23 січня - Україна Incognita

23 січня

1482. У Болоньї (Італія) була вперше надрукована священна єврейська книга Тора.

За єврейською традицією вважається, що Тора була записана Мойсеєм безпосередньо з «вуст» Бога. Атеїстичні наукові кола авторство приписують Мойсею. Прихильники Документарної гіпотези вважають, що Тора була створена в результаті об'єднання декількох незалежних джерел (документів), які були написані різними авторами протягом VIII—ІІI стст до н.е.

 

1556. У китайській провінції Шенсі стався землетрус, який вважається найбільшим за кількістю жертв — загинуло близько 830 тисяч людей.

1579. Підписана Утрехтська унія — військово-політичний союз семи провінцій Північних Нідерландів проти Іспанії. Статті Утрехтської унії передбачали спільне ведення революційної війни, нерозривність союзу, ведення спільної зовнішньої політики, створення спільної армії, єдиної монетної системи. Формально не оголошуючи про позбавлення влади іспанського короля, Утрехтська унія разом з тим не залишала місця для реально діючої королівської влади. Передбачала федеративний політичний устрій. Укладення Утрехтської унії заклало основу самостійного державного існування Республіки Сполучених провінцій (до Утрехтської унії приєдналися також багато міст Фландрії і Брабанта, але в 1580-х рр.. 16 ст. вони були завойовані іспанськими військами).

1755. Єлизавета Петрівна підписала указ «Про заснування Московського університету». Оскільки це відбулося в день святої Тетяни, то російські студети й святкують «Тетянин день» як День студента.

Свята Тетяна була дочкою римського проконсула, побожного християнина, яка таємно прийняла християнство, була страчена в 225 році (за іншими даними в 226 або 230 році) після відмови повернутися до попередньої віри. З любові до Ісуса дівчина постановила жити в дівоцтві. Згодом вона стала однією з посвячених Богу жінок-дияконис римської Церкви, які служили людям ділами милосердя

1832. Народився Мане Едуард (Édouard Manet), французький художник-імпресіоніст (†1883) («Сніданок на траві», «Олімпія», «Любитель абсенту»).

Едуард Мане, 1910 рік

Огюст и Ежен Мане, батьки художника. Картина Едуарда Мане, 1860 рік

Мадам Мане (Сюзанна Леенхоф) на блакитному дивані, Лувр, Париж

Могила художника на цвинтарі Пассі

1849. Народився Богдан Ханенко, український меценат, засновник Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві.

Рід Ханенків займає помітне місце в українській історії; брат пра-пра-пра-прадіда Богдана Івановича, Михайло Ханенко, у другій половині XVII століття був гетьманом Правобережної України (тримався польської корони, але в підсумку поступився московському цареві і здав свої клейноди Самойловичу). Сам Богдан Ханенко народився на Чернігівщині (правда, потім місце його народження відійшло до Брянської області і тепер у складі Росії). Навчався він у Москві, став юристом, службу розпочав у Петербурзі. Там і зайнявся колекціонуванням

Варвара Ханенко (Терещенко). З портрета роботи Н.Неврева

Колишній особняк Ханенків у Києві. Фото 1920-х років. Усі фотографії з сайта mik-kiev.livejournal.com

1912. У Гаазі підписана Міжнародна опіумна конвенція — перша міжнародна домовленість про контроль наркотичних речовин.

1921. Помер Микола Леонтович, український композитор, автор обробок українських пісень («Щедрик», «Дударик») та хорових поем («Легенда», «Моя пісня»).

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
"Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва."
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

1929. Народився Філарет, Святійшій Патріарх Київський і всієї Руси—України.

1947. Помер Арсенич-Березовський Микола Васильович («Михайло»), начальник контррозвідувального відділу Служби Безпеки при Головній Команді УПА. 

1949. Народився Грицько Чубай, український поет, перекладач.

1950. Ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави.

1960. Швейцарець Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі «Трієст» спустились на дно Маріанської западини, досягши рекордної глибини занурення — 10 915 метрів.

1964. У Медичному центрі університету штату Місісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту, який прожив близько місяця після операції, так і не прийшовши до тями.

1989. Помер Сальвадор Далі, іспанський художник-сюрреаліст, один із найвизначніших митців ХХ століття («Світлі радощі», «Час, що розплився», «Метаморфози Нарциса»).

1992. У Києві пройшов І Конгрес українців колишнього Радянського Союзу.

1992. Україна встановила дипломатичні відносини з В'єтнамом.

2002. 18-річний Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став наймолодшим в історії чемпіоном світу з шахів за версією ФІДЕ.

2005. Інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

2013-2014. Революція гідності. В ніч з 22 на 23 січня для протидії можливому штурму мітингувальники замість зведення барикад розпалили багаття з автопокришок, яке разом утворило суцільну стіну вогню й диму. Спроби силовиків загасити вогонь за допомогою водометів та пожежних гідрантів не мали успіху. Завдяки цьому ніч з 22 на 23 пройшла відносно спокійно. Заплановані на 14:00 перемовини лідерів опозиції з владою розпочались після 17-ї години і закінчились близько 22-ї, лідери опозиції заявили, що є шанс зупинити силове протистояння.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар