24 березня - Україна Incognita

24 березня

1155. Юрій Довгорукий захопив Київ і вступив на престол.

Ілюстрація з сайту www.ua.dev.cawas.com

1603. Померла Єлизавета I, королева Англії та Ірландії у 1558-1603 рр., остання з династії Тюдорів.

Ілюстрація з сайту znamus.ru

При Єлизаветі І були зміцнені позиції абсолютизму, відновлена англіканська церква, розгромлена іспанська Непереможна армада (1588), широко здійснювалася колонізація Ірландії, Ост-Індійська кампанія. Сорокап'ятилітнє правління Єлизавети І вважається періодом розквіту англійського абсолютизму і «золотим століттям» ренесансної культури в країні.

1603. Після смерті королеви Єлизавети I англійський трон зайняв король Шотландії Яків VI, який правив під іменем Якова I. Ставши правителем двох держав, Яків І першим серед англійських монархів став називати себе королем Великобританії (1603-1625).

Ілюстрація з сайту 1.bp.blogspot.com

На роки правління Якова I припадає початок утворення англійської колоніальної системи. У 1607 році було засновано Вірджинію, першу колонію Великобританії на узбережжі Північної Америки. Потім відбулось поселення на Бермудських островах (1609) та в Індії (Мачиліпатам, 1611). У 1620 році пілігримами-пуританами було засновано Плімут, першу колонію Нової Англії, а у 1623 році поселення на острові Сент-Кітс, першу колонію у Вест-Індії.

1794. У Кракові опубліковано Акт повстання Тадеуша Костюшка, який проголосив гасла відновлення в повному обсязі суверенітету Польщі; повернення територій, відторгнутих в 1773 і 1793; продовження реформ, започаткованих Чотирирічним сеймом 1788-1792.

Згодом, прийнявши титул генералісимуса, Костюшко оголосив загальну мобілізацію.

Акт Костюшкового повстання 24 березня 1794 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Франциск Смуглевич. Присяга Тадеуша Костюшко 24 березня 1794 року на краківському ринку. 1797 (Національний музей, Познань)

Ілюстрація з сайту 24.media.tumblr.com

Кількісний склад повстанської армії було доведено до 70 тисяч, але значна її частина була озброєна списами і косами. До травня повстанці встановили контроль над більшою частиною Речі Посполитої.

Ілюстрація з сайту www.beepworld.de

Однак невдовзі Росія та Прусія зібрали значні сили та в червні 1794 р. завдали поразки повстанцям під Щекоцінами та Хелмом. Ситуацію трохи виправив вибух повстання у Великій Польщі, а перемога Яна Генріха Домбровського під Бидгощем та його марш на Помор’я змусили прусського короля відступити з Варшави. Однак, коли Тадеуш Костюшко зазнав поразки під Мацейовицями (10 X 1794) та тяжко ранений попав у російський полон, військовий ентузіазм згас. 4 листопада 1794 р. здобуто Варшаву.

Повстання Костюшка. Висячі зрадники. Національний музей, Варшава.

Ілюстрація з сайту g.pwn.pl

На початку 1795 р. відбувся третій поділ Польщі. Росія захопила решту литовсько-руських земель, Австрія – решту малопольських воєводств із Краковом, частину Полісся та Мазовії, Пруссія – останню частину Полісся та Мазовії з Варшавою та частину Малопольщі.

1868. Народився Микола Василько, український громадсько-політичний діяч, визначний дипломат (помер 1924).

Співзасновник і заступник голови Загальної української ради у Відні (1915) та Української національної ради у Львові (1918).

З утворенням Української Народної Республіки (УНР) за допомогою Василька 9 лютого 1918 р. було укладено угоду УНР з центральними країнами (Брестський мирний договір). 1918-1920 р. М. Василько - дипломатичний представник (ЗУНР) в Австрії. У 1919 р. - посол УНР у Швейцарії в ранзі міністра. Згодом він був послом УНР у Берні, Римі та Берліні

1874.Народився Гаррі Гудіні (Еріх Вайс), американський фокусник угорського походження, ілюзіоніст.

Фото з сайту 2.bp.blogspot.com

Знаменитий «ескейпіст» - людина, що могла вивільнятися з будь-яких пут і замків.

Фото з сайту www.geek.com

1882. У Берліні німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття кислотостійкої мікробактерії (збудника) туберкульозу. Через рік він заявив про відкриття збудника холери. У 1905 р. вчений був нагороджений Нобелівською премією з фізіології та медицини.

Фото з сайт у general-anaesthesia.com

У 1993 р. Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) було оголошено пандемію туберкульозу, а день 24 березня «Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом». 

1890. Народився Джон Рок, американський лікар, який у 1944 р. створив протизаплідні пігулки.

1900. Народився Іван Козловський, співак, ліричний тенор.

 

Інтерпретував романси західноєвропейських і російських композиторів. Значну частину концертного репертуару Козловського становили українські народні пісні (22 з них записано на грамплатівки), романси М. Лисенка та інших українських композиторів, здебільшого на вірші Т. Шевченка.

1905. Помер Жуль Верн, французький письменник. Разом із Гербертом Уеллсом вважається засновником жанру наукової фантастики.

Ілюстрація з сайту 2.bp.blogspot.com

Автор більше 60 фантастичних і пригодницьких романів, найвідомішими є «Незвичайні подорожі», «П'ять тижнів на повітряній кулі», «Подорож до центру Землі», «Подорож і пригоди капітана Гаттераса», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою», «Навколо світу за 80 днів» тощо.

1919. Зареєстровано шлюб Йосипа Джугашвілі (Сталіна) і Надії Аллілуєвої. Це був вже другий шлюб для Й. Сталіна.

1942. В Луцьку почав виходити новий пресовий німецький орган для України «Дойче Україне цайтунг». У першому номері щоденника рейхміністр А. Розенберг і рейхскомісар Е. Кох звернулися з відозвами до українського населення, закликаючи до співпраці для відбудови країни

1976. Відбувся військовий переворот в Аргентині. До влади прийшла військова хунта на чолі з генералом Хорхе Віделою, який оголосив себе президентом країни. Діяльність парламенту, судів, політичних партій, громадських організацій та профспілок була заборонена. Сотні діячів лівого крила були арештовані в перший тиждень після перевороту, а від 10 до 15 000 осіб (журналісти, викладачі, інтелектуали) безслідно зникли в наступні кілька років правління військових.

Фото з сайту cdn2.wn.com

Після невдалої спроби захоплення Фолклендських островів Відела був змушений залишити свій пост, а коли хунта повернула владу цивільним особам, Відела й інші лідери хунти були звинувачені в порушенні прав людини.

У 1985 році генерал був засуджений до довічного ув'язнення.

1980. У Сальвадорі (Латинська Америка) вбито архієпископа Оскара Ромеро, що стало приводом до десятирічної громадянської війни.

1999. Без згоди Ради Безпеки ООН розпочалась військово-повітряна операція НАТО у Республіці Югославія.

Палаюча вежа Уще у Белграді

Фото з сайту www.kosovo.net

Опинившись під найжорстокішим політичним і військовим пресингом, югославське керівництво було змушене піти на угоду з НАТО. Сербські війська були повністю виведені з Косова (слідом за ними пішла й більшість сербського, єврейського й циганського населення краю). Косово перейшло під контроль міжнародних миротворчих сил.

Фото з сайту images.travelpod.com

За 78 днів безперервних бомбардувань території Югославії загинули близько 2000 мирних жителів. Масовані бомбардування перетворили всю територію Югославії на зону екологічного лиха. Бомбардування нафтопереробних і нафтохімічних заводів привели до випадання чорного кислотного дощу, відбулося враження водної системи країн Балкан.

1999. Внаслідок пожежі в тунелі під горою Монблан загинуло 39 людей.

Фото з сайту www.tunneltalk.com

Пожежа тривала 56 годин. Після цього, тунель був закритий майже на 3 роки. На ремонт витрачено 400 млн євро, встановлено 120 камер відеоспостереження, 3680 теплових датчиків, 37 евакуаційних виходів і станції першої допомоги в центрі тунелю.

Повторне відкриття руху відбулось 5 травня 2002 року.

2005. У Киргизстані відбулась «тюльпанова» революція.

Фото з сайту img.photobucket.com

Внаслідок народних заворушень у Бішкеку повалено режим президента Аскара Акаєва. На його місце прийшов колишній прем’єр-міністр Курманбек Бакієв.

2006. У Мінську знищено наметове містечко опозиції, встановлене на центральній площі міста; затримано понад 500 молодіжних активістів, котрі протестували проти недемократичного характеру президентських виборів 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар