22 грудня - Україна Incognita

22 грудня

1216. Папа Римський Гонорій III затвердив орден мандрівних проповідників (домініканців), заснований іспанським ченцем Домініком 1215 р. Члени ордена називали себе «Божими псами», і на їхньому прапорі були зображені пси, що розривають на шматки тіла єретиків.

Емблема домініканського ордену

1744. Народився Данило Самойлович (Сушковський), медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. 

Данило Самойлович (Сушковський)

Першим довів можливість протичумного щеплення. У 1767 р. очолив першу в Російській імперії жіночу венерологічну лікарню. В 1768-1770 рр. перебував на театрі бойових дій російсько-турецької війни. Як полковий лікар значного зниження захворюваності і смертності особового складу. У 1770-1771 рр. добровільно взяв участь у боротьбі з епідемією чуми в Москві, був членом протичумної комісії та завідувачем чумними шпиталями. У 1776 р. продовжив навчання в Страсбурзькому й Лейденському університеті, де в 1780 р. захистив докторську дисертацію про кесарів розтин (першим із лікарів Російської імперії опублікував за кордоном не тільки докторську, а й інші свої наукові праці, зокрема в царині профілактики та лікування чуми). За свої досягнення Самойлович був обраний членом Паризької, Марсельської, Тулузької, Діжонської, Мангеймської, Туринської, Падуанської та інших (загалом 13) хірургічних академій, а також Російської медичної колегії. У 1784-1799 рр. керував боротьбою проти чуми в Кременчуці, Єлисаветграді, Одесі та в Криму. У 1784 р. заснував «Збори медичні в Херсоні», які були першим медичним науковим товариством у Російській імперії. Отримав титул колезького радника. З 1887 р. керував шпиталями та медичною галуззю південних регіонів України.

1790. Штурм і взяття російськими військами Олександра Суворова турецької фортеці Ізмаїл. Цей успіх фактично визначив перемогу росіян у російсько-турецькій війні 1787-1791 рр.

Олександр Суворов

1833. Народилася Марко Вовчок (справжнє ім'я - Марія Вілінська, за першим чоловіком - Маркович, за другим - Лобач-Жученко), українська письменниця й поетеса, перекладачка.

Авторка двох книг «Народних оповідань», повістей «Марія», „Інститутка”, «Кармелюк», «Дев'ять братів і десята сестриця Галя», «Невільничка», «Три долі», «Павло Чорнокрил», збірки російською мовою «Нариси з російського народного побуту» та ін. Вела відділ іноземної літератури в журналі «Отечественные записки» (1868-1870). Перекладала з польської (Болеслав Прус), французької (Віктор Гюго, Жуль Верн) та інших мов.

1845. У Філадельфії (США) вперше продемонстровано роботу першого синтезатора голосу, створеного німецьким винахідником Йозефом Фабером.

1882. Помічник американського винахідника Томаса Едісона Едвард Джонсон придумав ялинкову електрогірлянду і прикрасив нею ялинку в себе вдома на Різдво. Але реклама електрогірлянд була поширена лише в грудні 1901 р., а популярними вони стали тільки з 1920-х років.

Едвард Джонсон

1885. Самурай Іто Хіробумі призначений першим в історії прем'єр-міністром Японії.

Іто Хіробумі

1894. Військовий суд у Парижі оголосив вирок у сумнозвісній «справі Дрейфуса»: французький офіцер єврейського походження Альфред Дрейфус, який служив при генштабі Франції, на хвилі антисемітизму був визнаний винним у шпигуванні на користь Німеччини й засуджений до позбавлення чинів та довічного ув’язнення. 

Альфред Дрейфус

Скандал триватиме, і через п’ять років, в ході повторного розслідування, Дрейфуса звільнять, а в 1906 р. – повністю реабілітують, поновлять в армії і навіть присвоять звання майора (раніше він був капітаном) та вручать орден Почесного легіону.

1895. Німецький фізик Вільгельм Рентген опромінив руку своєї дружини «Х-променями», отримавши один із перших у світі рентгенівських знімків (найперший отримав український фізик Іван Пулюй).

1905. Початок грудневого збройного повстання в Москві.

Груднева революція була першим "натяком" на громадянську війну в Росії

1913. У Парижі арештовані троє спільників Вінченцо Перуджії, які викрали з Лувру «Мону Лізу» Да Вінчі.

1917. Голова уряду Української Народної Республіки Володимир Винниченко підписав розпорядження про створення Генерального секретарства з міжнародних справ. Очолив перше українське МЗС Олександр Шульгін. З 2000 р. цей день щорічно відзначається в Україні як День дипломата.

Шульгін, перший генеральний секретар міжнаціональних справ. Київ, 1917 рік

1917. Мала рада Української Народної Республіки ухвалила закони про Головну скарбницю та Державний банк України.

1917. У Харкові на хвилі червоного заколоту проти Української Народної Республіки було встановлено більшовицьку владу і скликано III з'їзд рад Донецько-Кріворізького бассейну.

1918. У Києві командир Осадного корпусу Січових стрільців Євген Коновалець видав наказ про заборону антидержавної агітації.

Осадний корпус Січових стрільців

1919. Всеукраїнський революційній комітет видав тимчасове положення про організацію радянської влади в Україні.

1938. Біля берегів Південної Африки (гирло річки Чальми біля Іст-Лондона) в донний трал уперше спіймали кистеперу рибу латимерію - найдавнішу з сучасних риб, яка водилася ще 360 млн. років тому і вважалася вимерлою ще 80 млн. років тому.

1941. Британський прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль прибув до Вашингтона для переговорів із президентом США Франкліном Рузвельтом щодо об'єднання англо-американських зусиль і вироблення спільної стратегії у війні проти Німеччини та Японії. Наслідком переговорів стане створення Об'єднаних Націй.

1988. Південно-Африканська Республіка підписала з ООН угоду, згідно з якою Намібія - остання в Африці колонія - отримала незалежність.

1989. У Берліні Бранденбурзькі ворота знову відкривалися (після 30 років блокади), ознаменувавши об'єднання НДР і ФРН.

1989. У Румунії перемогла народна революція, спрямована проти режиму Ніколае Чаушеску. До влади прийшов Фронт національного порятунку. Іон Ілієску став главою держави. Втечі диктатора Чаушеску з президентського палацу передував тиждень кривавих розправ із повсталими.

Іон Ілієску

1993. Парламент Південно-Африканської Республіки ухвалив тимчасову конституцію, що поклала край політиці апартеїду.

Чорношкірий хлопець, протестуючи проти політику Апартеїду, сідає в автобус для білих

2008. Спроба акції «Досталі!» в Києві і ще кількох містах України: групи т. зв. представників середнього класу, котрі відчули проблеми з поверненням кредитів під час фінансової кризи, влаштували акцію протесту - «дудіння» (сигналами авто й дудками) біля органів влади.

Фото з сайта korrespondent.net

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар