23 листопада - Україна Incognita

23 листопада

1221. Народився Альфонс Х Мудрий, король Кастилії й Леону в 1252-1284 рр., у 1257-1275 рр. - елекційний король Німеччини. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Відвоював в арабів Херес і Кадіс, але його політика централізації наштовхнулася на опір знаті. Вніс великий вклад в культуру, опікун художників і вчених, ініціатор і учасник наукових праць (астрономічні таблиці, переклад арабських творів і Біблії). За правління Альфонса кастильський діалект був визнаний офіційною мовою країни.

1248. Християнська армія на чолі з королем Фердинандом ІІІ Кастильським захопила Севілью (Іспанія), яка перебувала під владою арабів.

Король Кастилії Фердинанд ІІІ

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1457. За загадкових обставин помер 17-річний король Угорщини Ладіслав (ходили чутки, що він був отруєний). 

Ладіслав Постум, останній представник Альбертінської лінії династії Габсбургів, у дитинстві, автор Карел Явурек(1815–1909)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Незважаючи на те, що вже у 1453 році Ладіслав був коронований королем Чехії, фактичним правителем країни лишався Їржи з Подєбрад. Останній провадив політику з укріплення центральної влади й придушення заколотів аристократів. У 1453-1454 роках сейм Чеського королівства ухвалив низку постанов, спрямованих на врегулювання відносин селян з феодалами, судових процедур і ліквідацію підґрунтя для сепаратизму та повстань баронів. Почались перемовини про шлюб Ладіслава з Магдаленою Валуа, дочкою французького короля Карла VII. Коли у 1457 році Ладіслав знову прибув до Праги, рятуючись від повстання угорських магнатів, він почав підготовку до весілля. Однак в листопаді король несподівано захворів й за три дні помер. Висувались припущення про отруєння Ладіслава за наказом Їржи з Подєбрад, який пізніше став королем Чехії, однак сучасні дослідження чеського доктора антропології Емануела Влчека показали, що Ладіслав був хворий на лейкемію - хворобу, не відому середньовічним лікарям. 

Смертю Ладіслава Постума завершилась перша спроба об’єднання центральноєвропейських держав, здійснена Сигізмундом Люксембурзьким. Якщо в Австрії збереглась влада Габсбургів, то в Угорщині та Чехії було обрано національних королів, що призвело до відокремлення кожної з цих держав. Це відокремлення мало фатальні наслідки в умовах турецької загрози, що насувалась. Нове об’єднання Центральної Європи було досягнуто лише у 1526 році знову Габсбургами, однак це відбулося ціною загибелі Угорського королівства в боях з Османською імперією.

1670. У Парижі відбулася прем'єра п'єси Мольєра «Міщанин у дворянстві».

Жан Батист Мольєр

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1708. Російська православна церква наклала анафему на українського гетьмана Івана Мазепу за зраду Петра I. 

Урочисте богослужіння на честь гетьмана Мазепи в храмі Іоанна Богослова УПЦ КП, 2007 рік

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Це було антиканонічне дійство з відлучення від церкви гетьмана України Івана Степановича Мазепи. Анафема, накладена за наказом царя Петра І, була здійснена Російською православною церквою в Троїцькій церкві міста Глухова. Українські церкви — Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква, Українська православна церква Канади, Українська греко-католицька церква не визнають цю анафему і продовжують служити молебні за упокій душі Мазепи. В теперішній час, з боку багатьох українських громадських діячів та церковних організацій різного канонічного статусу, анафема критикується як політичний акт і до РПЦ висуваються вимоги щодо її офіційного скасування. 

Під тиском громадськості, 30 квітня 2009 року, голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви Московського Патріархату архімандрит Кирило заявив, що в РПЦ створена спеціальна комісія і вона може розглянути питання про зняття анафеми з Мазепи, коли навколо цього вщухнуть політичні суперечки.

Статті до теми про анафему гетьманові Мазепі:

Неканонічна Анафема

Страсті за Мазепою

1729. Помер Алєксандр Мєньшиков, російський князь, генералісимус, довірена особа Петра I, президент Військової колегії (1718-24, 1726-27 рр.). Військовий злочинець, який учинив криваву різанину в українській гетьманській столиці – Батурині.

Алєксандр Мєньшиков

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1899. У Сан-Франциско в готелі «Пале Рояль» встановили перший музичний автомат.

1917. Раднарком Росії видав декрет про знищення станів і цивільних чинів. У Петрограді створена комісія «для розслідування діяльності контрреволюційних офіцерів».

1917. У війську УНР започатковано Український Генеральний штаб. 

Генерал-полковннк Микола Юнаків, Начальник Української Академії Генерального Штабу, Начальник Штабу Головного Отамана з'єднаних армій УНР і УГА 1919 р

Фото з сайта komb-a-ingwar.blogspot.com

Складався з наступних відділів: організаційний — нач. сотн. О. Данченко; зв'язку — нач. полк. Козьма; артилерійський — нач. підполк. Пащенко; постачання — нач. підполк. Матіяшевич; військового шкільництва — нач. ген.М. Омелянович-Павленко; загальний — нач. підполк. Пономаревський. Начальник штабу — ген. Б. Бобровський. У березні 1918 проведено реорганізацію штабу, який очолив полк. О. Сливинський. Створено два відділи: перше генерал-квартирмейстерство (нач. ген. Дроздовський), яке керувало оперативною діяльністю армії, і друге генерал-квартирмейстерство (нач. полк. М. Какурін), що займалося організацією армії. Функції УГВШ зводились, в основному, до організації війська і підготовки військових резервів. Безпосередньо оперативне керівництво армійськими підрозділами на фронті здійснював Штаб Армії УНР.

1923. Заборонена Комуністична партія Німеччини.

1935. Американський дослідник Лінкольн Еллсуорт уперше пролетів на літаку через усю Антарктиду, від моря Уедделла до моря Росса.

Дирижабль Елсуорта «Norge» в Ню-Олесунн (Шпіцберген), 1926 рік

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1940. Угорщина і Румунія приєдналися до тристороннього пакту Німеччини, Італії та Японії, який був укладений 27 вересня. 

Представники делегацій Німеччини, Італії та Японії під час укладання Троїстого пакту (Берлін, 1940)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Пакт передбачав, що протягом наступних 10 років країни-учасниці надаватимуть одна одній підтримку та співпрацюватимуть у досягненні геополітичних цілей, головною з яких було визначено встановлення нового світового порядку. Відповідно до Троїстого пакту країни-учасниці зобов'язувалися надавати одна одній політичну, економічну і військову допомогу та визначили власні сфери впливу в світі. Німеччина та Італія утверджували своє панування в Європі, а Японія — у Східній Азії. Договір визначив розвиток німецько-японського співробітництва у військово-політичній сфері, започаткованого Антикомінтернівським пактом 1936 року, та дозволив Німеччині вирівняти відносин з Японією, які певною мірою погіршилися внаслідок укладання у 1939 році Пакту Молотова — Ріббентропа.

1946. Французькі військові кораблі обстріляли в'єтнамське місто Хайфон. Загинули понад 6 тисяч в'єтнамців. Досягнуті раніше мирні угоди було зірвано. 19 грудня почнеться перша індокитайська війна, яка поклала початок найтривалішому військовому конфлікту в XX ст.

1981. У Китаї дозволено приватний бізнес. Став можливим початок світової експансії товарів Made in China.

1990. Верховна Рада СРСР надала надзвичайні повноваження президенту Горбачову для підтримки порядку в країні.

Михайло Горбачов

Фото з сайта tsn.ua

1995. Помер Луї Маль, французький кінорежисер. Зняв фільми «Життя богеми», «Чорний місяць», «У світі німоти» («Золота пальмова гілка» Канна 1956 р.), «Атлантик-Сіті» (п'ять номінацій на «Оскар» 1982 р., «Золотий лев» Венеціанського фестивалю), «До побачення, діти» (приз кращому режисерові Британської академії 1989 р., «Золотий лев» Венеції 1987 р.).

Фото з сайта www.afisha.ru

1996. Закінчення війни в Чечні: глава російського уряду Віктор Черномирдін та президент Чеченської республіки Ічкерія Аслан Масхадов підписали «Тимчасову угоду про основи відносин між РФ і ЧРІ». Виведення федеральних військ із Чечні згідно з указом президента Єльцина. Як повідомили 11 грудня новини телеканалу НТВ, у Чеченській війні загинуло 80 тисяч людей, здебільшого цивільне населення.

Аслан Масхадов

Фото з сайта lenta.ru

 2001. У Будапешті підписана Конвенція про кіберзлочини.

2004. Помаранчева революція: в містах Західної України, у Києві й низці інших міст та обласних центрів проходять мітинги на підтримку Віктора Ющенка. Основною ареною народного невдоволення став майдан Незалежності, де цього дня зібралося, за різними оцінками, від 100 до 500 тисяч протестувальників з усієї країни. Мітинги й пікети проходили також перед будинками адміністрації президента й Верховної Ради.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар