США і Великої Британії підписано Багдадський пакт - воєнно-політичний блок. До нього увійшли Ірак і Туреччина, згодом приєднались Великобританія, Іран та Пакистан.

Багдадський пакт мав на меті створити стратегічний пояс блоків держав (НАТО — Багдадський пакт — СЕАТО) біля кордонів соціалістичних країн. Після національної революції в Іраку у липні 1958 Іракська республіка вийшла зі складу блоку. У 1959 році Багдадський пакт перейменували в «Організацію центрального договору».

1955. Народився Стів Джобс, американський підприємець і винахідник, співзасновник та генеральний директор Apple Inc.

Українці разом з усім світом кажуть: «Спасибі, Стіве!»

«Мені набридли ці масивні, низькі та широкі, схожі на якісь коробки комп’ютери»

1976. Ухвалена конституція Куби

1991.
Війна в Перській затоці ("Буря в пустелі"): багатонаціональні сили почали наземний наступ в Іраку та Кувейті

1992.
Україна та Франція встановили дипломатичні відносини

1994.
Верховна Рада України прийняла постанову "Про статус Автономної Республіки Крим відповідно до чинної Конституції та законодавства України".
У постанові містилась вимога до ВР АРК привести конституцію та інші законодавчі акти республіки у відповідність із Конституцією і законодавством України

1994.
Україна приєдналася до Європейської культурної конвенції 1954 р.

1994.
У Гавані офіційно відкрито дипломатичну місію України в Республіці Куба

2002.
Через 50 років (!) збірна Канади знову стала олімпійським чемпіоном, перемігши у Солт-Лейк-Сіті у фіналі шведів – 5:2.
Закриття Олімпіади-2002

2008. Фідель Кастро офіційно подав у відставку з поста голови уряду Куби.

Фото з сайта www.livestory.com.ua

Комуніст Кастро перебував на посаді прем'єр-міністра Куби з лютого 1959 по грудень 1976 року, а пізніше як Голова Державної ради та Голова Ради міністрів Куби до відставки з посади за станом здоров'я в лютому 2008 року.

 2014. У кінці лютого — початку березня перекинуті з Росії і кримських баз Чорноморського флоту РФ війська без розпізнавальних знаків, скориставшись моментом зміни влади в Україні внаслідок Євромайдану, окупували Кримський півострів. Також було створено збройне формування з російських «козаків», яке називало себе «самооборона Криму».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар