22 листопада - Україна Incognita

22 листопада

1307. Папа Римський Климент V видав буллу «Pastoralis Praeminentiae», в якій узяв під захист дії короля Франції Філіпа Красивого і стверджував, що звинувачення проти ордена тамплієрів доведені, а його керівники зізналися у скоєних злочинах.

 

Булла закінчувалася закликом до всіх государів Європи наслідувати приклад Філіпа і почати переслідування Ордену тамплієрів.

1497. Португальський мореплавець Васко да Гама обігнув мис Доброї Надії на шляху до Індії.

Пам'ятник на честь переходу через мис Доброї Надії, Південна Африка (оригінальний хрест втрачено)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1604. 26-річний король Іспанії Філіп III обгорів, заснувши біля каміну, тому що не могли знайти того єдиного гранда, який мав право совати крісло короля. У правління Філіпа ІІІ палацовий етикет був доведений до критичної досконалості.

Король Іспанії Філіп III (1598-1621)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

В правління Філіпа III не було великих повстань, навіть регіонального сепаратизму. В той же час значно зросла злочинність, в Кастилії, Валенсії та Каталонії буденним став бандитизм. Незважаючи на продовження культурного розвитку Іспанії (Лопе де Вега, Кеведо) у духовному житті, а також у науці почалася значна криза. Це було наслідком діяльності інквізиції. Університетська наука поступово вироджувалася у рутинну схоластику.

1906. З ініціативи голови Ради міністрів Росії Петра Столипіна видано указ про порядок виходу селян з громади і закріплення в особисту власність надільної землі - головний пункт столипінської аграрної реформи.

Петро Столипін

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Статті до теми: 

Заспокоєння не буде. Петро Столипін: штрихи до політичного портрета

Постріл із чорного браунінга

Реформи заради імперського порядку

На який державотворчий спадок орієнтуються українські політики

1917. У Канаді створена Національна хокейна ліга (НХЛ), яка на той час складалася з п'яти клубів - «Монреаль канадіенз», «Монреаль марунз», «Торонтареназ», «Оттава сенаторз» і «Квебек бульдогз». Президентом Ліги став Френк Колдер, який раніше очолював тепер уже розпущену Національну хокейну асоціацію.

Класична емблема Національної хокейної ліги, яка використовувалася до закінчення локауту сезона 2004 - 2005 років

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1921. Біля селища Базар на Житомирщині вояки Червоної армії почали розстріли 359 полонених вояків армії УНР. Перед цим, 17 листопада, учасники ІІ Зимового походу Армії УНР зазнали поразки в бою з більшовиками-котовцями. 

За даними червоних, у цьому бою загинуло понад 400 козаків, у полон потрапило 537 чоловік, в тому числі й поранені. З них 83 особи були направлені для допиту у Київ, частина померла від ран, а решту засудили до розстрілу. Козаків і старшин розстрілювали групами, по 25 чоловік у кожній. Страта була публічною. Смерті можна було уникнути, адже червоний комісар пообіцяв дарувати життя тим, хто перейде на службу до комуністів. Однак пролунав голос Степана Щербака, який вийшов поперед гурту товаришів: 
- Я, козак 6-ї Стрілецької січової дивізії, від себе й козаків, яких знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає, але не боїмося смерті і до вас служити не підемо. Щербак покрив омофором своїх товаришів, врятувавши їх від можливої зради. Після його слів вже ніхто не наважився погодитися на ганебну пропозицію.

Розстріли продовжувалися два дні - 22 і 23 листопада. Козаки могли відповісти тільки співом гімну "Ще не вмерла Україна".

Стаття до теми: 90 років Другому Зимовому походові

1922. ЦК допгол ВУЦВК, створена 18 серпня 1921 р. як радянський орган з допомоги постраждалим від голоду, реорганізована в Центральну комісію з боротьби із наслідками голоду. Вона суттєво зменшила продовольчу допомогу голодуючим, а головні зусилля спрямувала на поновлення сільськогосподарського виробництва у неврожайних місцевостях.

1941. По льоду Ладозького озера вирушила за борошном для оточеного Ленінграда перша автоколона машин. 

Переправа через Ладогу

Фото з сайта svatovo.ws

Наказ про організацію автотракторної дороги через Ладозьке озеро був виданий 19 листопада, перший автомобіль проїхав по ній 21 листопада. Трасу назвали Військово-автомобільною дорогою № 101 (ВАД-101), але незабаром жителі міста назвали її Дорогою життя – протягом двох блокадних зим вона була головною артерією, що зв'язувала оточене місто з Великою землею. До Нового року по Дорозі життя перевезли 16,5 тисяч тонн вантажів, у січні майже 53 тисячі, а в березні вже понад 118 тисяч тонн.

1943. Розпочалася Каїрська конференція - англо-американо-китайська зустріч президента США Рузвельта, прем'єр-міністра Великобританії Черчилля і генералісимуса Чан Кайші, за участю відповідних військових і дипломатичних радників, відбулася в Каїрі в кінці листопада, напередодні Тегеранської конференції. 

Чан Кайші, Франклін Рузвельт і Вінстон Черчилль на Каїрській конференції 1943 року

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Офіційне комюніке, опубліковане в Каїрі 1 грудня 1943, свідчило, що військові місії перерахованих держав «домовились про майбутні військові операції проти Японії», які повинні будуть забезпечити її беззастережну капітуляцію. Поряд із виробленням військових планів конференція обговорила деякі політичні принципи, які, за словами Рузвельта, повинні були «забезпечити мир на Далекому Сході для багатьох майбутніх поколінь».

1955. На Семипалатинському полігоні підірвана радянська супербомба – термоядерна РДС-37, енергія вибуху склала «300 Хіросім».

Фото з сайта atomas.ru

Для повної розробки та створення бомби знадобилося лише півтора року; випробуваннями керував академік Ігор Курчатов.

Фото з сайта www.istpravda.com.ua

2003. Революція троянд у Грузії: в перший день засідання новообраного парламенту грузинські опозиціонери на чолі з Михаїлом Саакашвілі з трояндами в руках захопили будинок парламенту, перервали промову президента Едуарда Шеварднадзе і змусили його залишити залу. Шеварднадзе оголосив у країні надзвичайний стан.

Фото з сайта obkom.com

2004. В Україні почалася Помаранчева революція.

Наступного ранку після другого туру виборів на майдан Незалежності в Києві підтримати кандидата від опозиційних сил Віктора Ющенка вийшли десятки тисяч людей. У центрі Києва розбито намети, оголошено «паралельний підрахунок голосів». Увечері кількість маніфестантів на майдані, де не припинявся мітинг, сягнула сотень тисяч. Дані Національного екзит-полу (проводився консорціумом за участю КМІС, Центр Разумкова, Фонд «Демократичні ініціативи» методом анонімного анкетування): Віктор Ющенко набрав 54% голосів, Віктор Янукович - 43% голосів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар