22 березня - Україна Incognita

22 березня

1599. Народився Антоніс ван Дейк, фламандський живописець.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Знаменитий авторством портретів членів королівської родини в Англії.

Ілюстрація з сайту img1.liveinternet.ru

1832. У Веймарі помер Йоганн Вольфганг Ґете, німецький поет, драматург і натураліст, засновник сучасної німецької літератури.

Ілюстрація з сайту www.derweg.org

Загальний обсяг видання праць Ґете складає 143 томи, зокрема понад 3000 поем. Найвідомішими творами є роман “Страждання молодого Вертера” (1774), драматична поема ”Фауст” (1773-1831), героїчна трагедія “Еґмонт” (1788) тощо.

Фауст в кабінеті

Ілюстрація з сайту cdn2.all-art.org

Твори Ґете покладені на музику Бетховеном (увертюра “Еґмонт”), Гуно (опера “Фауст”), Шубертом (“Ґретхен за прялкою”), Шуманом (ораторія “Сцени з Фауста”) та інші.

1842. В с. Гриньки на Полтавщині народився Микола Лисенко, український композитор та диригент, збирач пісенного фольклору.

Ілюстрація з сайту primetour.ua

Автор 11 опер (“Тарас Бульба”, “Наталка Полтавка”, “Енеїда”), понад 50 фортепіанних творів, уклав музику до 10 драматичних вистав, понад 600 обробок українських народних пісень для хору або сольного виконання.

У 1904 р. в Києві заснував Музично-драматичну школу, в якій були відділення української та російської драми, і перший на теренах Російської імперії клас гри на народних інструментах - клас бандури (1911 р.)

Значення творчості М. Лисенка в історії української музики виняткове: він є основоположником національного напрямку українського музичного мистецтва, який спирається на українські культурно-національні традиції та на оригінальність й багатство народної музичної творчості.

1895. У Парижі Огюст і Луї Люм'єр провели демонстрацію кінофільму для спеціально запрошеної публіки. Цей день вважається початком публічної демонстрації кіно.

1902. Британія і Персія уклали договір про з'єднання телеграфною лінією Європи та Індії.  

1923. Народився Марсель Марсо, французький актор, мім. 

Фото з сайту www.jewish.ru

Відомий в образі клоуна Біпа (1947). Був головним героєм численних мімічних сценок: “Біп і метелик”, “Біп - продавець кульок”, “Біп - приборкувач”.

Найвідоміші пантоміми Марсо є “Шинель“ (за Гоголем), “Париж плаче, Париж сміється“, “Юність, зрілість, старість, смерть“, “У майстерні масок“, “Давид і Голіаф“ тощо.

Фото з сайту pamelaannedavis.files.wordpress.com

1935. Персія офіційно стала називатись Іраном.

 

1941. У Львові помер Іван Труш, український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, художній критик, організатор мистецького життя в Галичині.

1898 р. виступив одним з ініціаторів першого об’єднання західноукраїнських художників у “Товариство для розвою руської штуки”, організував Першу всеукраїнську художню виставку у Львові. 

Соняшники. Картон, олія.

Ілюстрація з сайту storinka-m.kiev.ua

Автор “київських” портретів Антоновича, Кониського, Житецького, Лисенка, Нечуя-Левицького, серії етюдів “Володимирська гірка”, “Софійський собор”, “Андріївська церква”, “Михайлівський собор”, “Пам’ятник Богдану Хмельницькому”, “Дніпро під Києвом”, також  портретів Лесі Українки, Івана Франка. 

1943. Німці з допомогою колабораціоністів спалили село Хатинь в Білорусії в рамках антипартизанської операції “Winterzauber“. Загинуло 149 осіб, з них 75 дітей віком до 16 років.

Фото з сайту shkolazhizni.ru

Хатинь стала символом масового знищення мирного населення.

5 липня 1969 р. відбулося урочисте відкриття меморіального комплексу “Хатинь” площею 50 га.

Вид основної частини меморіального комплексу “Хатинь”

Фото з сайту upload.wikimedia.org

На території комплексу знаходиться єдине в світі “Кладовище сіл”, 185 могил, кожна з яких символізує одне з невідроджених білоруських сіл, спалених разом з населенням.

1945. У Каїрі підписано “Пакт арабської ліги”, що створював Лігу арабських держав, найбільше міжарабське обєднання з 27 країн. Пакт набрав сили 10 травня 1945 року.

1965. США оголосили про використання у В'єтнамі газової зброї.

1985. Ухвалено Віденську конвенцію про охорону озонового шару, міжнародно-правового документа, що зобов'язує держави-учасниці проводити дослідження та систематичні спостереження за хімічними та фізичними процесами, які можуть впливати на озоновий шар, за впливом змін стану озонового шару на здоров'я людини, змінами клімату та інше.

1989. Під час випробувального польоту літака Ан-225 “Мрія” українського виробництва з граничною злітною вагою понад 500 тон, за 3.5 години побив 106 світових рекордів для апаратів цього типу.

Фото з сайту wartime.org.ua

Основними є гранична швидкість по замкнутому маршруту дальністю 2000 км і вантажем 155 т - 815,09 км/год, гранична висота польоту з вантажем 155 т -12430 м, гранична маса літака з вантажем на висоті 2000 м- 508, 2 т.

 

2005. Помер Кендзо Танге, японський архітектор, лауреат Прітцкерівської премії 1987 р. Керував перебудовою Хіросіми після бомбардувань 1945 р. і створенням Парку миру. Проектував в інтернаціональному та стилі ”хай-тек”.

Автор таких проектів

Fuji TV, штаб-квартира Fuji Television.1996.

Фото з сайту www.pablo-ruiz-picasso.net

Собор Пресвятої Діви Марії, Токіо. 1964.

Фото з сайту farm8.staticflickr.com

Олімпійський центр в Токіо, 1964.

Фото з сайту dic.academic.ru

Центр OUB, Сінгапур. 1986

Фото з сайту upload.wikimedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар