22 травня - Україна Incognita

22 травня

337. Помер Костянтин І Великий, римський імператор.

Візантійська мозаїка із зображенням Костянтина в Соборі святої Софії, Константинополь

Ілюстрації з сайту www.patriarchia.ru

У 323 році став єдиним повновладним правителем Римської держави, зробив християнство панівною релігією, а в 330 році переніс столицю держави у Візантій (Константинополь).

1087. Мощі Святителя Миколая перенесено до м. Барі (Італія). Нині це православне свято - Поминання Святителя і Чудотворця Миколая із Мир Лікійських (Миколая Чудотворця).

1813. Народився Ріхард Вагнер, німецький композитор і теоретик мистецтва.

Ілюстрація з сайту thelastverista.files.wordpress.com

1840. Народився Марко Кропивницький, український актор, режисер, драматург, один із засновників і керівник першого самостійного українського професійного театру.

1859. Народився Артур Конан-Дойл, англійський письменник, автор оповідань про Шерлока Голмса

Фото з сайту moreintelligentlife.com

1861. Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі.

1879. (За новим стилем) Народився Симон Петлюра, український громадсько-політичний і державний діяч, один із провідників української національно-визвольної революції.

Фото з сайту 1.bp.blogspot.com

Вільне дихання: без дозування

11 листів Симона Петлюри

Петлюра, якого ми все ще не зрозуміли

Пам’ять і пам’ятники: Полтава без Мазепи і Петлюри

Симон Петлюра - головнокомандувач війська УНР

Пам’ять про високий обов’язок

Пілсудський — Петлюра

Петлюра: погляд сусiдiв зі Сходу

Постріл у Петлюру

Бандерівський отаман Петлюра

Цей (не)потрібний Петлюра

1879. Народився Федір Кричевський, художник-живописець, мистецтвознавець.

Фото з сайту histans.com

Після окупації УРСР військами вермахту жив переважно у Києві. Восени 1943 р. виїхав до Західної України, а згодом емігрував до Кеніґсберґа, де влаштувався працювати креслярем на одному з місцевих заводів. Після того, як війська Червоної армії заволоділи містом, був заарештований співробітниками «Смершу», утримувався в ув’язненні, а потім був відпущений і самостійно дістався Києва. Тут його знову заарештували, але у зв’язку з хворобою звільнили. Невдовзі спецслужби виселили його за межі Києва - у с. Ірпінь, де він згодом помер.

 

1885. Помер Віктор-Марі Гюґо, французький письменник.

Фото з сайту 100v.com.ua

Гюґо творив у різноманітних жанрах: романи, лірична поезія, драми у віршах і прозі, політичні промови тощо. Найвідоміші романи письменника - «Собор Паризької Богоматері», «Бюг Жаргаль», «Клод Ге» та інші. 

Гюго у 1829 році.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

У період, що передував революції 1848, Гюго майже повністю закинув художню творчість і активізувався як політичний діяч. Він став переконаним республіканцем, а після 1848 брав активну участь у боротьбі за збереження і зміцнення республіканського ладу у Франції.

1887. У Катеринославі (нині Дніпропетровськ) пущено першу домну Олександрівського Південноросійського залізоробного та залізопрокатного заводу. 

1906. Американські авіаконструктори брати Райт отримали патент на винайдений ними літак.

Аероплан братів Райт

Ілюстрація з сайта http://bse.sci-lib.com

Патент США № 821393, виданий на «Літаючу машину», грунтувався на польотах планера 1902 року (без двигуна).

У тексті описана техніка перекосу крила, але також окремо підкреслюється можливість використання інших методів регулювання зовнішніх частин крил машини при різних кутах з лівого і з правого боку з метою контролю крену. Концепція зміни кутів кінців крил будь-яким підходящим для цього способом є центральною ідеєю патенту. Патент дозволив братам Райт виграти судові процеси проти Гленн Кертисс та інших піонерів авіації, які для управління креном використовували елерони - спосіб, схожий на описаний в патенті і демонстрований братами Райт в їх показових польотах в 1908 році. Американські суди вирішили, що елерони також підпадають під формулювання патенту.

1919. У Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день «неофіційно» став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви

1939. Чіано і Ріббентроп підписали в Берліні італо-німецький договір про військово-політичний союз, так званий «Сталевий пакт». 

Гітлер і Муссоліні після заключення "Сталевого пакту"

Обидві сторони домовилися консультуватися з усіх питань загальноєвропейської ситуації, поглиблювати військово-економічне співробітництво і надавати союзницьку допомогу в разі вступу однієї зі сторін у військовий конфлікт.

1979. Відбувся похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові, який завершився масовою акцію протесту проти радянської влади.

1984. Ухвалено спільну декларацію шести неядерних країн (Аргентини, Греції, Індії, Мексики, Танзанії та Швеції) - так званої Делійської шістки - із закликом до ядерних держав про припинення ядерних випробувань і скорочення ядерних сил.

2009. СБУ порушила кримінальну справу за фактом геноциду в Україні 1932-1933 років (за ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України - "геноцид").

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар