24 грудня - Україна Incognita

24 грудня

1526. В Есслінгені (Німеччина) укладена грамота, якою імператор Карл V визнав Ліфляндію частиною Священної Римської імперії.

Карл V

1650. Польський сейм постановив іти на Україну й оголосив «посполите рушення» (мобілізацію).

1726. У Південній Америці іспанці для боротьби з контрабандистами на березі затоки Ла-Плата заснували фортецю Сан-Феліпе-і-Сантьяго-де-Монтевідео. У 1828 р. місто Монтевідео стало столицею Уругваю.

1760. Російська імператриця Єлизавета підписала указ про право поміщиків засилати своїх селян до Сибіру.

Єлизавета Петрівна, російська імператриця

1798. Народився Адам Міцкевич, визначний польський поет-романтик і діяч національно-визвольного руху («Пан Тадеуш», «Дзяди»). 

Уродженець нинішньої Білорусі. Народився на хуторі Заоссє, біля Новогрудка, нині Білорусь, в сім'ї адвоката та збіднілого білоруського шляхтича Миколи Міцкевича. Мати поета походила з сім'ї вихрещених євреїв-франкістів. Рано втративши батька, Адам Міцкевич з раннього дитинства привчався до самостійного життя. У 1815 році був зачислений «казеннокоштним» студентом Віленського університету. У 1822 і 1823 році за допомогою близьких друзів Міцкевич у Вільно видає два невеликих томики «Поезій». За організацію та участь у підпільних товариствах у 1824 р. був висланий у віддалені губернії Польщі, а згодом у листопаді прибув до Петербурга, звідки потрапив у Одесу, де працював учителем у Рішельєвському ліцеї. В Україні він перебував понад дев'ять місяців, постійно цікавлячись суспільним і культурним життям, фольклором та історією. Тут було написано більшість його сонетів, в тому числі «Кримських», балади «Воєвода» і «Дозор». У 1825 р. при переїзді на роботу в Москву у Харкові познайомився з відомим письменником Петром Гулаком-Артемовським, внаслідок чого вийшла балада «Пані Твардовська» українською мовою. У Москві Адам Міцкевич посів посаду чиновника канцелярії генерал-губернатора. Восени 1826 р. поет знайомиться з членами журналу «Московскій телеграфъ», поетами і письменниками. Найяскравішим було знайомство з видатним російським поетом Олександром Пушкіним. Після переїзду Міцкевича у квітні 1828 р. до Петербурга вони з Пушкіним стають найкращими друзями, ходять на літературні вечори, діляться враженнями про прочитані твори. Міцкевич перекладає вірші Пушкіна польською мовою. У журналах і альманахах в період 1826—1830 роках друкувалися твори Міцкевича: балади, «Сонети», «Фарис», «Конрад Валлендор», «Дзяди». Епіграфом до циклу «Кримських сонетів» стали слова Гете: «Хто хоче зрозуміти поета, повинен поїхати в його країну».

Пам'ятник Адаму Міцкевичу у Львові

Фото з сайта ukrfoto.net

1800. У Парижі скоєно замах на першого консула та голову Державної ради республіканської Франції Наполеона. 

Рене-Луї де Сен-Жирарден, французький військовий, публіцист. Організатор замаху на Наполеона

Майбутній імператор у кареті їхав в оперу, коли на вулиці Сен-Нікез вибухнула діжка з порохом, захована у візку. Загинули чотири людини, близько 60 були поранені, але перший консул не постраждав. Змову організували роялісти на чолі з маркізом Рене-Луї де Сен-Жирарденом, але репресіям піддали якобінців, вожді яких були негайно арештовані і заслані у Гвіану та на Сейшельські острови, а декого з них без суду і слідства кинули до каторжних в'язниць.

1818. Народився Джеймс Джоуль, англійський фізик. 

Вивчав природу тепла і визначив кількість теплоти, що виділяється при механічній роботі. Це привело Джоуля до відкриття закону збереження енергії і формулювання першого закону термодинаміки. На його честь названа одиниця вимірювання енергії - джоуль, що застосовується у міжнародній системі СІ. Разом із лордом Кельвіном Джоуль працював над розробкою абсолютної шкали температури. Йому також належить визначення кількості теплоти, що виділяється при проходженні струму через провідник (закон Джоуля-Ленца). Аби займатися фізикою й цілком присвятити себе науці, Джеймс продав броварню, що залишилася у спадок від батька. Загалом Джоуль оприлюднив 97 вчених робіт, був членом Лондонського королівського товариства, доктором Единбурзького і Лейденського університетів, мав дві медалі Королівського товариства.

1865. У містечку Пуласкі (шт. Теннессі) після поразки в громадянській війні 1861-65 рр. ветерани-конфедерати створили таємну расистську терористичну організацію «Ку-Клукс-Клан» для боротьби з негритянським рухом і прогресивними організаціями.

Парад Ку-Клукс-Кланівців у Маямі

 Ім'я організації взято від грецького слова «kyklos», що означає коло. У 1867 р. делегати від штатів колишньої Конфедерації, що зібралися на з'їзд у Нешвіллі, утворили структуру «Невидимої імперії Півдня», на чолі якої стояв «великий маг». Йому підкорялися «великі дракони», «титани» і «циклопи». Першим «великим магом» визнають кавалерійського генерала конфедератів Натана Бедфорда Форреста. Уніформа ку-клукс-кланівців становила собою білі балахони з прорізами для очей - щоб залякувати непокірних негрів і приховувати обличчя від правоохоронних органів. «Ку-Клукс-Клан» існує і донині - на даний момент кількість членів організації становить від 4 до 6,5 тисяч осіб.

Натан Бредфорд Форрест - перший лідер Ку-Клукс-Клану

1900. У Лейпцигу вийшов перший номер ленінської газети «Іскра».

Іскра - газета Російської соціал-демократичної партії

1906. В американському містечку Брант Рок (штат Каліфорнія) канадець Реджинальд Фессенден першим у світі передав по радіо музичну программу.

Реджинальд Фессенден в ефірі

1917. За вказівкою з Москви проведено Загальноукраїнський (більшовицький) з'їзд рад у Харкові. Наступного дня на ньому створили конкурентний до Центральної Ради і Генерального секретаріату УНР Народний секретаріат.

1917. Литовська Рада проголосила «вічний зв'язок Литви з Німеччиною».

1920. Народився Святослав Караванський, український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч. Політв'язень радянських тюрем у 1944—1966, 1968—1979 рр. Автор «Словника рим української мови». З 1979 р. — в еміграції у США. Веде громадську й наукову діяльність, опублікував низку праць із мовознавства. У 1993 р. в Києві вийшов його «Практичний словник синонімів української мови», 1998 р. — «Російсько-український словник складної лексики».

 

1937. Народився В'ячеслав Чорновіл, український політичний, громадський і державний діяч, дисидент і політв’язень радянських часів, літературний критик, публіцист. 

Фото з сайта tsn.ua

Визначна постать руху опору проти національної дискримінації українського народу. Кілька разів був ув'язнений за антирадянську агітацію й пропаганду (1967-1969, 1972-1979, 1980-1988, карався у мордовських таборах суворого режиму і на засланні. Один з ініціаторів створення Української гельсінської спілки. Один із лідерів рушійної сили здобуття української незалежності - Народного руху України від часу його заснування у 1989 р., з березня 1992 - співголова, з грудня 1992 р. - голова НРУ (з 1993 р. - лідер НРУ вже як політичної партії). Народний депутат І-ІІІ скликань, один із лідерів радикального крила демократичної частини Верховної Ради першого демократичного скликання - Народної ради. З квітня 1990 р. до квітня 1992 р. - голова Львівської облради та облвиконкому. Восени 1991 р. В’ячеслав Чорновіл був кандидатом у президенти України (2-ге місце, 7 420 727 голосів, або 23,27%). З 1991 р. – гетьман Українського козацтва, з 1995 р. - член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Шеф-редактор газети «Час/Time» (1995-1999). Герой України (2000, посмертно). Загинув у автокатастрофі.

1982. Під Києвом здійснив свій перший політ найбільший у світі військово-транспортний літак Ан-124 «Руслан» (у термінології НАТО «Кондор»), створений в київському ОКБ Олега Антонова. Висота літака - 21,1 м, розмах крил - 73,3 м, максимальна злітна маса - 392 т, вантажопідйомність - 120 т, дальність польоту - 16 000 км.

Фото з сайта avia-uca.com.ua

1982. Помер Луї Арагон (Луї-Марі Андріе), французький поет і прозаїк, громадський діяч. Член Гонкурівської академії, політичний діяч комуністичного спрямування, учасник руху Опору. Лауреат Ленінської премії 1957 р. По тому виступав різко проти авторитаризму радянського керівництва. Чоловік Ельзи Тріоле (сестри Лілі Брік).

1991. Відбулося останнє нагородження званням Героя Радянського Союзу. Офіцер-підводник Леонід Солодков був удостоєний цього високого звання за подвиг, що здійснив під час Великої Вітчизняної війни.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар