23 вересня - Україна Incognita

23 вересня

1595. Іспанський уряд прийняв рішення не винищувати індіанське населення Америки, а хрестити його, розділивши колонії на території місій.

Представники племен-мешканців Америки до приходу європейців (малюнок з книги «Nordisk familjebok» («Шведська енциклопедія»), 1904

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1846. Німецький астроном Йоганн Галле відкрив планету Нептун.

Будова Нептуна:
1. Верхня атмосфера і шар хмар.
2. Атмосфера (водень, гелій, метан)
3. Мантія (водяний, аміачний, метановий лід)
4. Кам'яне ядро

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

 31 серпня 1846 У.Ж. Левер'є закінчив дослідження, у якому було отримано остаточну систему елементів орбіти невідомої планети та зазначене її місце на небі. Обчислення його базувалися на результатах спостережень Юпітера, Сатурна і власне Урану. Але у Франції, як і в Англії, астрономи все ще не ставали до пошуків, і 18 вересня Левер'є звернувся до Йоганна Галле, асистента Берлінської обсерваторії, який 23 вересня разом із студентом д'Арестом розпочав пошуки. У перший же вечір планету було виявлено, вона знаходилася зовсім близько від вказаного місця. Звістка про відкриття планети “на кінчику пера” стала яскравим тріумфом небесної механіки і незабаром облетіла весь науковий світ. За сталою традицією планета одержала назву Нептун на честь античного бога. Близько року між Францією та Англією йшла боротьба за пріоритет відкриття, до якої, як це часто буває, самі герої безпосереднього відношення не мали. Зокрема, між Адамсом і Левер'є встановилося повне порозуміння, і вони залишалися друзями до кінця життя.

1872. Народилась Соломія Крушельницька, українська оперна співачка. 

С.Крушельницька в ролі Чіо-Чіо-Сан в опері Д.Пуччіні «Мадам Баттерфляй»

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Ще під час навчання в консерваторії, Соломія Крушельницька отримала запрошення від польського Львівського оперного театру, проте вона прагнула української опери, якої на той час не існувало. Для того, щоб продовжити навчання, співачка вирішила їхати до Італії. На її рішення вплинула знаменита італійська співачка Джемма Беллінчоні, яка в той час гастролювала у Львові. Восени 1893 року Соломія їде вчитися до Італії, де її вчителями стали знамениті Фауста Креспі (спів) і професор Конті (драматична гра і міміка). Фауста Креспі, яка підготувала не одну знамениту співачку, вважала Соломію найздібнішою з своїх учениць. Доброю школою для Соломії були виступи на концертах, в яких вона співала оперні арії. Так, на концерті музично-драматичної школи "Л'Армонія" вона проспівала арії з опер "Фауст" Ш. Гуно, "Африканка" Д. Мейєроера, "Єврейка" Ф. Галеві. О. Бандрівська так згадує про цей період життя Соломії Крушельницької: Виїхавши на дальші студії до Італії, вона розвинула голос у лірико-драматичне сопрано, вирівняне від найнижчих до найвищих тонів... Її голос захоплював силою звуку, дзвінкістю, соковитістю, оксамитовістю, гнучкістю, досконалою вокальною дикцією, віртуозною технікою, благородним тембром, далекозвучністю, ліризмом і драматизмом... Цікавий факт: 17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» Джакомо Пуччіні представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй». Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху… але глядачі оперу обурено освистали. Славетний маестро почувався розчавленим. Друзі вмовили Пуччіні переробити свій твір, а на головну партію запросити Соломію Крушельницьку. 29 травня — на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем'єра оновленої «Мадам Баттерфляй», цього разу — тріумфальна. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену. Після вистави, зворушений і вдячний, Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

1916. М.Грушевський прибув з Казані у Москву, де поринув у активну громадсько-політичну діяльність, відновив роботу московської організації Товариства українських поступовців.

Михайло Сергійович Грушевський, Голова Української Центральної Ради УНР

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1919. На спільному засіданні Директорії та уряду УНР і ЗУНР ухвалено рішення негайно розпочати воєнні дії проти армії Денікіна.

Склад Директорії в другій половині 1919 р. Зліва направо: Андрій Макаренко, Федір Швець, Симон Петлюра

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1922. Сталін представив проект «автономізації» радянських республік, що означало поглинання їх РРФСР (план відкинутий Леніним).

1937. Помер Зиґмунд Фройд, австрійський психіатр. 

Зигмунд Фройд

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Історія психоаналізу бере свій початок в 1880-тих роках у Відні, коли Зігмунд Фройд працював над розробкою більше ефективного способу лікування неврологічних та істеричних захворювань. Деякий час раніше Фройд зіткнувся з тим фактом, що частина розумових процесів не усвідомлювалась ним як результат його неврологічних консультацій у дитячій лікарні, і при цьому він виявив, що у багатьох дітей, які мають розлади мовних функцій, відсутні органічні причини для виникнення даних симптомів. Пізніше у 1885 році Фройд проходив стажування в клініці Сальпетрієр під керівництвом французького невролога та психіатра Жана Мартена Шарко, який здійснив на нього дуже сильний вплив. Шарко звернув увагу на те, що його пацієнтки часто страждали такими соматичними захворювання, як параліч, сліпота, пухлини, не маючи при цьому ніяких характерних в таких випадках органічних порушень. До роботи Шарко вважалось, що жінки з істеричними ознаками мали блукаючу матку (hystera по-грецьки означає «матка»), але Фройд встановив, що у чоловіків також могли виникати подібні психосоматичні симптоми . Фройд також ознайомився з експериментами в області лікування істерії, які проводив його наставник та колегою Йозефом Бреєром. Це лікування являло собою поєднання гіпнозу та катарсис та й пізніше цьому методу процеси розрядки емоцій отримали назву «абреакція». Не зважаючи на те, що більшість вчених вважали сновидіння або набором механічних спогадів про минулий день, або безглуздим набором фантастичних образів, Фройд розвивав точку зору інших дослідників про те, що сновидіння є зашифрованими повідомленнями. Аналізуючи асоціації, які виникали у хворих у зв'язку з тою чи іншою частиною сновидіння, Фрейд робив висновки про розлади (етіологія). Усвідомлюючи виникнення свого захворювання, пацієнти, як правило, виліковувались. В молоді роки Фройд зацікавився гіпнозом та його використанням для допомоги душевнохворим. Пізніше ж відмовився від гіпнозу,надаючи перевагу його методу вільних асоціацій та аналіз сновидінь. Ці методи стали основою психоаналізу. Фройд також цікавився тим, що називали істерія, а в теперішній момент відомо нам як конверсійний синдром.

1939. В Донецьку заснований Музей образотворчого мистецтва, нині Донецький обласний художній музей.

Репродукція картини І. Айвазовського "Коктебель. Морський пейзаж" з картинної галереї Донецького обласного художнього музея

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1991. Вірменія проголосила незалежність.

Державний прапор Республіки Вірменія

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар