23 грудня - Україна Incognita

23 грудня

1583. В урочистих умовах Папа Римський Климент VIII формально прийняв українську православну церкву під свою зверхність. 

Портрет Папи Климента VIII

Ілюстрація з сайта www.bg-gallery.ru

Ця звістка викликала в Україні численні протести й обурення - для широких мас ідея об'єднання всього християнства відступала перед загрозою латинізації і полонізації України.

1595. Єпископ Луцький Кирило визнав унію і верховенство над собою Папи Римського.

Єпископ Луцький Кирило Терлецький

1777. Народився Олександр I, російський імператор у 1801-1825 рр., останній цар Росії, що опинився на троні в результаті палацового перевороту (здобув владу через організацію убивства батька - імператора Павла). 

На початку правління провів помірно ліберальні реформи, у зовнішній політиці - у 1807-1812 рр. тимчасово зблизився з Францією, порвав - через вітчизняну війну 1812 р., після чого очолив антифранцузьку коаліцію європейських держав, був одним з організаторів Священного союзу. Вів також успішні війни з Туреччиною (1806-1812) і Швецією (1808-1809). При Олександрі I до Росії були приєднані території Східної Грузії (1801), Фінляндії (1809), Бессарабії (1812), Азербайджану (1813), колишнього герцогства Варшавського (1815).

1799. Народився Карл Брюллов, російський художник, монументаліст, аквареліст, рисувальник, представник академізму, професор Петербурзької академії мистецтв (з 1836 р.). 

Автор монументального полотна «Останній день Помпеї», численних портретів, серед яких – портрет поета Василя Жуковського (його розіграли в лотерею й виручили 2,5 тис. рублів, за які викупили з кріпацтва Тараса Шевченка). У Брюллова вчилися українські художники Іван Сошенко, Тарас Шевченко та інші.

1873. У Львові засновано Літературне товариство імені Тараса Шевченка.

1888. Голландський художник Вінсент Ван Гог в Арлі відрізав собі ліве вухо. 

У жовтні до нього приїхав Поль Гоген, і вони вісім тижнів працювали разом. Але між художниками стали виникати тертя, і під час однієї зі сварок Ван Гог навіть погрожував лезом Гогену, але ніхто не постраждав, а лють художника пізніше обернулася на самого себе.

1904. У Вільнюсі вийшла перша легальна газета литовською мовою «Вільняус жініос» («Вільнюські вісті»).

1912. Французький журнал La Nouvelle Revue Francaise відмовив письменнику Марселю Прусту в публікації уривка з його першого роману «У напрямку до Свана» з епопеї «У пошуках втраченого часу». Книгу відмовилися видати і два видавці, до яких звертався автор. Наступного року Пруст видав знаменитий твір на власні кошти.

Перша шпальта La Nouvelle Revue Francaise

1913. Президент Вудро Вільсон підписав закон про Федеральний резерв, створивши з кількох великих банків Федеральну резервну систему США (виконує функцію Центрального банку держави).

Вудро Вільсон

1922. Почався вихід новин Бі-Бі-Сі.

1933. Німецький суд виправдав болгарських комуністів Георгія Димитрова, Васила Танєва і Благоя Попова та німецького комуніста Ернста Торглера, яких звинувачували в підпалі рейхстагу. Голландець Марінус ван дер Люббе був визнаний винним і страчений.

Марінус ван дер Люббе

1951. Помер Петро Федун (псевдо - Полтава), український вояк і публіцист. Із 1946 р. - керівник головного осередку пропаганди й інформації при проводі ОУН, керівник бюро інформації УГВР, ідеолог УПА, із 1950 р. - заступник головного командира УПА та генсека УГВР. 

Організатор української пропаганди на окупованих більшовиками й німцями територіях; автор праці "Хто такі бандерівці та за що вони борються" (1950). Покінчив із собою, коли його з двома побратимами оточили радянські війська.

1953. На закритому судовому процесі Лаврентій Берія засуджений до смертної кари і розстріляний. 

За іншою версією, Берію, заарештованого ще 26 червня на засіданні президії Верховної Ради СРСР у Кремлі, вбили одразу ж після арешту. Берія був звинувачений в антипартійній та антидержавній діяльності, шпигунстві а також у низці зґвалтувань, в тому числі неповнолітніх. Входив у найближче оточення Йосипа Сталіна. Як глава НКВС у 1938-1945 рр. брав участь у масових репресіях. У 1931-1938 рр. був першим секретарем ЦК Компартії Грузинської РСР. У 1938-1945 рр. – нарком, у березні-серпні 1953 р. – перший міністр внутрішніх справ СРСР. Маршал Радянського Союзу, Герой соціалістичної праці, кавалер чотирьох орденів Леніна. Невдовзі після смерті вождя був арештований за звинуваченням у шпигунстві і змові з метою захоплення влади, розстріляний за вироком суду.

1963. Папа Римський Павло VI підвищив статус Української греко-католицької церкви з рівня Митрополії до рівня Верховного архієпископства.

Папа Павло VI

1986. У Москву після семирічного заслання в Горькому повернувся академік-дисидент Андрій Сахаров.

1997. Президент України видав указ "Про відзначення 1000-річчя літописання і книжкової справи в Україні".

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар